Ayetel kürsinin içerdiği konular 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ayetel kürsinin içerdiği konular


  Ayetel kürsinin vediği öğütler nelerdir Ayetel kürsinin içerdiği konular bulur musunuz ltfnn

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör
  Şema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 8,222
  Tecrübe Puanı: 92

  Ayetel kürsinin içerdiği konular


  Ayetel kürside yer alan konular

  Bakara süresi 255. ayet, ayetel kürsi

  MEALİ:

  Allah, kendinden başka hiçbir ilâh bulunmayandır. O, Hayy'dir. Kayyûm'dur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O'nundur, İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir? O, dünyada ve âhirette olacakları bilir.O'nun bildirdiklerinin dışında, insanlar O'nun ilmînden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

  İçerdiği konular/Mesajlar:

  Allah, kendinden başka hiçbir ilâh bulunmayandır. O, Hayy'dır, Kayyûm'dur. Yani Allah (c.c.) birdir, tektir, Samed-tir, kâmil hayat sahibidir. Ölmeyen, devamlı var olandır. Mahlukâtm ihtiyaçlarını gözeterek, onları koruyarak işlerini bir nizam içersinde yürü*tendir. O'na ne uyku gelir, ne de uyuklama. Nitekim ha*diste şöyle Duyurulmuştur: "Şüphesiz Allah uyumaz. Uyuması da uygun düşmez. O, adalet terazisini alçaltır ve yükseltir. Yerlerde ve göklerde ne varsa hepsi O'nun mülkü ve kuludur. O'nun gücü ve saltanatı altındadır. İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir? Yani Allah'ın izni olmadan, hiçkimse başka birine şefaat edemez. İbn Kesir der ki: "Bu âyet Allah'ın azamet ve yüce*liğini gösterir. Zira, Mevlâ'nın izni olmadan hiç kimse şefaat edemez.
  Allah, hem onların gördükleri dünyayı ve onda var o-lanları bilir, hem de onların önünde olan âhireti bilir. Çünkü O'nun ilmi, kâinatı ve âlemleri kuşatmıştır. İnsanlar, Allah'ın peygamberleri vasıtasıyle kendilerine bildirdiklerinden başka, Al*lah'ın bildiklerinden hiçbir şeyi bilemezler, O'nun Kürsî'si, genişliği ve büyüklüğü sebebiyle gökleri ve yeri içine alır. Yedi kat gökler ve yerler, kürsüye nisbetle çöle atılmış bir halka gibidir. Rivayet edildiğine göre İbn Abbas; den maksat, Allah'ın ilmidir, demiş ve "Ey Rabbimiz! Senin rahmet ve ilmin herşeyi kuşatmıştır mealindeki âyeti delil getirerek, Allah'ın ilminin herşeyi kuşattığını bildirmiştir.
  Hasan-ı Basrî: "Kürsî'den maksat Arş'tır" der. İbn Kesir de şöyle der: Doğru olan, Kürsî'nin Arş'tan başka bir şey oluşudur. Arş Kürsî'den daha büyüktür. Nitekim hadisler ve haberler bunu göstermektedir. Gökleri, yerleri ve onlarda bulunanları korumak Allah'a ağır gelmez ve O'nu aciz bırakmaz. O mahlukâtmın üstünde yücedir, azamet ve ululuk sahibidir. "O, çok büyüktür ve yücedir


+ Yorum Gönder