Tesettür ile ilgili soru ve cevaplar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  ßaran T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 03.Mart.2008
  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 1,696
  Tecrübe Puanı: 24

  Tesettür ile ilgili soru ve cevaplar


  Tesettür ile ilgili soru ve cevaplar

  Sual: “Teferruat” diyerek saçları açmak uygun mu? Sokağa çıkarken peruk takabilir miyim?
  CEVAP
  “Teferruat” diyerek saçları açmak haramdır Hele kapanmaya önem vermeyenin imanı gider Sokağa çıkarken peruk takmak zaruretsiz caiz değildir Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının peruk kullanması caiz ve lazım olur Zaruret, başka çare bulamamak demektir Sadece zaruret halinde peruk takabilirsiniz

  Sual: Tesettür için (Nur Suresi 31. ve Ahzab Suresi 59. âyetler de) hitap sadece Peygamber hanım ve kızları mı, yoksa müminlerin hanımlarına da söyle deniyor mu?
  CEVAP
  Tesettür sadece Peygamber hanımlarına değil, herkesedir
  Namazın nasıl kılınacağı, fazları, haramları, namazı bozanlar vesaire Kur’an-ı kerimde yazmadığı gibi, tesettürün nasıl olacağı da Kur’an-ı kerimde açıkça yazılı değildir Bunu Peygamber efendimiz bildirmiştir. Mesela cariye denilen bayanların tesettürü farklıdır. Bunu da Resulullah efendimiz bildirmiştir Onun için sadece bir meseleyi Kur’an-ı kerimden anlamak çok zor, hatta imkansızdır Bu yüzden fıkıh kitaplarına bakmak gerekir Mealden tefsirden din öğrenilmez

  Sual: Namaz, oruç, zekat ve hac ne zaman farz oldu? Tesettür ne zaman emredildi?
  CEVAP
  Beş vakit namaz, miladi 621 yılında ve hicretten bir yıl önce mirac gecesinde farz oldu Mirac’dan önce, yalnız sabah ve ikindi namazı vardı

  Hicret, 622 de oldu

  Ramazan orucu, 624’te farz oldu

  Zekat da 624’te Ramazan ayında farz oldu

  Hac ise 631’de farz oldu.

  625 ve 627 yılında kadınlara örtünme emri geldi.

  Kadınların Peygamber efendimize gelerek sual sormaları, oturup dinlemeleri hicab âyeti gelmeden önce idi. Hicab âyeti gelince, kadın erkek artık bir arada oturulmadı. Kadınlar soracaklarını, ezvac-ı tahirattan sorup öğrendiler. Resulullah efendimiz ise 632’de vefat etti. Demek ki Peygamber efendimiz, tesettür âyetinden 5 yıl sonra vefat etti. Ondan önce tesettür yoktu. Önceki hayatını anlatıp, “Resulullah kadınlarla oturup konuşurdu, kadınlar açık gezerdi” demek yanlış olur.

  Sual: Bir âyette, (Başörtülerini yakalarına örtsünler) denildiğine göre, eşarbı mantonun içine koymanın, bu âyete aykırı olduğu söyleniyor. Başörtüsünün mutlaka göğsü ve omuzları kapatacak şekilde olması şart mı? Mantonun içine konsa mahzuru olur mu?
  CEVAP
  Şart olan saçları örtmektir. O âyet-i kerimenin meali şöyledir:
  ([Kadınlar, yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [saç, kulak, boyun, gerdan gibi ziynet takılan yerlerini] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]

  Demek ki, başı örtmekten maksat, saçları, kulakları ve gerdanı örtmektir. Bu örtünmenin şekli değil, önemli olan örtülmüş olmasıdır. Örtü, dikkati çekecek renk ve şekillerden de, uzak olmalıdır.

  Sual: Babam, “Kızım açılmazsan hakkımı helal etmem” diyor. Ben de babamın kalbinin kırılmaması için ve bana hakkını helal etmesi için açılsam günah olur mu? Beyim de, açılmamı istiyor. “Ben de hakkımı helal etmem” diyor.
  CEVAP
  Dine aykırı işte hiç kimsenin sözüne uyulmaz. Ana, baba, koca ve âmir de emretse, onun sözü yerine getirilmez. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Hâlıka isyan olan işte, mahluka itaat olmaz.) [Hakim]

  Yani Allah’a karşı gelinen, günah olan bir işte, mahluka yani insanların sözüne uyulmaz. Yaptırılan iş, Allah’ın rızasına uygun değilse, ana baba da, koca da söylese önemi yok, kalbi kırılmış olmaz. Bedduaları da geçerli olmaz. Ana babanın ve kocanın hatırı için günah işlenmez. Onlara ana hakkını, baba hakkını, koca hakkını veren de Allahü teâlâdır. Seni de onlara emanet etmiştir. Senin hakkın ne oluyor? Senin hakkını niye hiç gündeme getirmiyorlar? Hepimiz en önce Allahü teâlânın hakkına yani dinimizin emir ve yasaklarına riayet etmeliyiz.

  Sual: Namazda kadın neden kapanır? Sonuçta kadının kapanması erkekten korunmak için değil mi? Namazda neden korunacak ki?
  CEVAP
  Namazda kapanmak erkeklerden korunmak için değil, Allahü teâlânın emrine uymak içindir. Erkeklerden korunmak da Allahü teâlânın emridir. Allah’ın emri olmazsa niye erkeklerden korunalım ki? Dişi hayvanlar, erkek hayvanlardan hiç korunmuyor. Erkekler saçımızı görse ne olur? Allahü teâlâ erkeklere göstermeyin dediği için göstermemek gerekir. Namazda kapan diyorsa kapanmak gerekir. Müslüman kadınların yanında göbek ile diz arasını kapat diyorsa kapatmak gerekir. Hıristiyan kızlarına karşı erkek gibi kapan diyorsa, saçımızı da hıristiyan kızlara göstermemek gerekir. Kâfir kızı görünce ne olacak denmez. Allahü teâlâ, söz dinleyenle dinlemeyeni ayırt etmek için böyle emirler veriyor. Ahirette bunların hesabını soracak. Şunu emrettim niye yapmadın diyecek.

  Sual: 11 yaşında bir kızım var. Annesi dekolte kıyafetle gezdiriyor. “Şimdilik çocuk hevesini alsın, zamanla bıkar ve kendisi bırakır” diyor. Hanımın görüşünde isabet payı var mıdır?
  CEVAP
  Hanımınız çok yanlış söylüyor. Aksine kız çocuğu, açık saçık giyinmeye alıştı mı, artık kolay kolay bırakamaz. Çünkü, atalar, (Alışmış, kudurmuştan daha beterdir) buyuruyorlar.

  Kabul ederse eğer, ona fıkıh kitaplarındaki mesela Tam İlmihal’deki şu ifadeyi gösterirsiniz:
  (7-10 yaşında olan gösterişli kızlar ve 15 yaşını dolduran veya bâliğa olan bütün kızlar, kadın hükmündedir. Böyle kızların başları, saçları, kolları, bacakları açık olarak, [zaruretsiz] yabancı erkeklere görünmeleri haram olur.)

  Görüldüğü gibi, yedi yaşından itibaren kapatmak gerekiyor.

  Sual: Yazın başörtülü bayanları görüyorum ayaklarında çorap yok. Ayaklarına çorap giymeden dışarı çıkmak caiz mi? Hanefi mezhebine göre ayaklar açık olarak gezilebilir mi?
  CEVAP
  Hür olan kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı, namaz için Hanefi’de avrettir. Ellerin üstü avret değildir diyen kıymetli kitaplar çoktur. Bunlara göre, kadınların bileklerine kadar ellerinin üstü açık kılmaları caiz olur. Fakat, kitapların hepsine uymuş olmak için, kadınların elleri örtecek kadar uzun kollu namazlık veya geniş baş örtüsü ile elleri örtülü olarak kılmaları, daha iyi olur.

  Kadınların ayakları namazda avret değildir diyen de varsa da, bu âlimler de, namazda örtmesi sünnet, açması mekruhtur dedi. Erkeğin veya kadının avret uzuvlarından herhangi birinin dörtte biri, bir rükün açık kalırsa, namaz bozulur. Azı açılırsa bozulmaz. Namazı mekruh olur. Mesela, ayağının dörtte biri açık olan kadının namazı sahih olmaz. (Umdet-ül-islam) da diyor ki, (Kadının topuk kemiği veya bileği veya boynu veya saçı açık olarak kıldığı namazı sahih olmaz. İnce olup içindeki uzvun şekli veya rengi görünen kumaş, yok demektir) [Seadet-i Ebediyye]

  Şafii’de kadının iki elinden ve yüzünden başka her yeri her zaman avrettir. (Halebi-yi kebir)de diyor ki, (Hür kadının avuç içinden ve yüzünden ve ayaklarından başka bütün vücudu avrettir. Ayaklarına avret diyenler de oldu. Nur suresindeki âyet-i kerimede mealen, (Kadınlar ayaklarını yere vurarak yürümesinler ki, ayaklarındaki örtülü ziynetlerin sesleri işitilmesin) buyuruldu. Ayakların avret olduğu buradan da anlaşılmaktadır)

  Görüldüğü gibi âlimler farklı bildirmişlerdir. Namaz dışında avrettir ve avret değildir diyenler de olmuştur. En iyisi namazda ve namaz dışında ayakları çorapla örtmelidir. Ayağı açık gezenlere de haram işliyor dememelidir.

  Sual: Kadınlar, namaz kılarken çene altlarını da kapatmaları gerekir mi?
  CEVAP
  Evet, gerekir.

  Sual: Kadınların tam tesettürlü haşema ile bayanlarla beraber denize girmesi niye caiz değildir?
  CEVAP
  Kadınlara pantolon ve benzeri şeyleri, başkalarının yanında giymesi caiz olmaz. Bir de suya girince haşema ıslanıp yapışabilir. Saliha kadının, saliha kadına göbek ile diz arasını göstermesi haram olur. İnce ve vücuda yapışık elbise yok hükmündedir. Fasık ve gayri müslim kadınlara vücudunu gösteremez. Ama bir ihtiyaç olunca Hanbeli mezhebini taklit ederek, saçı ve kolları açık onların yanında durabilir.

  Sual: Başörtüsünün omuzları da örtmesi şart mıdır?
  CEVAP
  Başörtüsünün omuzları örtmesi şart değil, boynu örtmesi şarttır.

  Sual: Kadınların yüzlerinden başka yerlerinin örtülmesi gerektiğini kitaplarda okuyoruz. Yüz neresidir?
  CEVAP
  Yüz, alnın üst kenarından çene ucuna, bir kulağın başlama yerinden diğer kulağa kadar olan kısımdır.

  Sual: Kadının çene altı da avret midir?
  CEVAP
  Evet. Kapatmak şarttır.

  Sual: Namaz kılmayan kadının da kapanması şart mıdır?
  CEVAP
  Sadece namaz kılanın değil, namaz kılmayanın da tesettüre riayet etmesi şarttır.

  Sual: İhtiyaç olunca hanım benim hırkamı, ben de onunkini giysem caiz mi?
  CEVAP
  İhtiyaç olunca, birbirinizin hırkasını giymeniz caiz olur. Hz. Hasan, (Resulullah, ihtiyaç olunca hanımının peştamalını kuşanarak namaz kılardı) buyuruyor (Beyheki)

  Bugün, birçok elbiseyi kadın da erkek de giymektedir. Ancak, kadına benzemek niyetiyle kadın elbisesi giyinen erkeğe, erkeğe benzemek niyetiyle erkek gibi giyinen kadına lanet edilmiştir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

  (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]

  (Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir) [İmam-ı Ahmed]

  Sual: Bayanların gece yatarken kırmızı giymemesi diye bir şey var mı? Karakura basarmış diye bir şeyler var mı?
  CEVAP
  Öyle bir şey yok Yatarken kırmızı giymenin mahzuru yoktur.

  Sual: Bayanların, kalın olup ten rengi çorap giymesi caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir. Çünkü dizden aşağısı kaba avret yeri değildir

  Sual: Kadınların manto ve pardösülerinin boyu ne kadar olmadır?
  CEVAP
  Ayaklarına kadar uzun olması iyidir

  Sual: Kadınların ince naylon çorap giymesi caiz midir?
  CEVAP
  Cildini, kıllarını gösteren çorap yok demektir

  Sual: Kadın, evde, diğer kadınların yanında deri giyebilir mi?
  CEVAP
  Evet giyebilir
  Sual: Deri görünümünde suni deri giymek hanımlar için deri hükmünde midir?
  CEVAP
  Evet deri hükmündedir
  Sual: Kadınların kollarının dar bir buluz ile örtünmesi caiz midir?
  CEVAP
  Caizdir. Göğüs kısmı hiç belli olmamalıdır Sırt da kaba avrettir Orası da bol ve kalın olmalıdır

  Sual: Kadınların başlarını gerek ibadet yaparken gerek Kur’an okurken gerekse ibadet dışında iken kapamaları farz mıdır?
  CEVAP
  Namaz kılarken ve yabancı erkeklerin yanında başlarını kapatmaları farzdır Kur’an okurken açık durmak mekruhtur. Evde kimse yokken kapalı durmak da edeptendir

  Sual: Müslüman kadın spor yapabilir mi? Kadın yüzebilir mi? Nasıl giymeli?
  CEVAP
  Spor da yapabilir, yüzebilir de Ancak aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  Kadının kadına avret yeri, diz ile göbek arasıdır, buralar kadınlara da gösterilmez Yani kadınlar kendi aralarında mayo giyip denize giremezler. Göbek ile diz arası kapalı olmalıdır

  İkinci bir husus da, kâfir kadınları, mürted kadınları, ateist, komünist vesaire kadınlar, erkek hükmündedir, bunların yanında saç bile açılmaz Hatta müslüman bile olsa açık kadınların yanında bile açık durmak caiz değil Sadece Hanbeli mezhebinde kâfir kadınlarının yanında göbek ile diz arası hariç diğer yerlerini açabilirler İhtiyaç olduğu zaman bu mezhep taklit edilir

  Sual: Tesettürün farz olduğunu kabul ettiği halde kızının kapalı olmasına karşı çıkan onu engellemek isteyen bir ana baba küfre düşer mi?
  CEVAP
  Baş örtmenin farz olduğunu bilir de, kızımıza bir zarar gelmesin diye aç diyorsa haram işlemiş olursa da, küfre girmez Kapanmayı bu asırda lüzumsuz görüyorsa kâfir olur

  Sual: Kadınların kendi aralarında göbek ile diz kapağı arası haramdır Bu durum iki kız kardeş arasında da geçerli midir?
  CEVAP
  Geçerlidir

  Sual: Dar pantolonla gezmek ve namaz kılmak caiz midir?
  CEVAP
  Dar pantolonla gezmek caiz değildir Kaba avret yerlerine yapışık dar pantolonla namaz kılmak mekruhtur, başkalarına karşı istenilen tesettür yapılmış olmaz

  Sual: Kadın, kâfir nisaiyeci bayanı mı, salih erkeği mi tercih etmeli?
  CEVAP
  Bayan doktoru tercih etmek lazımdır

  Sual: Çocuğu olmayan kadının, kadın doktora muayenesi caiz mi?
  CEVAP
  Evet

  Sual: Kadınlara masaj yapan bir bayanım Göbek ile diz arasına da bakmam caiz mi?
  CEVAP
  Tedavi için ihtiyaç kadar bakmak caiz olur

  Sual: Tedavi için gidilen kaplıcada, başkasının uyluklarına bakmamak için Hanbeli’yi taklit caiz mi?
  CEVAP
  İhtiyaç olunca taklit etmek caizdir

  Sual: Pijamada, zünnara benzeyen kuşak, küfrü gerektirir mi?
  CEVAP
  Gerektirmez ama öyle kuşağı takmamalıdır!

  Sual: Damadım, birkaç aylık küçük kızının avret yerlerine bakıyor Günah değil midir?
  CEVAP
  Yeni doğan bebeklerin ve konuşmaya başlamamış olan küçük çocukların avret yeri, seveteyn denilen ön ve arka yeridir Zaruretsiz buralara bakmak, ana-babasına da caiz değildir Şafii’de ise, bebeğin avret yerine, bakıcısından başkasının bakması haramdır

  Sual: 15 yaşını doldurduğu halde baliğa olmayan bir kızın tesettüre riayet etmesi gerekir mi?
  CEVAP
  Böyle bir kız kadın hükmündedir Tesettüre riayet etmesi farz olur

  Sual: Kadınların avret yerlerine şehvetsiz de bakmak haram olduğu halde, TV’deki görüntülerine şehvetsiz bakmak caiz midir?
  CEVAP
  Din kitaplarında deniyor ki:
  Kadınların bakılması haram olan yerlerine şehvetsiz de bakmak haram olduğu halde, aynadaki veya sudaki görüntülerine şehvetsiz bakmak haram değildir; çünkü, kendileri değil, akisleri, benzerleri görülmektedir Resimleri, kendileri değildir Bunları görmek, kendilerini görmek olmaz Resimlerine, TV’deki görüntülerine bakmak, aynadaki görüntüsüne bakmak gibidir Hepsine şehvetsiz bakmak caizdir Fakat, şehvet ile bakmak veya şehvete sebep olacak görüntülerine bakmak haramdır


  Sual: Bir kadın için, Hıristiyan kardeşi ve Hıristiyan kayınpederi ile mürted amcası ve mürted dayısı yabancı erkek gibi midir?
  CEVAP
  Evet, onların yanında da kapanması gerekir

  Sual: Kadın saçlarını ensede veya tepede topuz yaparsa günah olacağını öğrendik Kadın, saçlarını ensede veya tepede toplu olarak bağlasa, topuz yapmış olur mu?
  CEVAP
  Hayır

  Sual: Henüz büluğa ermemiş, 11-12 yaşındaki bir kızın kapanması gerekir mi? Böyle bir kız, eniştesi gibi bir namahrem akrabası ile sefere çıkabilir mi?
  CEVAP
  Evet kapanması gerekir Sefere mahrem akrabası olmadan çıkamaz. 8-9 yaşındaki bir kız, gösterişli sayılır Baliğ olmamış gösterişli kız da, kadın gibidir (Hadika)

  Sual: Hadis-i şerifte, bir kadının evinden başka yerde başını açmasının günah olduğu bildiriliyor Namahremin yanında mı kastediliyor?
  CEVAP
  Evet

  Sual: Kadınların, kızların, yabancı erkeklere çıplak görünmesi, erkeklerin de bunlara bakması haram mıdır?
  CEVAP
  Evet, haramdır, büyük günahtır Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Uyluğunuzu göstermeyin ve ölü ve dirinin uyluğuna bakmayın) [İbni Mace]

  (Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana, Allah lanet etsin) [İ.Asakir]

  (Avret yerini açmak büyük günahtır) [Hakim]

  (Üç kişi Cennete hiç girmez: Birincisi deyyus, [karısının başka erkeklerle düşüp kalkmasına göz yuman erkek] İkincisi, kendini erkeğe benzeten kadın Üçüncüsü, içki içmeye devam eden) [Taberani]

  [Kadınların kendilerini erkeklere benzetmesi demek, onlar gibi giyinmesi, başlarını onlar gibi tıraş etmesi olup, büyük günahlardandır]

  Hz. Âişe validemizin kız kardeşi Esma, Resulullahın yanına geldi Arkasında ince elbise vardı Derisinin rengi belli oluyordu. Resulullah efendimiz baldızına bakmadı Mübarek yüzünü çevirip, (Ya Esma, bir kız, namaz kılacak yaşa gelince, yüzünden ve iki elinden başka yerini erkeklere gösteremez) buyurdu (Ebu Davud)

  Bu hadis-i şeriften de anlaşılacağı gibi, kadınların yabancı erkeklerin yanına açık saçık çıkmaları büyük günahtır İmam-ı Zehebi buyuruyor ki:

  Erkeklere ziynetini gösteren kadınlara, mesela altın, inci gibi şeyleri örtüsünün üstüne takan, koku süren, renkli ve ipek kumaş örtünmüş olan, kol ağızları geniş olup kolları görünen ve bunlar gibi kendilerini erkeklere gösteren kadınlara Allahü teâlâ dünyada ve ahirette azap edecektir

  Bu kötülükler, kadınlarda çok olduğu için, Resulullah efendimiz, (Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm) buyurdu (Tirmizi)

  Sual: Spor sayfasındaki bacakları açık sporcuların resimlerine ve reklamlardaki açık kadın resimlerine bakmak caiz midir?
  CEVAP
  Kadınların bakılması haram olan saç ve diğer avret yerlerinin resimlerine veya televizyondaki görüntülerine şehvetsiz olarak bakmak caizdir Çünkü, bakılan kendileri değil, resimleridir Fakat bunlara da lüzumsuz olarak, bir ihtiyaç yokken bakmak mekruhtur Resimlere, ihtiyaç kadar bakmak caizdir Bu resimlere, görüntülere şehvetli olarak bakmak ise haramdır

  Erkeklerin göbek ile diz arası Hanefi ve Şafii’de avrettir Hanbeli mezhebinde avret değildir Avret kısmı sadece seveteyndir, yani iki çirkin yerdir, ön ve arkadır Maliki’nin bir kavli de, Hanbeli mezhebi gibidir Kadınların saçlarını göstermesi nasıl haram ise, erkeklerin de diz ile göbek arasını çıplak olarak göstermeleri haramdır Hanefi’de diz de avret, Şafii’de göbek avrettir

  Kadın resimlerinin yüzüne ve saçına ihtiyaçsız ve şehvetsiz bakmak mekruh olduğu gibi, diz ile göbek arası açık erkek resimlerine de bakmak mekruhtur

  Demek ki, başı açık kadın resmi ile bir sporcunun resmi arasında fark yoktur İkisine de şehvetle bakmak haramdır İkisine de şehvetsiz ve bir ihtiyaca binaen bakmak caizdir

  Sual: Müslüman kadın, kâfir kadınları yanında saçı açık durabilir mi?
  CEVAP
  Kadınların yüz ve ellerinden başka yerlerini Müslüman olmayan kadınlara göstermeleri ve bunların bakmaları üç mezhepte haramdır Hanbeli’de haram değildir (El-fıkıh-u-alel-mezâhibil-erbe’a)

  İslam Ahlakı kitabında, (Müslüman kadının, fasık kadınlar yanında örtünmeleri de farzdır) deniyor Saçı veya kolları açık gezen kadın fasık demektir İhtiyaç hasıl olunca, saliha kadınlar, Hanbeli mezhebini taklit ederek kâfir veya fasık kadınlar yanında saçları ve kolları açık durabilirler Lüzumsuz ve ihtiyaçsız açık duramazlar

  Sual: Bazı bölgelerde kadınlar ayaklarına halhal denilen bilezik gibi bir şey takıyorlar Bunları takmak ve sesini duyurmak caiz midir? Abdest alırken çıkarmak şartı ile oje sürmek caiz midir?
  CEVAP
  Kadınlara her türlü süs caizdir Ancak yabancılara gösteremezler Örtülü olarak takınabilirler Ancak şıngırdatıp da halhal sesini duyurmak caiz olmaz Bir âyet meali şöyledir:
  (Gizledikleri [örtülü] ziynetleri bilinsin diye, ayaklarını [yere, birbirine] vurmasınlar) [Nur 31]

  Dikkat edilirse, ayaktaki örtülü ziynet tabiri geçiyor Yani ziynetlerin gizlenmesi gerekiyor

  Koldaki bilezikleri ve eldeki yüzükleri de göstermemek gerekir Kolye, kına, sürme gibi diğer ziynetlerini de göstermemek gerekir Âyetin başında buna da işaret edilmektedir

  Diğer süsler gibi oje de caizdir Ancak yabancılara gösteremez Altına su geçmeyeceği için abdest ve gusülde ojeyi çıkarmak gerekir

  Sual: Kadınların, kendi aralarında denize girerken veya bir evde beraber otururken, yahut hamama girince, dizlerinden üst kısmının görünmesi günah mıdır? Günahsa Hanbeli’yi taklit edince, günahtan kurtulmak mümkün müdür?
  CEVAP
  Erkeğin erkek için ve kadının kadın için avret yeri, diz ile göbek arasıdır. Zaruretsiz buralara bakmak haramdır Salih bir doktor, bir kadına, hastalığına kaplıca tedavisinin iyi geleceğini söylerse, özel kabin tutma imkanı da yoksa, kadınlar hamamına avret sayılan yerlerini kapatmak şartı ile girebilir Girince de ihtiyaç kadar durur ve başkalarının avret yerlerine bakmaz

  Hanbeli mezhebinde de, kadının kadına avret yeri, diğer mezhepler gibidir Yani göbek ile diz arasına bakılmaz Bu bakımdan Hanbeli mezhebini taklit diye bir şey söz konusu olmaz

  Hanbeli mezhebinin farklı yönü şöyledir: Erkeğin erkeğe avret yeri, diz ile göbek arası değil, sadece seveteyndir Sadece iki avret mahallidir Kadının kadına avret yeri diğer mezhepler gibi, diz ile göbek arasıdır Ancak diğer mezheplerden farklı olarak, kâfir kadınlarına da, göbek ile diz arası hariç, diğer yerlerini göstermesi caizdir Diğer mezheplerde caiz değildir

  Denize girmek, zaruret olmadığı için, mezhep taklidi yapılmaz Bir zaruret veya ihtiyaç olmadan başka mezhep taklit edilmez

  Sual: Bazıları, (Saç boyanınca, kendi saçı görülmediği için, kapatmaya gerek yok, peruk gibi olur) diyorlar Saçı boyamakla tesettür sağlanmış olur mu?
  CEVAP
  Böyle tuhaf bir sual ile ilk defa karşılaştık Bu, elbise giyinmeyip vücuduna krem veya renkli boya sürmeye, sonra da tesettürlü olduğunu iddia edip, tenim görülmüyor, boya görünüyor demeye benzer Yahut bakınca içini gösteren renksiz naylon elbise giymeye benzer

  Sual: Kadınların ve erkeklerin hamama gitmeleri uygun değil midir?
  CEVAP
  İkisi de uygun değildir; çünkü kadınlar kadın hamamında, avret yerlerini açıyorlar ve birbirlerinin avret yerlerine bakıyorlar Kadının kadına avret yeri, göbek ile diz arasıdır Buralarını, kadınlar yanında da açmak ve başkasının açık olan avret yerine bakmak günah olur

  Erkeğin erkeğe avret yeri de göbek ile diz arasıdır Bundan dolayı erkeklerin de avret yerini açan erkeklerin bulunduğu hamamlara gitmeleri doğru değildir Hastalık veya başka bir ihtiyaç sebebiyle umumi hamama veya umumi kaplıcaya gidince de, diz ve göbek arasını örtmeli; açık olanlara bakmamalı İhtiyaç kadar bakınca da, Hanbeli mezhebini taklit etmelidir Çünkü Hanbeli mezhebinde erkeklerin avret yeri sadece seveteyndir Yani ön ve arka edep yerleridir

  Sual: Şafii mezhebinde, kadınların yüzlerini örtmeleri gerekir mi?
  CEVAP
  Bu konuda iki kavil vardır:
  Kadınların, ellerinden ve yüzlerinden başka, bütün vücutlarını, bacaklarını, kollarını, saçlarını yabancı erkeklere ve kâfir kadınlara göstermemeleri dört mezhepte de farzdır Şafiide, yüzlerini de göstermemeleri farzdır (İslam Ahlakı)

  Şâfii’de de, kadınların yüzleri ve elleri avret değildir Ancak, fitneye sebep olacağı zaman, yüzü ve elleri de, yabancı erkekler arasında avret olur (M. Erbaa)

  Demek ki, fitne olmadığı sürece kapatmak şart olmuyor

  Sual: Fransızlardan gelen ve takılınca eşarbın altından görülebilen boneyi kadınların kullanması caiz mi? Yahudi marka eşarpları kullanmak caiz midir?
  CEVAP
  Hepsi caizdir Bone, saçları toplamak ve dışarıdan görülmesine mani olmak için kullanılıyor Bone takılmazsa eşarp kayar ve saç görülebilir. Bone uygun bir örtüdür Eşarbın veya bonenin gayri Müslimlerden gelmesinin hiçbir zararı olmaz İbadetlere mahsus olmayan şeyleri kullanmak caizdir Peygamber efendimizin papaz ayakkabısı ve Rum cübbesi giydiği hadis-i şerifle bildirildi. (Mevahib, Tirmizi)

  Gösterişli ipek bir eşarbı Müslümanlar da imal etse kullanılması uygun olmaz Gösterişsiz yani uygun olanı gayri müslim de imal etse, mahzuru olmaz

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 560
  Tecrübe Puanı: 45
  Yer: çalışma odam:)

  --->: Tesettür ile ilgili soru ve cevaplar


  Allah (cc) razı olsun. keşke daha sağlam kaynaktan alsanız:)


 3. 3
  Medine Devamlı Üye
  Medine
  Devamlı Üye
  Medine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 07.Ağustos.2007
  Üye No: 1812
  Mesaj Sayısı: 497
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 29

  --->: Tesettür ile ilgili soru ve cevaplar


  Alıntı
  Sual: Namazda kadın neden kapanır? Sonuçta kadının kapanması erkekten korunmak için değil mi? Namazda neden korunacak ki?CEVAPNamazda kapanmak erkeklerden korunmak için değil, Allahü teâlânın emrine uymak içindir Erkeklerden korunmak da Allahü teâlânın emridirAllah’ın emri olmazsa niye erkeklerden korunalım ki? Dişi hayvanlar, erkek hayvanlardan hiç korunmuyorErkekler saçımızı görse ne olur? Allahü teâlâ erkeklere göstermeyin dediği için göstermemek gerekirNamazda kapan diyorsa kapanmak gerekirMüslüman kadınların yanında göbek ile diz arasını kapat diyorsa kapatmak gerekirHıristiyan kızlarına karşı erkek gibi kapan diyorsa, saçımızı da hıristiyan kızlara göstermemek gerekirKâfir kızı görünce ne olacak denmezAllahü teâlâ, söz dinleyenle dinlemeyeni ayırt etmek için böyle emirler veriyorAhirette bunların hesabını soracakŞunu emrettim niye yapmadın diyecek
  Allah razı olsun.
  kafir kızlar da,mü'min bayanlar için namahrem erkek hükümünde olduğunu bilmiyorum.


 4. Reklam

 5. 4
  Melaqe Üye
  Melaqe
  Üye
  Melaqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 04.Şubat.2009
  Üye No: 46594
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: Makedonya

  Tesettür ile ilgili soru ve cevaplar


  • Teferruat” diyerek saçları açmak uygun mu?
  • “Teferruat” diyerek saçları açmak haramdır. Hele kapanmaya önem vermeyenin imanı gider.
  • Sokağa çıkarken peruk takabilir miyim?

  • Sokağa çıkarken peruk takmak zaruretsiz caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının peruk kullanması caiz ve lazım olur. Zaruret, başka çare bulamamak demektir. Sadece zaruret halinde peruk takabilirsiniz
  • Tesettür Sadece Peygamber Hanımlarına Değil mi?
   Tesettür için (Nur Suresi 31. ve Ahzab Suresi 59. âyetler de) hitap sadece Peygamber hanım ve kızları mı, yoksa müminlerin hanımlarına da söyle deniyor mu?
  • Tesettür sadece Peygamber hanımlarına değil, herkesedir.
   Namazın nasıl kılınacağı, fazları, haramları, namazı bozanlar vesaire Kur’an-ı kerimde yazmadığı gibi, tesettürün nasıl olacağı da Kur’an-ı kerimde açıkça yazılı değildir. Bunu Peygamber efendimiz bildirmiştir. Mesela cariye denilen bayanların tesettürü farklıdır. Bunu da Resulullah efendimiz bildirmiştir. Onun için sadece bir meseleyi Kur’an-ı kerimden anlamak çok zor, hatta imkansızdır. Bu yüzden fıkıh kitaplarına bakmak gerekir. Mealden tefsirden din öğrenilmez.
  • Tesettür ne zaman emredildi?
  • 625 ve 627 yılında kadınlara örtünme emri geldi.
  Kadınların Peygamber efendimize gelerek sual sormaları, oturup dinlemeleri hicab âyeti gelmeden önce idi. Hicab âyeti gelince, kadın erkek artık bir arada oturulmadı. Kadınlar soracaklarını, ezvac-ı tahirattan sorup öğrendiler. Resulullah efendimiz ise 632’de vefat etti. Demek ki

  Peygamber efendimiz, tesettür âyetinden 5 yıl sonra vefat etti. Ondan önce tesettür yoktu. Önceki hayatını anlatıp, “Resulullah kadınlarla oturup konuşurdu, kadınlar açık gezerdi” demek yanlış olur.
  • Eşarp manto içine konulamaz mı?
  Bir âyette, (Başörtülerini yakalarına örtsünler) denildiğine göre, eşarbı mantonun içine koymanın, bu âyete aykırı olduğu söyleniyor.

  Başörtüsünün mutlaka göğsü ve omuzları kapatacak şekilde olması şart mı?

  Mantonun içine konsa mahzuru olur mu?

  • Şart olan saçları örtmektir. O âyet-i kerimenin meali şöyledir:
  ([Kadınlar, yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [saç, kulak, boyun, gerdan gibi ziynet takılan yerlerini] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]


  Demek ki, başı örtmekten maksat, saçları, kulakları ve gerdanı örtmektir. Bu örtünmenin şekli değil, önemli olan örtülmüş olmasıdır.


  Örtü, dikkati çekecek renk ve şekillerden de, uzak olmalıdır.
  • Babam da beyim de açılmamı istiyor ne yapayım?
  Babam, “Kızım açılmazsan hakkımı helal etmem” diyor. Ben de babamın kalbinin kırılmaması için ve bana hakkını helal etmesi için açılsam günah olur mu? Beyim de, açılmamı istiyor. “Ben de hakkımı helal etmem” diyor.

  • Dine aykırı işte hiç kimsenin sözüne uyulmaz. Ana, baba, koca ve âmir de emretse, onun sözü yerine getirilmez. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  • Namazda erkek mi var ki kadın kapanıyor?
  Sonuçta kadının kapanması erkekten korunmak için değil mi? Namazda neden korunacak ki?


  • Namazda kapanmak erkeklerden korunmak için değil, Allahü teâlânın emrine uymak içindir.
  Erkeklerden korunmak da Allahü teâlânın emridir. Allah’ın emri olmazsa niye erkeklerden korunalım ki?


  • Erkekler saçımızı görse ne olur?
  Allahü teâlâ erkeklere göstermeyin dediği için göstermemek gerekir.

  Namazda kapan diyorsa kapanmak gerekir. Müslüman kadınların yanında göbek ile diz arasını kapat diyorsa kapatmak gerekir.


  Hıristiyan kızlarına karşı erkek gibi kapan diyorsa, saçımızı da hıristiyan kızlara göstermemek gerekir. Kâfir kızı görünce ne olacak denmez. Allahü teâlâ, söz dinleyenle dinlemeyeni ayırt etmek için böyle emirler veriyor. Ahirette bunların hesabını soracak. Şunu emrettim niye yapmadın diyecek.
  • Kaç yaşında kapatmak gerekiyor?
  11 yaşında bir kızım var. Annesi dekolte kıyafetle gezdiriyor. “Şimdilik çocuk hevesini alsın, zamanla bıkar ve kendisi bırakır” diyor. Hanımın görüşünde isabet payı var mıdır?
  • Hanımınız çok yanlış söylüyor. Aksine kız çocuğu, açık saçık giyinmeye alıştı mı, artık kolay kolay bırakamaz. Çünkü, atalar, (Alışmış, kudurmuştan daha beterdir) buyuruyorlar.
  Kabul ederse eğer, ona fıkıh kitaplarındaki mesela Tam İlmihal’deki şu ifadeyi gösterirsiniz:
  (7-10 yaşında olan gösterişli kızlar ve 15 yaşını dolduran veya bâliğa olan bütün kızlar, kadın hükmündedir. Böyle kızların başları, saçları, kolları, bacakları açık olarak, [zaruretsiz] yabancı erkeklere görünmeleri haram olur.) Görüldüğü gibi, yedi yaşından itibaren kapatmak gerekiyor.

  • Ayaklara çorap giymeden dışarı çıkmak caiz mi?
  Yazın başörtülü bayanları görüyorum ayaklarında çorap yok. Hanefi mezhebine göre ayaklar açık olarak gezilebilir mi?


  Alimler farklı bildirmişlerdir. Namaz dışında avrettir ve avret değildir diyenler de olmuştur. En iyisi namazda ve namaz dışında ayakları çorapla örtmelidir. Ayağı açık gezenlere de haram işliyor dememelidir.

  • Kadınların tam tesettürlü haşema ile bayanlarla beraber denize girmesi caiz mi?
  • Kadınlara pantolon ve benzeri şeyleri, başkalarının yanında giymesi caiz olmaz. Bir de suya girince haşema ıslanıp yapışabilir. Saliha kadının, saliha kadına göbek ile diz arasını göstermesi haram olur. İnce ve vücuda yapışık elbise yok hükmündedir. Fasık ve gayri müslim kadınlara vücudunu gösteremez. Ama bir ihtiyaç olunca Hanbeli mezhebini taklit ederek, saçı ve kolları açık onların yanında durabilir.
  • Başörtüsünün omuzları da örtmesi şart mıdır?
  • Başörtüsünün omuzları örtmesi şart değil, boynu örtmesi şarttır.
  • Kadının çene altı da avret midir?
   Kadınların yüzlerinden başka yerlerinin örtülmesi gerektiğini kitaplarda okuyoruz. Yüz neresidir?
  • Evet. Kapatmak şarttır.
  • Yüz, alnın üst kenarından çene ucuna, bir kulağın başlama yerinden diğer kulağa kadar olan kısımdır.
  • Namaz kılmayan kadının da kapanması şart mıdır?
  • Sadece namaz kılanın değil, namaz kılmayanın da tesettüre riayet etmesi şarttır.
  • Kadınların ince naylon çorap giymesi caiz midir?
  Bayanların, kalın olup ten rengi çorap giymesi caiz mi?
  • Cildini, kıllarını gösteren çorap yok demektir.
  Caizdir. Çünkü dizden aşağısı kaba avret yeri değildir
  • Kadınların kollarının dar bir buluz ile örtünmesi caiz midir?
  • Caizdir. Göğüs kısmı hiç belli olmamalıdır. Sırt da kaba avrettir. Orası da bol ve kalın olmalıdır.
  • Tesettürün farz olduğunu kabul ettiği halde kızının kapalı olmasına karşı çıkan onu engellemek isteyen bir ana baba küfre düşer mi?
  • Baş örtmenin farz olduğunu bilir de, kızımıza bir zarar gelmesin diye aç diyorsa haram işlemiş olursa da, küfre girmez. Kapanmayı bu asırda lüzumsuz görüyorsa kâfir olur.
  • Dar pantolonla gezmek ve namaz kılmak caiz midir?
  • Dar pantolonla gezmek caiz değildir. Kaba avret yerlerine yapışık dar pantolonla namaz kılmak mekruhtur, başkalarına karşı istenilen tesettür yapılmış olmaz.
  • Saçı boyatmakla tesettür sağlanmış olur mu?
  Bazıları, (Saç boyanınca, kendi saçı görülmediği için, kapatmaya gerek yok, peruk gibi olur) diyorlar. Saçı boyamakla tesettür sağlanmış olur mu?
  • Böyle tuhaf bir sual ile ilk defa karşılaştık. Bu, elbise giyinmeyip vücuduna krem veya renkli boya sürmeye, sonra da tesettürlü olduğunu iddia edip, tenim görülmüyor, boya görünüyor demeye benzer. Yahut bakınca içini gösteren renksiz naylon elbise giymeye benzer.
  • Bone caiz mi?
  Fransızlardan gelen ve takılınca eşarbın altından görülebilen boneyi kadınların kullanması caiz mi?

  • Hepsi caizdir. Bone, saçları toplamak ve dışarıdan görülmesine mani olmak için kullanılıyor. Bone takılmazsa eşarp kayar ve saç görülebilir. Bone uygun bir örtüdür.
  • Yahudi marka eşarpları kullanmak caiz midir?
  • Eşarbın veya bonenin gayri Müslimlerden gelmesinin hiçbir zararı olmaz. İbadetlere mahsus olmayan şeyleri kullanmak caizdir. Peygamber efendimizin papaz ayakkabısı ve Rum cübbesi giydiği hadis-i şerifle bildirildi. (Mevahib, Tirmizi)
   Gösterişli ipek bir eşarbı Müslümanlar da imal etse kullanılması uygun olmaz. Gösterişsiz yani uygun olanı gayri müslim de imal etse, mahzuru olmaz

  (ALINTIDIR)


 6. 5
  Fatıma Zehra Devamlı Üye
  Fatıma Zehra
  Devamlı Üye
  Fatıma Zehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 06.Ekim.2008
  Üye No: 34641
  Mesaj Sayısı: 47
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 25

  [URL="https://www.mumsema.org/uye/46594-melaqe.html"]Melaqe[/URL]

  bu tefsiri nerden aldın böyle insanlara yanlış şeyler öğretmyin lütfen
  ben sabahbir ayeti kerimenin tefsirini okudum Elmalı Hmdi Yazır Ömer Nasuhi bilmen ''Çarşaf'' derken ...
  bu konudaki yazılar ne böyle


  Açıp Bakın Mahmud Efendi Hazretlerin Kur'an-ı Mecid Tefsiri (tefsirli meal)

  zaten tesetürün amacı
  içindekinin gençmi yaşlımı güzelmi çirkinmi anlaşılamması lazın
  anlaşıldı inşa Allah:gul:
 7. 6
  Melaqe Üye
  Melaqe
  Üye
  Melaqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 04.Şubat.2009
  Üye No: 46594
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: Makedonya

  ben bu bu sorulari ve cevaplari buldum ve herkezle paylasmak istedim... yanlis yazan bir sey bulamadim ben... ben sadece tesetur hakindfa binlerce sorularin arasinda olan bu sorulari cevap bulmak isteyenlerle paylasmak istedim... kimseyi yalnis yonlendirmiyorum bence... bu forumda da zaten 18 yas ve uzeri insanlar var, bence herkez yalnisi ve dogruyu ayirt edebilecek yastta oldugunu dusunuyorum...:):)


  ama yine de fikir verdigin icin allah senden razi olsun Fatima Zehra...;)


 8. 7
  Fatıma Zehra Devamlı Üye
  Fatıma Zehra
  Devamlı Üye
  Fatıma Zehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 06.Ekim.2008
  Üye No: 34641
  Mesaj Sayısı: 47
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 25

  anlamakiçin 18 yaş üstü olmak gerekmiyo
  ilim gerekiyo
  tesettürün amacını ben yazmışım yukarda
  çarşafın giyilmesi konusunuda ayrıca aklımızdan söyleyemeyiz.
  bu konuları tefsirli meallerde(kur'anda) bulabiliriz
  umarım anlatabilmişimdir


 9. 8
  Gülehasret Kıdemli Üye
  Gülehasret
  Kıdemli Üye
  Gülehasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 19.Mart.2008
  Üye No: 13319
  Mesaj Sayısı: 575
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: aşkından eriyim ya Rasulullah

  paylaşım için teşekkürler


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mükemmel sorular emeğiniziçin teşekkürler ALLAH razı olsun :)


+ Yorum Gönder