+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Değer vermek ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Değer vermek ile ilgili ayetler

  Reklam
  Sual: Değer vermek ile ilgili ayetler var mı bana Değer vermek hakkında ayetlere örnekler paylaşabilir misiniz ? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Değer vermek ile ilgili ayetler


  Reklam  Cevap: Kuranı kerim bitip tükenmeyen bir hazine gibidir ki insan onda en güzel bilgileri bulabilir ve onunla dosdoğru olana uymuş olur. Allah bu alem içinde en değerli varlık olarak insanı yaratmıştır. Değer denince bu manada bu anlamda bir çok ayeti kerime görebiliriz.

  Değer vermek ile ilgili ayetler

  "Andolsun ki, Biz insanoğullarını şerefli kıldık. Karada ve denizde taşıtlara yükledik. Temiz şeylerle onları rızıklandırdık. Yarattıklarımızın pek çoğundan üstün kıldık." (İsrâ: 17/70).

  "Meleklere, 'Adem'e secde edin' demiştik. İblis müstesna hepsi secde ettiler. O ise kaçındı; büyüklük tasladı ve inkâr edenlerden oldu." (Bakara: 2/34; İsrâ: 17/61; Sâd: 38/71).

  "Andolsun ki Biz insanı ahsen-i takvimde (en güzel bir sûrette) yarattık." (Tîn: 95/4)

  "Kendi nefislerinizde de (nice âyetler) vardır. Görmez misiniz?" (Zâriyât: 51/21)

  "Geceyi, gündüzü, güneşi, ayı sizin emrinize âmâde kılmıştır. Yıldızlar da O'nun buyruğuna boyun eğmiştir. Bunlarda akleden kimseler için dersler vardır." (Nahl: 16/12)

  "Gökleri ve yeri yaratan, yukarıdan indirdiği su ile size rızık olarak ürünler yetiştiren, emri gereğince denizde yüzmek üzere gemileri, nehirleri, belli yörüngelerde yürüyen ay ve güneşi, gece ile gündüzü sizin buyruğunuza veren Allah'tır." (İbrahim: 14/32-33).

  "Kendisinden isteyebileceğiniz her şeyi size vermiştir. Allah'ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz. Doğrusu insan pek zâlim ve çok nankördür." (İbrahim: 14/34)

+ Yorum Gönder
insanlara değer vermek ile ilgili ayetler,  kuranın degeriyle ilgili ayet,  degerler ile ilgili ayet,  değerler ile ilgili hadisler