5 üzerinden 4.50 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Ben Allaha üç tane ayrı ayrı sözler verdim ama tutamadım bunların herbiri için ayrı ayrı üç gün oruçmu tutmalıyım?

  ben Allaha üç taneayrı ayrı sözler verdim ama tutamadım bunların herbiri için ayrı ayrı üç gün oruçmu tutmalıyım

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ercan Devamlı Üye

  Cevap: ben Allaha üç tane ayrı ayrı sözler verdim ama tutamadım bunların herbiri için ayrı ayrı üç gün oruçmu tutmalıyım

  Ayrı ayrı verilen sözler, edilen yeminler için ayrı ayrı kefaret gerekir.

  Kefaret, yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Kefaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa, o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek ya da bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani kefaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, ÜÇ (3) gün art arda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse kefaret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse, her bir yemin bozma için ayrı bir kefaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin kefaretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur. 3. 3
  Misafir

  Yorum: Ben Allaha üç tane ayrı ayrı sözler verdim ama tutamadım bunların herbiri için ayrı ayrı üç gün oruçmu tutmalıyım?

  Allaha bir konuda bir daha yapmayacağıma dair söz verdim. Fakat defalarca yeminimi bozdum. Her bozuşumda bir daha yapmayacağıma dair tekrar tekrar söz verdim ama sözümü tutamadım. Günahı çok büyük müdür. telafisi yok mudur bu saatten sonra?


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici

  Yorum: Ben Allaha üç tane ayrı ayrı sözler verdim ama tutamadım bunların herbiri için ayrı ayrı üç gün oruçmu tutmalıyım?

  Allah'a verilen sözler tutulmaya en çok layık olan sözlerdir. Tabiki de sözü bozmak günahtır. Bir daha daha çok dikkat etmek zorundasın. Bunlardan tövbe et ve kaç yemin bozmuşsan bu yeminlerin kefaretini çıkar.


 6. 5
  Misafir
  Ben uykulu iken Allaha söz verdim sonra ardından söz ağır gelince bir şey daha dedim aniden olduğu icin simdi Allaha bir söz daha verdim bu daha aklım yerindeyken verdiğim bir söz ve şartlarına uyabileceğim bir söz 1 . Sözümün günahı olurmu ?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  Değerli kardeşim. Tama olarak sorun ve ne demek istediğin anlaşılmıyor. Bir söz vermişsen o geçerlidir. Uykulu olsan bile aklın başında ve ne dediğinin farkında isen sözün geçerlidir.


+ Yorum Gönder