Tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 29
  sina_gk Devamlı Üye
  sina_gk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 74370
  Mesaj Sayısı: 224
  Tecrübe Puanı: 7

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  RAHMAN ve RAHİM olan RABBİM herşeyi emirlerinde açıkça buyurmşturki.
  bunda mevsime yöreye gibi kavramlar bizim çıkartmış oldugumuz davranış şeklidir bence. nasılkiartık örtünme aileden gelen yada mahalle arasıda olan yada gelenek haline gelmiş sadece vucudun belli kısımlarını kapatan ve yazma şeklinde örtülen şekilde örtünmek olarak kabul görmüştür.
  bunlar bizlerin nasılda kitabımıza uzak oldugumuzun ve emirlerin kesinliginin farkında olmayışımızın sonuçlarıdır.
  emir tektir.
  namaz mesala tak kılınma şekli vardır namazın farzlarını ve sünnetlerini nasılki deegiştiremiyorsak bu emirleride istegimize göre degiştiremeyiz. ben yapıyorum demiyorum yapmaya çalışıyorum sadece düşüncelerim bunlar .
  hakkınızı helal edin .
  tabiki herşeyin en dogrusunu yüce yaratan RABBİM bilir.

  selam ve dua ile.


 2. 30
  Rayyan Emir Devamlı Üye
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Rayyan Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 38

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  kesinlikle oyle carsaf acik acik tanimlanmistir kurani kerimde ama el yuz icin buyuk konusamam bilmiyorum gunahtan sakinirim 2 tane ayet var cunku hadisler var karisti kafam :confused:


 3. 31
  salih insan Üye
  salih insan
  Üye

  Profili:
  Üye No: 75424
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  Benim de aklımı karıştıran ve nasıl neye inanacağımı bilmediğim sorular var.şimdi herkesin bildiği örtünmenin belli bir şekli var .Kuran ı kerimde nur suresinin 31. ayetinde belirtiliyor.Ama bir çok ilahiyatçı bunun farklı açıklamasını yaptı.Kimilerine göre başın örtünmesi bile kuşkulu. Kendi yazdıkları mealleri bile açıklarken farklı yorum yapıyorlar neye inanacağımızı şaşırtıyorlar.Gerçekten kuran ı okuduğumuz gibi mi uygulayalım.Yoksa bir alimemi danışalım.Çünkü bizim ayeti okurken anlayamayacağımız meseleleri kendilerinden öğrenmemizmi doğru olur.Sorularıma kuran dan ayet olarak cevap verirseniz size minnettar olurum. Şimdiden Allah razı olsun


 4. Reklam

 5. 32
  sina_gk Devamlı Üye
  sina_gk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 74370
  Mesaj Sayısı: 224
  Tecrübe Puanı: 7

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  selamun aleyküm
  şüphesizki herşeyin en dogrusunu yüce RABBİM bilir.
  bunun içinki bizlere kuranı tam olarak yaşayan ve anlatan peygamber efendimizi örnek olarak almak gerekmektedir.
  efendimizin yaşama şekline yani sünnetlere bakarakta çogu alimin farklı açıklamalarda bulunanak kafalarımızın karışmasını önlemektedir.
  efendimizin eşlerinin giyim şekli ve yaşama şekli bizimde nasıl yamamaız gerektigini belirler.


  Hz. Peygamber (s.a.s) örtünme ile ilgili bu ayetlerin tefsirini yapmış ve uygulama esaslarını göstermiştir. Hz. Âişe'den rivâyete göre, bir gün Hz. Ebû Bekir'in kızı Esmâ ince bir elbise ile Allah Resulunun huzuruna girmişti. Resulullah (s.a.s) ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ey Esma! Şüphesiz kadın erginlik çagına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir." Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti" (Ebu Davûd, Libâs, 31). "Allah Teâlâ ergin kadının namazını başörtüsüz kabul etmez" (İbn Mâce, Tahâre, 132; Tirmizî, Salât, 160; Ahmed b. Hanbel, IV, 151, 218, 259).


  Hz. Âişe (r. anhâ) ilk başörtüsü uygulamasını şöyle anlatır: "Allah ilk muhâcir kadınlara rahmet etsin onlar; "Baş örtülerini yakalarının üstüne taksınlar..." (en-Nûr, 24/31) ayeti inince etekliklerini kesip bunlardan başörtüsü yaptılar". Yine Safiyye binti Şeybe şöyle anlatır: "Biz Âişe ile birlikte idik. Kureyş kadınlarından ve onların üstünlüklerinden söz ettik. Hz. Âîşe dedi ki: Şüphesiz Kureyş kadınlarının birtakım üstünlükleri vardır. Ancak ben, Allah'a yemin olsun ki, Allah'ın kitabını daha çok tasdik eden ve bu kitaba daha kuvvetle inanan Ensar kadınlarından daha faziletlisini görmedim. Nitekim Nûr sûresinde "Kadınlar başörtülerini yakalarının üstüne taksınlar...” ayeti inince, onların erkekleri bu ayetleri okuyarak eve döndüler. Bu erkekler eşlerine, kız, kız kardeş ve hısımlarına bunları okudular. Bu kadınlardan her biri etek kumaşlarından, Allah'ın kitabını tasdik ve ona iman ederek başörtüsü hazırladılar. Ertesi sabah, Hz. Peygamberin arkasında başörtüleriyle sabah namazına durdular. Sanki onların başları üstünde kargalar vardı" (Buharî, Tefsîru Sûre, 29/12; İbn Kesîr, Muhtasar, M. Alî, es-Sâbûnî, 7. Baskı, Beyrut 1402/1981, II, 600).

  en dogrusunu RABBİM bilir.


 6. 33
  kanarya Devamlı Üye
  kanarya
  Devamlı Üye
  kanarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 1434
  Mesaj Sayısı: 221
  Tecrübe Puanı: 9

  Çarşaf ile ilgili bilgiler için teşekkürler elif07


 7. 34
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah sizlerden razı olsun sayenizde doğru örtünmeyi öğrendim elhamdülillah


+ Yorum Gönder
Git İlk 23