Git 12 Son

Konusunu Oylayın.: Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler
 1. 23.Ocak.2011, 12:19
  1
  aziz83
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ağustos.2010
  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 751
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler


  Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler Mumsema A) EHL-İ SÜNNET’İN VE DİĞER MEZHEPLERE MENSUP OLAN MÜSLÜMANLARIN EKSERİYETİNİN GÖRÜŞÜ
  Bu görüşe âit delilleri dört maddede zikredeceğiz.


  1) Cehennemin sonsuz olduğunu açıkça söyleyen âyet-i celîleler:
  Eğer İbnü’l-Kayyim’in
  “Cehennem devam ettiği müddet kâfirler oradan çıkmayacak, ama gün gelip cehennem son bulacak” şeklindeki görüşü doğru olsaydı, azâbın devamlılıkla vasıflanmaması gerekirdi. Zîrâ cehennem son bulunca hâliyle azap da son bulur. Oysaki Allâh-u Teâlâ onların azapta devamlı kalacaklarını birçok âyet-i kerîmesinde beyân etmekte*dir. Bunlardan bir kısmını zikredecek olursak:


  إِنَّ الْمُجْرِمِينَ فِي عَذَابِ جَهَنَّمَ خَالِدُونَ لَا يُفَتَّرُ عَنْهُمْ وَهُمْ فِيهِ مُبْلِسُونَ
  “Şüphesiz suçlular cehennem azabında devamlı kalacaklar. Azapları hafifletilmeyecektir. Onlar azap içinde kurtuluştan ümit kesmişlerdir.” (Zühruf Sûresi:74–75)


  إِنَّ اللّٰهَ لَعَنَ الْكَافِرِينَ وَأَعَدَّ لَهُمْ سَعِيرًا خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا لَا يَجِدُونَ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا
  “Şu muhakkak ki, Allâh kâfirleri rahmetinden kovmuş ve onlara çılgın bir ateş hazırlamıştır. (Onlar) orada ebedî kalırlar ve ne bir dost bulabilirler, ne de bir yardımcı.” (Ahzâb Sûresi:64–65)


  وَمَنْ يَعْصِ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَخَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا
  “Allâh a ve peygamberine kim karşı gelirse ona, içinde sonsuz ve temelli kalınacak cehennem ateşi vardır.” (Cinn Sûresi:23)


  يُرِيدُونَ أَنْ يَخْرُجُوا مِنَ النَّارِ وَمَا هُمْ بِخَارِجِينَ مِنْهَا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُقِيمٌ
  “Ateşten çıkmak isterler, fakat onlar oradan çıkacak değillerdir. Onlar için devamlı bir azap vardır.” (Mâide Sûresi:37)


  وَالَّذِينَ كَفَرُوا لَهُمْ نَارُ جَهَنَّمَ لَا يُقْضَى عَلَيْهِمْ
  فَيَمُوتُوا وَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُمْ مِنْ عَذَابِهَا كَذٰلِكَ نَجْزِي
  كُلَّ كَفُورٍ
  “İnkâr edenlere de cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler,cehennem azâbı da onlara biraz olsun hafifletilmez. İşte Biz, küfürde ileri giden her nankörü böyle cezâlandırırız.” (Fâtır Sûresi:36)


  وَأَمَّا الَّذِينَ فَسَقُوا فَمَأْوَاهُمُ النَّارُ كُلَّمَا أَرَادُوا
  أَنْ يَخْرُجُوا مِنْهَا أُعِيدُوا فِيهَا وَقِيلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذَابَ
  النَّارِ الَّذِي كُنْتُمْ بِهِ تُكَذِّبُونَ
  “Ama (kâfir olan) fâsıkların barınakları ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde oraya geri çevrilirler ve kendilerine: “Haydi tadın o ateşin yalanlayıp durduğunuz azâbını!” denir. (Secde Sûresi:20)


  Görüldüğügibi âyetler cehennemin sonsuz olduğunu bildirmekle birlikte, azâbın devamlı ve elemli olduğunu da açıkça söylemektedir. Yine cehennemin ebedîliğini bildiren birçok âyetten bir kaçı şöyledir:
  بَلٰى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُولٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ
  “Hayır!Kim bir kötülük eder de kötülüğü kendisini çepeçevre kuşatırsa işte o kimseler cehennemliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar.” (Bakara Sûresi:81)


  إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَظَلَمُوا لَمْ يَكُنِ اللّٰهُ لِيَغْفِرَ
  لَهُمْ وَلَا لِيَهْدِيَهُمْ طَرِيقًا إِلَّا طَرِيقَ جَهَنَّمَ
  خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًاوَكَانَ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسِيرًا
  “İnkâr edip zulmedenleri Allâh aslâ bağışlayacak değildir. Cehennem yolundan başka bir yola çıkaracak da değildir. Onların iletilecekleri tek yol cehennem yoludur. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Bunu yapmak Allâh için pek kolaydır.” (Nisa Sûresi 168–169)


  إِنَّكُمْ وَمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ
  أَنْتُمْ لَهَا وَارِدُونَ لَوْ كَانَ هَؤُلَاءِ اٰلِهَةً مَا وَرَدُوهَا
  وَكُلٌّ فِيهَا خَالِدُونَ
  “Siz ve Allâh’ın dışında taptığınız şeyler cehennem yakıtısınız. Siz oraya gireceksiniz. Eğer onlar birer tanrı olsaardı oraya (cehenneme) girmezlerdi. Hâlbuki hepsi orada ebedî kalacaklardır.” (Enbiyâ Sûresi:98–99)

  2) Cehennemin Sonsuz Olduğunu Açıkça Söyleyen Hadîs-i Şerîfler:
  Ebû Hureyre (Radı‎yallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Resûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
  عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُعَنِ
  النَّبِيِّ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: «مَنْ تَرَدّٰى مِنْ
  جَبَلٍ فَقَتَلَ نَفْسَهُ فَهُوَ فِي نَارِ جَهَنَّمَ يَتَرَدَّى فِيهِ
  خَالِدًا مُخَلَّدًا فِيهَا أَبَدًا. وَمَنْ تَحَسّٰى سُمًّا فَقَتَلَ
  نَفْسَهُ فَسَمُّهُ فِي يَدِهِ يَتَحَسَّاهُ فِي نَارِ جَهَنَّمَ خَالِدًا
  مُخَلَّدًا فِيهَا أَبَدًا. وَمَنْ قَتَلَ نَفْسَهُ بِحَدِيدَةٍ
  فَحَدِيدَتُهُ فِي يَدِهِ يَجَأُ بِهَا فِي بَطْنِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ
  خَالِدًا مُخَلَّدًا فِيهَا أَبَدًا.»
  “Her kim bir dağdan yuvarlanır da kendini öldürürse o da cehennem ateşinde ebedî ve dâimî olarak yuvarlanacaktır.
  Her kim zehir içer de kendini öldürürse o kimse de, zehrini cehennem ateşinde ebedî ve dâimî kalarak içecektir. Her kim kendini bir demir parçasıyla öldürürse, demiri elinde, onu karnına saplar bir hâlde cehennem ateşinde ebedî ve dâim olarak kalacaktır. (Buhârî, Tıbb:55, 5442, 5/2179; Müslim, Îman:47 no:109, 1/103-104)


  عَنْ أَبِي سَعِيدٍ رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَقَالَ
  رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «يُجَاءُ بِالْمَوْتِ
  يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَأَنَّهُ كَبْشٌ أَمْلَحُ فَيُوقَفُ بَيْنَ
  الْجَنَّةِ وَالنَّارِ فَيُقَالُ يَا أَهْلَ الْجَنَّةِ هَلْ تَعْرِفُونَ
  هٰذَا فَيَشْرَئِبُّونَ وَيَنْظُرُونَ وَيَقُولُونَ نَعَمْ هَذَا
  الْمَوْتُ قَالَ وَيُقَالُ يَا أَهْلَ النَّارِ هَلْ تَعْرِفُونَ هٰذَا
  قَالَ فَيَشْرَئِبُّونَ وَيَنْظُرُونَ وَيَقُولُونَ نَعَمْ هٰذَا
  الْمَوْتُ قَالَ فَيُؤْمَرُ بِهِ فَيُذْبَحُ قَالَ ثُمَّ يُقَالُ يَا
  أَهْلَ الْجَنَّةِ خُلُودٌ فَلَا مَوْتَ وَيَا أَهْلَ النَّارِ خُلُودٌ
  فَلَا مَوْتَ.»
  Ebû Saîd el-Hudrî (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
  “Kıyâmet günü (ehl-i cennet, cennete, cehennemlikler de cehenneme ayrıldıktan sonra) alaca bir koç sûretinde ölüm getirilecek.
  Bir dellâl:Ey Cennet halkı!’diye bağıracak,cennettekiler hemen boyunlarını uzatıp başlarını kaldıracaklar ve bakacaklar. Dellâl:Bunu tanıyor musunuz?’ diye soracak. Ehl-i Cennet in hepsi onugörerek:Evet tanıyoruz, bu ölümdür’, diyecekler. Sonra dellâl:Ey Cehennem halkı!’, diye yüksek sesle seslenecek, onlar da boyunlarını uzatıp başlarını kaldırarak bakacaklar.


  Dellâl:Bunu tanıyor musunuz?’ diye sorunca onlar da onu görerek:Evet tanıyoruz, bu ölümdür’, diyecekler. Ardından koyun sûretindeki ölüm (Cennet le Cehennem arasında) boğazlanacak. Sonra dellâl:Ey Cennet halkı! Cennette ebedî yaşayacaksınız, artık ölüm yoktur’. (Cehennem halkına da) Ey Cehennemlikler siz de karargâhınızda ebedîsiniz, size de ölüm yoktur!’ diyecek.” (Müslim,Kitâbü’l-Cennet:13, no:2849, 4/2188; Buhârî, Tefsîr:221, no:4453,

  4/1760; Tirmi*zî, Kitâb-u Tefsîri’l-Kur’ân, Hadis no:3156)
  Muâz b. Cebel (Radıyallâhu Anh) şöyle demiştir: Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) beni Yemen’e gönderdi. Oraya varınca halka şöyle dedim:
  “Ey insanlar! Kuşkusuz ben size Rasûlüllâh tarafından gönderilmiş bir elçiyim. Muhakkak Allâh’a dönüş, cennet ya da cehennemden birine dönüştür. Bu dönüş ölümsüz olacak, oradan ayrılma olmayacak ve cesetlerinize ölüm sirâyet etmeyecek şekilde bir dönüştür.” (Süyûtî, el-Câmiu’s-Sağir, no: 852)


  Daha birçok meşhur hadîs-i şerîf, kalbinde zerre îman bulunan kimsenin cehennemden çıkacağını, kâfirlerin ise ebediyyen çıkamayacağını bildirir.
  Şefaatle ilgili tevâtür derecesine ulaşmış birçok hadis günahkâr mü’minlerin cehennemden çıkarılacaklarını açık bir şekilde ortaya koyar ve bu hüküm sâdece günahkâr Müslümanlara hastır.


  Faraza kâfirler de cehennemden çıkacak olsalardı, onlar da günahkâr Müslümanlar gibi olurlardı ve şefaat hadislerinin hiçbir anlamı kalmazdı. Zîrâ herkes cehennemden çıkacaksa tahsisin ve Peygamberin şefaatinin ne anlamı ve önemi kalır ki!
  Cehennemin sonsuz olduğuna dâir Sahâbe ve Tâbiîn’in icmâı (görüş birliği) vardır.
  İbni Hazm, üzerinde icmâ bulunan meseleleri zikretmek maksadıyla kaleme aldığı “Merâtibu l-İcmâ” isimli eserinde “Bekā-i nar (cehennemin devamlı olması) meselesini de zikretmiş ve şöyle demiştir: “…Cehennemin hak olduğunda, buranın ebedî bir azap yurdu olduğunda, kendisinin ve içindekilerin sonsuz
  ve ebedî olarak devam edip, fena bulmayacağında ittifak etmişlerdir…” (İbn Hazm, Merâtibu l-İcmâ , sh:268)


  Bu esere “Nakdü Merâtibi l-İcmâ ” adıyla bir tenkit yazmış olan İbni Teymiyye bile, yukarıdaki satırlar hakkında tek kelime etmemiştir.(Ebu Bekir Sifil, İnkişaf Dergisindeki “İbn Teymiyye Ve İbnu l-Kayyım ın Cehennem in Ebediliği Meselesindeki Görüşünün Tesbiti”isimli makalesinden.)
  Allâme Muhammed Zâhid el-Kevserî şöyle der: “İbni Hazm gibi icmâ meselelerinde son derece şiddetli davranıp her bir icmâı kabul etmeyen kişinin, kabul ettiği icma en yüksek mertebede bir icmâ olur.” (Muhammed Zahid el-Kevserî, Makalât; “Mes’elet’l-Hulud” 328)


  Ehl-i Sünnet îtikādı; cennetin, cehennemin ve içindekilerin sonsuz olduğu,cehennem ehlinin azâbının hafifletilmeyeceği şeklindedir.
  Bunda ihtilaf eden hiçbir Ehl-i Sünnet âlimi yoktur.
  Sıraladığımız bu delillere daha birçoğunu eklemek mümkündür.

  B) İBNÜ’L-KAYYİM’İN GÖRÜŞÜNÜN TUTARSIZLIĞI:
  İbnü’l-Kayyim’in görüşü: “Cehennem var olduğu müddetçe kâfirler orada ebedî kala*caklardır.
  Ancak gün gelecek cehennem yok o*lacak- tır. İçindekiler cehennemden cennete taşı*nacak- tır.” şeklindedir.
  İbnü’l-Kayyim’in zikrettiği âyetlere gelince; o bu dâvâsını desteklediğini zannettiği üç âyet zikretmiştir ki bunlar sırayla şöyledir:
  فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُوا فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ خَالِدِينَ فِيهَمَا دَامَتِ السَّمَوَاتُ وَالْأَرْضُ إِلَّا مَا شَاءَ رَبُّكَإِنَّ رَبَّكَ فَعَّالٌ لِمَا يُرِيدُ
  “Bedbaht olanlar ateştedirler, orada onların (öyle feci) nefes alıp vermeleri vardır ki!
  Onlar orada gökler ve yer durdukça sürekli kalacaklardır. Ancak Rabbinin dilediği süre başka; çünkü Rabbin, dilediğini yapandır.”(Hûd Sûresi:106-107)
  وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ
  اسْتَكْثَرْتُمْ مِنَ الْإِنْسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنَ الْإِنْسِ
  رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِي
  أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاكُمْ خَالِدِينَ فِيهَا إِلَّا مَا
  شَاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ
  “Allâh, onların hepsini bir araya topladığı gün:Ey cinler (şeytanlar) topluluğu! Siz insanlarla çok uğraştınız’ buyurur. Onların, insanlardan olan dostları ise:Ey RABBİMiz! (Biz)birbirimizden yararlandık ve bize verdiğin sürenin sonuna ulaştık derler. ALLAH da:ALLAH ın dilediği hariç, içinde ebedî kalacağınız yer ateştir. Şüphesiz Rabbin hikmet sahibidir, hakkıyla bilendir.’buyurur.”(Enâm Sûresi:128)
  لَابِثِينَ فِيهَا أَحْقَابًا
  “Hukublar (uzun süreler) boyunca orada kalacaklardır.”(Nebe Sûresi:23)


 2. 23.Ocak.2011, 12:19
  1
  aziz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  A) EHL-İ SÜNNET’İN VE DİĞER MEZHEPLERE MENSUP OLAN MÜSLÜMANLARIN EKSERİYETİNİN GÖRÜŞÜ
  Bu görüşe âit delilleri dört maddede zikredeceğiz.


  1) Cehennemin sonsuz olduğunu açıkça söyleyen âyet-i celîleler:
  Eğer İbnü’l-Kayyim’in
  “Cehennem devam ettiği müddet kâfirler oradan çıkmayacak, ama gün gelip cehennem son bulacak” şeklindeki görüşü doğru olsaydı, azâbın devamlılıkla vasıflanmaması gerekirdi. Zîrâ cehennem son bulunca hâliyle azap da son bulur. Oysaki Allâh-u Teâlâ onların azapta devamlı kalacaklarını birçok âyet-i kerîmesinde beyân etmekte*dir. Bunlardan bir kısmını zikredecek olursak:


  إِنَّ الْمُجْرِمِينَ فِي عَذَابِ جَهَنَّمَ خَالِدُونَ لَا يُفَتَّرُ عَنْهُمْ وَهُمْ فِيهِ مُبْلِسُونَ
  “Şüphesiz suçlular cehennem azabında devamlı kalacaklar. Azapları hafifletilmeyecektir. Onlar azap içinde kurtuluştan ümit kesmişlerdir.” (Zühruf Sûresi:74–75)


  إِنَّ اللّٰهَ لَعَنَ الْكَافِرِينَ وَأَعَدَّ لَهُمْ سَعِيرًا خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا لَا يَجِدُونَ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا
  “Şu muhakkak ki, Allâh kâfirleri rahmetinden kovmuş ve onlara çılgın bir ateş hazırlamıştır. (Onlar) orada ebedî kalırlar ve ne bir dost bulabilirler, ne de bir yardımcı.” (Ahzâb Sûresi:64–65)


  وَمَنْ يَعْصِ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَخَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا
  “Allâh a ve peygamberine kim karşı gelirse ona, içinde sonsuz ve temelli kalınacak cehennem ateşi vardır.” (Cinn Sûresi:23)


  يُرِيدُونَ أَنْ يَخْرُجُوا مِنَ النَّارِ وَمَا هُمْ بِخَارِجِينَ مِنْهَا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُقِيمٌ
  “Ateşten çıkmak isterler, fakat onlar oradan çıkacak değillerdir. Onlar için devamlı bir azap vardır.” (Mâide Sûresi:37)


  وَالَّذِينَ كَفَرُوا لَهُمْ نَارُ جَهَنَّمَ لَا يُقْضَى عَلَيْهِمْ
  فَيَمُوتُوا وَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُمْ مِنْ عَذَابِهَا كَذٰلِكَ نَجْزِي
  كُلَّ كَفُورٍ
  “İnkâr edenlere de cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler,cehennem azâbı da onlara biraz olsun hafifletilmez. İşte Biz, küfürde ileri giden her nankörü böyle cezâlandırırız.” (Fâtır Sûresi:36)


  وَأَمَّا الَّذِينَ فَسَقُوا فَمَأْوَاهُمُ النَّارُ كُلَّمَا أَرَادُوا
  أَنْ يَخْرُجُوا مِنْهَا أُعِيدُوا فِيهَا وَقِيلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذَابَ
  النَّارِ الَّذِي كُنْتُمْ بِهِ تُكَذِّبُونَ
  “Ama (kâfir olan) fâsıkların barınakları ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde oraya geri çevrilirler ve kendilerine: “Haydi tadın o ateşin yalanlayıp durduğunuz azâbını!” denir. (Secde Sûresi:20)


  Görüldüğügibi âyetler cehennemin sonsuz olduğunu bildirmekle birlikte, azâbın devamlı ve elemli olduğunu da açıkça söylemektedir. Yine cehennemin ebedîliğini bildiren birçok âyetten bir kaçı şöyledir:
  بَلٰى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُولٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ
  “Hayır!Kim bir kötülük eder de kötülüğü kendisini çepeçevre kuşatırsa işte o kimseler cehennemliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar.” (Bakara Sûresi:81)


  إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَظَلَمُوا لَمْ يَكُنِ اللّٰهُ لِيَغْفِرَ
  لَهُمْ وَلَا لِيَهْدِيَهُمْ طَرِيقًا إِلَّا طَرِيقَ جَهَنَّمَ
  خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًاوَكَانَ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسِيرًا
  “İnkâr edip zulmedenleri Allâh aslâ bağışlayacak değildir. Cehennem yolundan başka bir yola çıkaracak da değildir. Onların iletilecekleri tek yol cehennem yoludur. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Bunu yapmak Allâh için pek kolaydır.” (Nisa Sûresi 168–169)


  إِنَّكُمْ وَمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ
  أَنْتُمْ لَهَا وَارِدُونَ لَوْ كَانَ هَؤُلَاءِ اٰلِهَةً مَا وَرَدُوهَا
  وَكُلٌّ فِيهَا خَالِدُونَ
  “Siz ve Allâh’ın dışında taptığınız şeyler cehennem yakıtısınız. Siz oraya gireceksiniz. Eğer onlar birer tanrı olsaardı oraya (cehenneme) girmezlerdi. Hâlbuki hepsi orada ebedî kalacaklardır.” (Enbiyâ Sûresi:98–99)

  2) Cehennemin Sonsuz Olduğunu Açıkça Söyleyen Hadîs-i Şerîfler:
  Ebû Hureyre (Radı‎yallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Resûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
  عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُعَنِ
  النَّبِيِّ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: «مَنْ تَرَدّٰى مِنْ
  جَبَلٍ فَقَتَلَ نَفْسَهُ فَهُوَ فِي نَارِ جَهَنَّمَ يَتَرَدَّى فِيهِ
  خَالِدًا مُخَلَّدًا فِيهَا أَبَدًا. وَمَنْ تَحَسّٰى سُمًّا فَقَتَلَ
  نَفْسَهُ فَسَمُّهُ فِي يَدِهِ يَتَحَسَّاهُ فِي نَارِ جَهَنَّمَ خَالِدًا
  مُخَلَّدًا فِيهَا أَبَدًا. وَمَنْ قَتَلَ نَفْسَهُ بِحَدِيدَةٍ
  فَحَدِيدَتُهُ فِي يَدِهِ يَجَأُ بِهَا فِي بَطْنِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ
  خَالِدًا مُخَلَّدًا فِيهَا أَبَدًا.»
  “Her kim bir dağdan yuvarlanır da kendini öldürürse o da cehennem ateşinde ebedî ve dâimî olarak yuvarlanacaktır.
  Her kim zehir içer de kendini öldürürse o kimse de, zehrini cehennem ateşinde ebedî ve dâimî kalarak içecektir. Her kim kendini bir demir parçasıyla öldürürse, demiri elinde, onu karnına saplar bir hâlde cehennem ateşinde ebedî ve dâim olarak kalacaktır. (Buhârî, Tıbb:55, 5442, 5/2179; Müslim, Îman:47 no:109, 1/103-104)


  عَنْ أَبِي سَعِيدٍ رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَقَالَ
  رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «يُجَاءُ بِالْمَوْتِ
  يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَأَنَّهُ كَبْشٌ أَمْلَحُ فَيُوقَفُ بَيْنَ
  الْجَنَّةِ وَالنَّارِ فَيُقَالُ يَا أَهْلَ الْجَنَّةِ هَلْ تَعْرِفُونَ
  هٰذَا فَيَشْرَئِبُّونَ وَيَنْظُرُونَ وَيَقُولُونَ نَعَمْ هَذَا
  الْمَوْتُ قَالَ وَيُقَالُ يَا أَهْلَ النَّارِ هَلْ تَعْرِفُونَ هٰذَا
  قَالَ فَيَشْرَئِبُّونَ وَيَنْظُرُونَ وَيَقُولُونَ نَعَمْ هٰذَا
  الْمَوْتُ قَالَ فَيُؤْمَرُ بِهِ فَيُذْبَحُ قَالَ ثُمَّ يُقَالُ يَا
  أَهْلَ الْجَنَّةِ خُلُودٌ فَلَا مَوْتَ وَيَا أَهْلَ النَّارِ خُلُودٌ
  فَلَا مَوْتَ.»
  Ebû Saîd el-Hudrî (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
  “Kıyâmet günü (ehl-i cennet, cennete, cehennemlikler de cehenneme ayrıldıktan sonra) alaca bir koç sûretinde ölüm getirilecek.
  Bir dellâl:Ey Cennet halkı!’diye bağıracak,cennettekiler hemen boyunlarını uzatıp başlarını kaldıracaklar ve bakacaklar. Dellâl:Bunu tanıyor musunuz?’ diye soracak. Ehl-i Cennet in hepsi onugörerek:Evet tanıyoruz, bu ölümdür’, diyecekler. Sonra dellâl:Ey Cehennem halkı!’, diye yüksek sesle seslenecek, onlar da boyunlarını uzatıp başlarını kaldırarak bakacaklar.


  Dellâl:Bunu tanıyor musunuz?’ diye sorunca onlar da onu görerek:Evet tanıyoruz, bu ölümdür’, diyecekler. Ardından koyun sûretindeki ölüm (Cennet le Cehennem arasında) boğazlanacak. Sonra dellâl:Ey Cennet halkı! Cennette ebedî yaşayacaksınız, artık ölüm yoktur’. (Cehennem halkına da) Ey Cehennemlikler siz de karargâhınızda ebedîsiniz, size de ölüm yoktur!’ diyecek.” (Müslim,Kitâbü’l-Cennet:13, no:2849, 4/2188; Buhârî, Tefsîr:221, no:4453,

  4/1760; Tirmi*zî, Kitâb-u Tefsîri’l-Kur’ân, Hadis no:3156)
  Muâz b. Cebel (Radıyallâhu Anh) şöyle demiştir: Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) beni Yemen’e gönderdi. Oraya varınca halka şöyle dedim:
  “Ey insanlar! Kuşkusuz ben size Rasûlüllâh tarafından gönderilmiş bir elçiyim. Muhakkak Allâh’a dönüş, cennet ya da cehennemden birine dönüştür. Bu dönüş ölümsüz olacak, oradan ayrılma olmayacak ve cesetlerinize ölüm sirâyet etmeyecek şekilde bir dönüştür.” (Süyûtî, el-Câmiu’s-Sağir, no: 852)


  Daha birçok meşhur hadîs-i şerîf, kalbinde zerre îman bulunan kimsenin cehennemden çıkacağını, kâfirlerin ise ebediyyen çıkamayacağını bildirir.
  Şefaatle ilgili tevâtür derecesine ulaşmış birçok hadis günahkâr mü’minlerin cehennemden çıkarılacaklarını açık bir şekilde ortaya koyar ve bu hüküm sâdece günahkâr Müslümanlara hastır.


  Faraza kâfirler de cehennemden çıkacak olsalardı, onlar da günahkâr Müslümanlar gibi olurlardı ve şefaat hadislerinin hiçbir anlamı kalmazdı. Zîrâ herkes cehennemden çıkacaksa tahsisin ve Peygamberin şefaatinin ne anlamı ve önemi kalır ki!
  Cehennemin sonsuz olduğuna dâir Sahâbe ve Tâbiîn’in icmâı (görüş birliği) vardır.
  İbni Hazm, üzerinde icmâ bulunan meseleleri zikretmek maksadıyla kaleme aldığı “Merâtibu l-İcmâ” isimli eserinde “Bekā-i nar (cehennemin devamlı olması) meselesini de zikretmiş ve şöyle demiştir: “…Cehennemin hak olduğunda, buranın ebedî bir azap yurdu olduğunda, kendisinin ve içindekilerin sonsuz
  ve ebedî olarak devam edip, fena bulmayacağında ittifak etmişlerdir…” (İbn Hazm, Merâtibu l-İcmâ , sh:268)


  Bu esere “Nakdü Merâtibi l-İcmâ ” adıyla bir tenkit yazmış olan İbni Teymiyye bile, yukarıdaki satırlar hakkında tek kelime etmemiştir.(Ebu Bekir Sifil, İnkişaf Dergisindeki “İbn Teymiyye Ve İbnu l-Kayyım ın Cehennem in Ebediliği Meselesindeki Görüşünün Tesbiti”isimli makalesinden.)
  Allâme Muhammed Zâhid el-Kevserî şöyle der: “İbni Hazm gibi icmâ meselelerinde son derece şiddetli davranıp her bir icmâı kabul etmeyen kişinin, kabul ettiği icma en yüksek mertebede bir icmâ olur.” (Muhammed Zahid el-Kevserî, Makalât; “Mes’elet’l-Hulud” 328)


  Ehl-i Sünnet îtikādı; cennetin, cehennemin ve içindekilerin sonsuz olduğu,cehennem ehlinin azâbının hafifletilmeyeceği şeklindedir.
  Bunda ihtilaf eden hiçbir Ehl-i Sünnet âlimi yoktur.
  Sıraladığımız bu delillere daha birçoğunu eklemek mümkündür.

  B) İBNÜ’L-KAYYİM’İN GÖRÜŞÜNÜN TUTARSIZLIĞI:
  İbnü’l-Kayyim’in görüşü: “Cehennem var olduğu müddetçe kâfirler orada ebedî kala*caklardır.
  Ancak gün gelecek cehennem yok o*lacak- tır. İçindekiler cehennemden cennete taşı*nacak- tır.” şeklindedir.
  İbnü’l-Kayyim’in zikrettiği âyetlere gelince; o bu dâvâsını desteklediğini zannettiği üç âyet zikretmiştir ki bunlar sırayla şöyledir:
  فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُوا فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ خَالِدِينَ فِيهَمَا دَامَتِ السَّمَوَاتُ وَالْأَرْضُ إِلَّا مَا شَاءَ رَبُّكَإِنَّ رَبَّكَ فَعَّالٌ لِمَا يُرِيدُ
  “Bedbaht olanlar ateştedirler, orada onların (öyle feci) nefes alıp vermeleri vardır ki!
  Onlar orada gökler ve yer durdukça sürekli kalacaklardır. Ancak Rabbinin dilediği süre başka; çünkü Rabbin, dilediğini yapandır.”(Hûd Sûresi:106-107)
  وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ
  اسْتَكْثَرْتُمْ مِنَ الْإِنْسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنَ الْإِنْسِ
  رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِي
  أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاكُمْ خَالِدِينَ فِيهَا إِلَّا مَا
  شَاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ
  “Allâh, onların hepsini bir araya topladığı gün:Ey cinler (şeytanlar) topluluğu! Siz insanlarla çok uğraştınız’ buyurur. Onların, insanlardan olan dostları ise:Ey RABBİMiz! (Biz)birbirimizden yararlandık ve bize verdiğin sürenin sonuna ulaştık derler. ALLAH da:ALLAH ın dilediği hariç, içinde ebedî kalacağınız yer ateştir. Şüphesiz Rabbin hikmet sahibidir, hakkıyla bilendir.’buyurur.”(Enâm Sûresi:128)
  لَابِثِينَ فِيهَا أَحْقَابًا
  “Hukublar (uzun süreler) boyunca orada kalacaklardır.”(Nebe Sûresi:23)

 3. 23.Ocak.2011, 12:36
  2
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,300
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Yanıt: MUSTAFA İSLAMOĞLU’nun Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşü
  Sapıtan adlı siteden iftira ve yalanları kopyala yapıştır kopyala yapıştır bakalım elinize ne geçecek!

  Bu forumda asla M.İslamoğlu hakkında olumsuz bir şey istemiyoruz.

  Bir yanlışı var onada zaten bu forumda reddiye yazıldı. (adetlinin orucu konusu)


 4. 23.Ocak.2011, 12:36
  2
  Moderatör  Sapıtan adlı siteden iftira ve yalanları kopyala yapıştır kopyala yapıştır bakalım elinize ne geçecek!

  Bu forumda asla M.İslamoğlu hakkında olumsuz bir şey istemiyoruz.

  Bir yanlışı var onada zaten bu forumda reddiye yazıldı. (adetlinin orucu konusu)

 5. 23.Ocak.2011, 12:39
  3
  aziz83
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ağustos.2010
  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 751
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: MUSTAFA İSLAMOĞLU’nun Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşü

  Şem'a süper modum neden sinirleniyorsunuz ki, kimseye iftira atıldığı yok, İslamoğlu'nun söylediği sözü aktarıyoruz..İbn-i Kayyim'in yanlış fetvasını kabul etmiş..Keşke kabul etmeseymiş..Burda kimsenin kişiliğine hakaret edilmiyor ki...


 6. 23.Ocak.2011, 12:39
  3
  aziz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Şem'a süper modum neden sinirleniyorsunuz ki, kimseye iftira atıldığı yok, İslamoğlu'nun söylediği sözü aktarıyoruz..İbn-i Kayyim'in yanlış fetvasını kabul etmiş..Keşke kabul etmeseymiş..Burda kimsenin kişiliğine hakaret edilmiyor ki...

 7. 23.Ocak.2011, 12:45
  4
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,300
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Yanıt: MUSTAFA İSLAMOĞLU’nun Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşü

  Ben Hocayı canlı olarak gözlerimle gördüm ve kulaklarımla dinledim.
  Ben sadece islam alimlerinin görüşlerini aktardım bu sadece iftiradır dedi.

  Hayatını islama feda etmiş ehli sünnet Alimlerini bu kadar tutarsızca eleştiremezsiniz.
  Tasavvuf ehli dışındakileri "ehli sünnet dışı" olarak gösterenlere yazıklar olsun. 8. 23.Ocak.2011, 12:45
  4
  Moderatör
  Ben Hocayı canlı olarak gözlerimle gördüm ve kulaklarımla dinledim.
  Ben sadece islam alimlerinin görüşlerini aktardım bu sadece iftiradır dedi.

  Hayatını islama feda etmiş ehli sünnet Alimlerini bu kadar tutarsızca eleştiremezsiniz.
  Tasavvuf ehli dışındakileri "ehli sünnet dışı" olarak gösterenlere yazıklar olsun.


 9. 23.Ocak.2011, 12:49
  5
  aziz83
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ağustos.2010
  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 751
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: MUSTAFA İSLAMOĞLU’nun Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşü

  Tamam zaten Şem!a süper modum yazıda ona yönelik, kendi fikri değil İbni kayyimin yanlış fetvasını kabul ettiği için reddiye yazılmış...


 10. 23.Ocak.2011, 12:49
  5
  aziz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Tamam zaten Şem!a süper modum yazıda ona yönelik, kendi fikri değil İbni kayyimin yanlış fetvasını kabul ettiği için reddiye yazılmış...

 11. 23.Ocak.2011, 12:57
  6
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Eylül.2010
  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 1,990
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 20
  Bulunduğu yer: Uzaklardan..

  Cevap: MUSTAFA İSLAMOĞLU’nun Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşü

  Şem'a kardeş Mustafa İslamoğlu'nu görürseniz Lütfen ona şöyle söylermisiniz

  "Bir gazetecinin vesilesi ile Cübbeli, İslamoğlu gelsin konuşalım tartışalım bu olayları demiş"

  İslamoğlu ise "Cübbeli kimseyi konuşturmaz" diyip neden geri çevirmiş veya böyle bir teklif gelmişmi bunu bilen kardeşler yazarlarsa müteşekkir oluruz..


 12. 23.Ocak.2011, 12:57
  6
  Feseyekfikehumullah
  Şem'a kardeş Mustafa İslamoğlu'nu görürseniz Lütfen ona şöyle söylermisiniz

  "Bir gazetecinin vesilesi ile Cübbeli, İslamoğlu gelsin konuşalım tartışalım bu olayları demiş"

  İslamoğlu ise "Cübbeli kimseyi konuşturmaz" diyip neden geri çevirmiş veya böyle bir teklif gelmişmi bunu bilen kardeşler yazarlarsa müteşekkir oluruz..

 13. 23.Ocak.2011, 13:22
  7
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,300
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Yanıt: MUSTAFA İSLAMOĞLU’nun Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşü

  Alıntı
  Şem'a kardeş Mustafa İslamoğlu'nu görürseniz Lütfen ona şöyle söylermisiniz

  "Bir gazetecinin vesilesi ile Cübbeli, İslamoğlu gelsin konuşalım tartışalım bu olayları demiş"

  İslamoğlu ise "Cübbeli kimseyi konuşturmaz" diyip neden geri çevirmiş veya böyle bir teklif gelmişmi bunu bilen kardeşler yazarlarsa müteşekkir oluruz
  Cübbeli Ahmet hocaya selam söyleyin.. müslümanlarla uğraşıp duracağına, uğraşılması gereken milyonlarca münafık ve kafir var onlarla uğraşsın!


 14. 23.Ocak.2011, 13:22
  7
  Moderatör
  Alıntı
  Şem'a kardeş Mustafa İslamoğlu'nu görürseniz Lütfen ona şöyle söylermisiniz

  "Bir gazetecinin vesilesi ile Cübbeli, İslamoğlu gelsin konuşalım tartışalım bu olayları demiş"

  İslamoğlu ise "Cübbeli kimseyi konuşturmaz" diyip neden geri çevirmiş veya böyle bir teklif gelmişmi bunu bilen kardeşler yazarlarsa müteşekkir oluruz
  Cübbeli Ahmet hocaya selam söyleyin.. müslümanlarla uğraşıp duracağına, uğraşılması gereken milyonlarca münafık ve kafir var onlarla uğraşsın!

 15. 23.Ocak.2011, 13:26
  8
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Eylül.2010
  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 1,990
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 20
  Bulunduğu yer: Uzaklardan..

  Cevap: Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler

  Müslümanlardan geçit yokki kafirlerle uğraşsın..
 16. 23.Ocak.2011, 13:26
  8
  Feseyekfikehumullah
  Müslümanlardan geçit yokki kafirlerle uğraşsın.. 17. 23.Ocak.2011, 13:32
  9
  aziz83
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ağustos.2010
  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 751
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler

  Alıntı
  Cübbeli Ahmet hocaya selam söyleyin.. müslümanlarla uğraşıp duracağına, uğraşılması gereken milyonlarca münafık ve kafir var onlarla uğraşsın!
  Kafir ne kadar tehlikeli ise Ehli sünnet İ'tikadına aykırı fikirler yayan hocalarda o kadar tehlikeli..Neyse konuyu fazla uzatmayalım zaten başından ortasından kesinti yapılıp orjinalliği kaybolan konu üzerinde tartışmak ta anlamsız olur..Anlaşıldı M. İslamoğlu gerçeğini bu sitede bir daha dile getirmeyeceğim inş..Bunu yapmaya engellendiğim için Bu vebalide size yüklüyorum Şem'a süpermodum!!!


 18. 23.Ocak.2011, 13:32
  9
  aziz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Alıntı
  Cübbeli Ahmet hocaya selam söyleyin.. müslümanlarla uğraşıp duracağına, uğraşılması gereken milyonlarca münafık ve kafir var onlarla uğraşsın!
  Kafir ne kadar tehlikeli ise Ehli sünnet İ'tikadına aykırı fikirler yayan hocalarda o kadar tehlikeli..Neyse konuyu fazla uzatmayalım zaten başından ortasından kesinti yapılıp orjinalliği kaybolan konu üzerinde tartışmak ta anlamsız olur..Anlaşıldı M. İslamoğlu gerçeğini bu sitede bir daha dile getirmeyeceğim inş..Bunu yapmaya engellendiğim için Bu vebalide size yüklüyorum Şem'a süpermodum!!!

 19. 23.Ocak.2011, 13:32
  10
  islamdostu
  hizmetkar

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 31.Temmuz.2008
  Üye No: 26997
  Mesaj Sayısı: 815
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler

  Alıntı
  Müslümanlardan geçit yokki kafirlerle uğraşsın..
  Cübbeli denen adamın rabıta kitabını okudum delil olarak ne kadar ayet ve hadis varsa hepsini alet etmiş ve hiç gilgisi yok.
  şimdi kalkıp reddiyeler mi yazıp nette her sitede sapık olduğunu mu ilan etmek gerekir!
  Ben derim ki kendinize gelin ve HER ALİMİN ÖRNEK ALINACAK YÖNLERİ VAR... müslümanlarla uğraşmayın.


 20. 23.Ocak.2011, 13:32
  10
  hizmetkar
  Alıntı
  Müslümanlardan geçit yokki kafirlerle uğraşsın..
  Cübbeli denen adamın rabıta kitabını okudum delil olarak ne kadar ayet ve hadis varsa hepsini alet etmiş ve hiç gilgisi yok.
  şimdi kalkıp reddiyeler mi yazıp nette her sitede sapık olduğunu mu ilan etmek gerekir!
  Ben derim ki kendinize gelin ve HER ALİMİN ÖRNEK ALINACAK YÖNLERİ VAR... müslümanlarla uğraşmayın.

 21. 23.Ocak.2011, 13:35
  11
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,300
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Yanıt: Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler

  Alıntı
  Kafir ne kadar tehlikeli ise Ehli sünnet İ'tikadına aykırı fikirler yayan hocalarda o kadar tehlikeliNeyse konuyu fazla uzatmayalım zaten başından ortasından kesinti yapılıp orjinalliği kaybolan konu üzerinde tartışmak ta anlamsız olurAnlaşıldı M İslamoğlu gerçeğini bu sitede bir daha dile getirmeyeceğim inşBunu yapmaya engellendiğim için Bu vebalide size yüklüyorum Şem'a süpermodum!!!
  işin en ilginç yönü cihat-hizmet ettiğini düşünmenizdir.
  Kardeşler vebal bize ait siz sitede hatalarıda olsa asla ehli sünnet islam alimlerini eleştirmeyin. 22. 23.Ocak.2011, 13:35
  11
  Moderatör
  Alıntı
  Kafir ne kadar tehlikeli ise Ehli sünnet İ'tikadına aykırı fikirler yayan hocalarda o kadar tehlikeliNeyse konuyu fazla uzatmayalım zaten başından ortasından kesinti yapılıp orjinalliği kaybolan konu üzerinde tartışmak ta anlamsız olurAnlaşıldı M İslamoğlu gerçeğini bu sitede bir daha dile getirmeyeceğim inşBunu yapmaya engellendiğim için Bu vebalide size yüklüyorum Şem'a süpermodum!!!
  işin en ilginç yönü cihat-hizmet ettiğini düşünmenizdir.
  Kardeşler vebal bize ait siz sitede hatalarıda olsa asla ehli sünnet islam alimlerini eleştirmeyin.


 23. 23.Ocak.2011, 13:44
  12
  svmş'ben
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Kasım.2010
  Üye No: 80260
  Mesaj Sayısı: 145
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Cennet ve Cehennem Hakkındaki Görüşler

  sayın islamdostu sizi edebe davet ediyorum cübbeli adam denmez bi kere sokaktaki en olmadık kişiye bile bey yada efendi diye hitap ederken bu adam kelimesi biraz size yakışan bi hitap olmuş sanırım lütfen daha dikkatli olalım keyfe maaş hitaplar hiç hoş degil


 24. 23.Ocak.2011, 13:44
  12
  Devamlı Üye
  sayın islamdostu sizi edebe davet ediyorum cübbeli adam denmez bi kere sokaktaki en olmadık kişiye bile bey yada efendi diye hitap ederken bu adam kelimesi biraz size yakışan bi hitap olmuş sanırım lütfen daha dikkatli olalım keyfe maaş hitaplar hiç hoş degil
Git 12 Son