Tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 15
  şeyma rağna Üye
  şeyma rağna
  Üye
  şeyma rağna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 11582
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: GÜLE HARRET TOPRAĞI

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  BEN DE EN MÜKEMELİ ÇARŞEFTIR DİYE DUYDUM.TABİ BİZİM ÜLKE ŞARTLARINA GÖRE.ELBETTE ARABİSTANDA BAZI KARDEŞLERİMİZİN GİYDİĞİ FERACE DAHA KAPALIYMIŞ.
  ALLAH HAKKIYLA GİYMRYİ TÜM MÜMİN
  KADINLARA NASİP ETSİN


 2. 16
  sevgiyumağı Üye
  sevgiyumağı
  Üye

  Profili:
  Üye No: 15199
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  esselamunaleyküm öncelikle paylaşımlarnızdan dolayı çok teşekkür ediyorum...
  Allah razı olsun sizden.
  sizler de bahşekmişsiniz bana göre iki temel var
  1. en önemlisi bu ki çarşaf olsun, ferace ya da pardesü önemli olan hakkıyla taşıyabilmek..

  2. gösterişten uzak olmalı zaten bu da 1.sırada saydığımımla birebir.

  ama ben de çarşaf giyilmesi taraftarıyım. insanı, bayanı en güzel şekilde koruyabilecek, özentiden, gösterişten uzak bir kıyafet.
  Mevla'm cümlemize hakkıyla giyebilmeyi nasip eylesin değerli kardeşlerim


 3. 17
  hüdanur18 Devamlı Üye
  hüdanur18
  Devamlı Üye
  hüdanur18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 1329
  Mesaj Sayısı: 58
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 32

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  en güzeli bence çarşaf.


 4. Reklam

 5. 18
  şeb-iyelda Devamlı Üye
  şeb-iyelda
  Devamlı Üye
  şeb-iyelda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 10023
  Mesaj Sayısı: 22
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 41

  --->: tesettür sadece çarşaf mıdır hakkında.


  azra Nickli Üyeden Alıntı

  amin amin amin insAllah
  ___İNŞAALLAH___


 6. 19
  @YŞE Rıza
  @YŞE
  Rıza
  @YŞE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 17901
  Mesaj Sayısı: 645
  Tecrübe Puanı: 9
  Yaş: 26

  Çarşaf Çarşaf Çarşaf

  :agla:


 7. 20
  merve Kıdemli Üye
  merve
  Kıdemli Üye
  merve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 3329
  Mesaj Sayısı: 222
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 38
  Yer: O'na Aşık bir diyardan

  Alıntı
  Çarşaf Çarşaf Çarşaf
  Aynen katılıyorum gülemuhtaç Allah hakını vererek giyenlerden eylesin bizleri inş


 8. 21
  Fatıma Zehra Devamlı Üye
  Fatıma Zehra
  Devamlı Üye
  Fatıma Zehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 34641
  Mesaj Sayısı: 45
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 26

  Allahu Teâlâ Ahzab sûresinin 59. âyetinde, "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: Evden çıkarlarken üstlerine vücutlarını iyice örten cilbablarını, dış elbiselerini giysinler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." buyurmuştur. Âyet–i kerimede geçen "cilbab" hakkında ulemânın pek çok beyanları vardır. Ben sizlere son devrin âlimlerinden birkaçının yorumunu nakledeyim. Meselâ, Elmalı merhum:
  "Cilbab" baştan aşağı örten çarşaf, ferace, car gibi dış giysilerin adıdır." demiştir. Aynı şekilde gerek Konyalı Mehmet Vehbi Efendi, "Hülasatü'l–Beyan"da, gerekse Ömer Nasuhi Bilmen Efendi kendi tefsirinde "cilbab"ı çarşaf olarak tefsir etmişlerdir.
  Yine bu konuyla alâkalı olarak Ümmü Seleme annemiz demiştir ki:
  "Cilbablarını (dış elbiselerini) giysinler.' âyeti nazil olduğu zaman ensar kadınları üzerlerine siyah elbiseler giyerek öyle bir ağırbaşlılık ile çıkmışlardı ki, başları üstünde kuşlar varmış gibi idiler." Bakınız buradaki ifadede "elbisenin rengi" dahi verilmiştir. Bu beyanların neticesinde kadının örtüsünün siyah çarşaf olduğu anlaşılıyor.

  Tesettür şekli sadece çarşafdır
  buda anlaşılyor tefsirlerden .....  Giymeseniz bile inkar etmeyin! 9. 22
  @YŞE Rıza
  @YŞE
  Rıza
  @YŞE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 17901
  Mesaj Sayısı: 645
  Tecrübe Puanı: 9
  Yaş: 26

  Giymesek bile inkar etmeyelim!
  evet:( inkar eden çook:(


 10. 23
  Rayyan Emir Devamlı Üye
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Rayyan Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 38

  taninmama adina yuz kapatmak ibaresi varmidir kuranda mum hocam acil cevap lutfen.. yuz kapatmak sartmidir? yoksa el ayak yuz kapamak gunahmidir


 11. 24
  zehraoku Talebe
  zehraoku
  Talebe
  zehraoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 48118
  Mesaj Sayısı: 306
  Tecrübe Puanı: 7

  Kardes bu yaziya bir bak birde asagidaki linke göz at istersen mum hoca cevap yazana kadar !!!

  Risale-i Nurdan Tesettür risalesinede bakabilirsin,Allah c.c kolaylik versin.Bu portalda Risalei Nur bölümü var!!!  https://www.mumsema.org/tesettur/120420-tesetturde-el-ve-yuz.html


  https://www.mumsema.org/risale-i-nur/97990-tesettur-risalesi-kesfedilirken.html


  Elmalılı, âyette geçen: "cilbablarını sarkıtsınlar, yaklaştırsınlar" ifadesini anlattıktan sonra şunları ekler:

  "Bu açıklamada da iki şekil vardır: Birisi, kaşlarına kadar başlarını örttükten sonra, büküp yüzünü de örtmek ve sadece tek bir gözünü açık bırakmak (Bizler yetiştiğimiz zaman validelerimizin tesettür tarzı bu idi) Ikincisi de, alnının üzerinden sıkıca sardıktan sonra burnunun üzerinden dolayıp, gözlerinin ikisi de açık kalsa bile, yüzünün ekserisini ve göğsü tamamen örtmüş bulunmakdır

  (1310'da Istanbul'a geldiğim zaman, Istanbul hanımlarının, bir peçe eklemek ve elde açık bir şemsiye bulunmak şartıyla tesettür tarzları da bu idi)

  (Elmalılı, Hak Dinî V/3928)


 12. 25
  Rayyan Emir Devamlı Üye
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Rayyan Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 38

  sagol kardesim de unlem koymana gerek yoktu bir seyleri goze sokar sekilde.. mum hocadan yardim istememin sebebi nazik bir sekilde anlatiyor olmasidir.diger arkadaslarda tabi fikirlerini belirtebilirler. diyanet isleri baskanligina sorulan soruda soyle gecmis buarada ben hanefiyim.  harama bak-maktan gözlerini sakındırmaları istenir ve ilâve olarak, “Görünen kısımlar müstesna olmak üzere ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine örtsünler. Kocaları, babaları... hariç başkasına ziynetlerini göster-mesinler. Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar” hükmü yer alır. Bir başka âyette de (el-Ahzâb 33/59) kadınların bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman “dış örtülerini üstlerine almala-rı” istenir ve bunun “onların tanınması ve incinmemesi için en emin yol” olduğu bildirilir.
  Erkeğin ve kadının namus ve iffetlerini korumaları ve kadının örtünmesi gereğinden söz eden bu âyetlerde, ör-tünme için belli bir şekil şartı ve model önerilmediği görülür. Bu sebeple de Kur’an’ın bu anlatımından yola çıkarak kadınların ancak çarşaf ve peçe ile dışarı çıka-bileceği, yabancı erkeklerin yanında ağız ve burnunu örtmesi, hatta bir gözünü kapatması gerektiğini söylemek isabetli olmaz. Dikkat edilirse konuyla ilgili Kur’an âyetleri, kadın ve erkeğin fitneye ve şüpheye sebep ol-mayacak, karşı cinsin arzusunu kışkırtmayacak, ağır başlılığını koruyacak tarz ve biçimde örtünmesini istemektedir. Bundan, vücut hatlarını gösterecek kadar dar ve ince elbiselerin giyilmesinin doğru olmadığı sonucu çıkar. Buna karşılık erkeklerin şalvar, kadınların etek-leri yerlerde sürünen uzun etek ve pardösüler giymesi dinin gereği olarak değil de kişisel tercih ve zevk ola-rak görülmelidir.  bu konudaki dusunceleriniz nedir?


 13. 26
  Rayyan Emir Devamlı Üye
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Rayyan Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 38

  tesetturde el ve yuz konunuzu okudum sayin zehraoku. tabiki bunlar bildigimiz kabul ettigimiz ayetler. fitne fesat konusunda da haklisiniz fakat fitne fesat kadina ait degildir sadece.. eger elimizi yuzumuzu kapattigimiz bir toplumda yasasak fitne fesat da mevcut olsa icine bir erkek girse bayanlarin bulundugu ortamlara girse bu da fitne fesat olmazmi? daha zararli sonuclar cikarmazmi ortaya? ayetler ucu acik ayetler bu budur kesinlikle boyledir dersek gunaha girmezmiyiz??


 14. 27
  zehraoku Talebe
  zehraoku
  Talebe
  zehraoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 48118
  Mesaj Sayısı: 306
  Tecrübe Puanı: 7

  Sayin amouage sizi rencide etmek yada birseyleri gözünüze sokmak gibi bir niyetim yok kaldiki ünlem isareti koymam eski bir aliskanliktir zamanla bundan vaz gecmissemde bazen tamamen konsantre oldugum durumlarda unutarak kullaniyorum bu yüzden hakkini helal et sizi rencide edici herhangi bir hareketten Allaha siginirim.Maalesef mum hocam gibi her daim nazik olamiyorum bu benim icinde yasadigim kosul ve sartlardan olabilir bunu bana hatirlattigin icinde ayriyeten tesekkürü bir bir borc bilirim .Hakkini helal et.

  Sadece sunu yazabilirim sizin gectiginiz yollardan bendenizde gecmis oldugumdan hatta hala takintili düse kalka gectigimden empati yaparak yardimci olmaya calisiyorum niyetim sadece budur.

  Bulundugum bölgede hristiyan yahudi ve bilimum diger dinlere mensup insanlarin arasinda yasiyorum.Maalesef sert tavir takinmamdaki neden bu olabilir ki bunu bana bircok arkadasim söyledi ancak bazen kontrol altina alabiliyorsamda bazen alamiyorum. Kendimi koruma mekanizmasi desem dogru olur belkide!!!

  Evet burada carsafli bacilarimiz cogunlukta iclerinde siyahi olanlarda asiri derecede mevcut Müslüman olmayanlarin cogunlugunun oldugu bir yerde carsaf giyenleri teker teker tebrik edesim geliyor.Delil falan ispat falan fitne falan düsündükleri yok Allah c.c emretti biz giydik diyorlar ve mutlular.Biz ise devamli delil ariyoruz devamli bir yerlerden cikic yolu bulmaya calisiyoruz ki nefsimiz carsafa girmesin.Benim üzüntüm ve derdim carsafi bazi kesimin bir türlü kabul edememelerinden geliyor .Tamam giyme sadece basörtünü ört pardesünü giy ama nefsini kontrol altinda tutta carsafi fitne olarak görmesin.

  Neyse kardesim Allah c.c hepimize akil fikir vermis görme ve düsünme yetenegide vermis bazilarinin yolu uzun oluyor bazilarinin kisa gönül isterki yol kisa olsun zamanimiz kaldimiki fazla düsünmeye bilemiyorum.Allaha emanet ol bu konuda daha fazla yazicak birseylerim yok ,yazi olarak birkac yazi gönderdim internet gibi bir teknolojiye sahibiz mutlaka sende aradigin gibi bir aciklama bulacaksindir.


  Tekrardan hakkini helal et Allah c.c emanet ol selam ve dua ile kal kardesim.


 15. 28
  Rayyan Emir Devamlı Üye
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Rayyan Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 38

  estafurullah.. hakkim gani gani helal olsun .. nefsinize yenik dusmeyin nekadar zor sartlar altinda olursaniz olun ben daha oncede aciklamistim. basortusune kesinlikle karsi olan ; carsafli gorunce karabocekler diye cemkiren bir ailenin kiziyim.. ama nasil olduysa hicbir islami topluluktan arkadasim olmamasina ragmen aradim okudum gordum ve carsafi kaniksadim. benim de durumum zor yani :) belki giyersem ailemin girdigi ortamlara asla giremeyecegim. belki annem babam bu diyardan gocunce beni aralarina almayacaklar utanacaklar.. belkide topluma kendimi ben arabim diye tanitmak zorunda kalicam tepki gormeme adina.. ama bu yol Allah yolu insaallah giyebilenleren oluruz. zaten diger yazilarimda giymek istedigimi de belirttim. tezinizi curutme amacinda asla degilim


  sadece ucu acik ayetlerde kesinkes hukum vermekten ben cok korkarim. diyanetin aciklamasiyla sizin risalei nur aciklamaniz cakisti sadece. o diyor el yuz kapatmak farz degildir siz diyorsunuz farz bu budur kesinlikle boyle olmalidir.

  cahiliye devriyle inanin hicbir fark yok devrimizde cok dogru.. taninmama adina dis giysileri ustune alsinlar derken gozleri de kastetmis olabilir. cunku muminler ve sonradan musluman olan musriklerin zarar gormemesi adina dogrudur. turlu cesitli iskencelere magruz kalmislar..ama kuran evrenseldir her cag icin inmistir. asla diyemem o ; o cag icindi diye...

  fakat arkasindan gelen ayetlerde gorunen yerleri haricinde ibaresi eklenerek ayet inmistir. demekki belli tehlikeli durumlarda yuzun kapatilmasi emredilmistir gibi algiliyorum.

  dusununki carsaftan ote suan elimizi yuzumuzu kapatsak dis mihraklar bozguncular;israil siyonistleri en onemlisi pkk icine girse silah tasisa bizim milli butunlugumuzu bozmazmi. namusumuzdan ote ulkemizi bolup siyonistlerin mangasi haline getirmezmi..bunun sonucu bizim yine carsaf giyemememizi hatta dinimizi silmelerine neden olmazmi.. ataturk de bu yuzden kaldirmadimi carsafi kadin kiligina girip silah tasiyan siyonistler yuzunden. latife hanim carsafliydi oysaki

  yani demek istedigim 2 sekilde ayet var. yumusatilmis bir sekilde gelen ayeti de dikkate alsak ( gorunen yerler haricinde ortulerini yakalarina vursunlar ayeti) yanlistan fitne fesattan korunmazmiyiz? yoksa diyanet yaniliyormu? diyanete guvenmeyceksek kime guvenicez?


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son