+ Yorum Gönder
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden Mükellef Nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ahmet Nazlı
  Özel Üye
  Reklam

  Mükellef Nedir

  Reklam

  Mükellef Nedir Mumsema İnsanlar, yaşadıkları hayat bağlı olarak yaşları itibari ile gelişim gösterirler. İslami esaslara göre “ Mükellef” kavramı vardır ve bu durum yetişkinliğe geçme dönemi açısından son derece önemlidir.

  Mükellef, ergenlik dönemine erişmiş yani yaşları artık akıl ve anlama yaşına tamamen gelmiş olanlara verilen bir addır. Mükellef kişiler, artık tamamen ergenliği aşarlar ve hayatlarını anlamlandırmaya başlarlar. Bu bakımdan da Mükellef olan kişiler, Müslümanlığın tamamen farkına varan ve bu bakımdan da artık kendi yapmak istediklerini anlamlı bir şekilde hareket ederek yapan olgun insanlar olurlar. Bu nedenle de, ergenliğini tamamlayanlar akılları başlarına gelen ve düşündükleriyle davranışları oturmuş olan akıllı kesim insanlar olurlar. Mükellef olan kişiler, çevresinde olup bitenleri çok rahat algılarlar ve bu bakımdan aileleri yada arkadaşlarının dedikleri yanlış ise eğer yada onlara yanlış gelirse bunu yapmazlar.

  Mükellef olan kişiler, hayatlarında artık sadece kendilerini benimserler yani kendi düşünceleri doğrultusunda hareket edip yine kendi kendilerine kararlar alma yaşına erişirler…

 2. melle
  Devamlı Üye

  Cevap: Mükellef Nedir


  Reklam


  Kısaca mükellef nedir kime denir?

  Akıllı ve ergen olan müslümana mükelelf denir. Mükellef demek sorumlu demektir.
  Ergenler Allaha itaat etmekle sorumludurlar.

+ Yorum Gönder
mükellef nedir