+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Sohbet Konuları ve Sohbet & Muhabbet Kategorisinden Manevi Temizlik Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Manevi Temizlik Nedir?

  Reklam

  Manevi Temizlik Nedir? Mumsema Manevi Temizlik Ne Demektir

  Manevi temizlik, insanın düşüncelerinin temiz olması demektir. Bu, insanın kötülük yapmaktan uzak durmasıyla mümkün olur. Manevi yönden temiz olan kişi, Allah’a inanır. Çok mutlu ve sakin biri olur. Bazen istemediği olaylar olsa bile bu kişi mutsuz olmaz. Çünkü başına ne geleceğine Allah’ın karar verdiğini bilir.
  Bir insan kötülük yapmazsa ve kötü şeyler düşünmezse o zaman mutsuz olmaktan kurtulur. allıntı


 2. Misafir

  Cevap: --->: Manevi Temizlik Nedir?


  Reklam


  manevi temizlik:insanın düşüncelerinin temiz olması demektir

 3. Misafir
  çok güzel ve mantıklı çok işime yaradı

 4. Misafir
  hiç bilmediğim bilgileri öğrendim o yüzden size tesekkür ederim

 5. Misafir
  din ödevime işime yaradı çok teşekkür ederim iyi ki bu site varmış.

 6. Misafir
  sağ olun sayenizde lokman öğretmen (din öğretmeni) den kurtardınız eyer siz olmasaydınız belki dayak yerdim hatta ilk okun öğrencisi olmama rağmen uzun lafın kısası çok teşekkürler

 7. Misafir
  Manevi ve Maddi temizlik hakkında bilgi


  Temizlik, kişinin maddi ve manevi kirlerden arınması, iç ve dış dünyasının temiz olması demektir. Dinimizde temizlik, bir kısım ibadetlerin şartı olduğu gibi, sağlıklı yaşamanın da bir gereğidir. Allah sevgisini kazanmaya vesiledir. Kur’an-ı Kerim’de, konumuzla ilgili olarak, “Şüphesiz Allah, Tövbe edenleri ve temizlenenleri sever” [Tevbe, 9/108] buyrulmuş; Hadis-i Şerifte de, temizliğin imanın yarısı olduğu ifade edilerek, İslam dininin temizliğe verdiği önem belirtilmiştir. Temizlik, maddi ve manevi temizlik şeklinde iki kısımda ele alınır.
  İslâm, bütün beşerî sistemler ve diğer dinî nizamlar arasında temizliğe en çok yer veren bir dindir. Bütün ibadetler ve her çeşit dinî hayat temizlik üzerine kurulur. Hadis ve Fıkıh kitapları önce temizlik bahisleriyle başlar. İslam'ın yarısı temizlik kabul edilir.
  Temizlik, gerek maddî gerek manevî olsun bir müslümanın mutlaka riayet etmesi gereken bir husustur. Hz. Peygamber (s.a.v) "Namazın anahtarı temizliktir" gibi beyanlarıyla temizlik olmadan dînî hayatın, dindarlığın mümkün olamayacağını mü'minlerin vicdanına yerleştirmeye çalışmıştır. Bu durumda maddî manevî bütün amellerin makbul ve muteber olması temizliğin varlığına bağlanmıştır. Nitekim hadiste: "Temizlik olmayınca namaz kabul edilmez" denmektedir.
  Aslında kabul edilmesi için koşulan temizlik şartı namaza has değildir. Allah için yapılan her bir şeyin kabul edilmesi, onun temiz olmasına bağlıdır. İbadet riya ile kirlenirse makbul değildir. Sadaka, zekât meşru yoldan kazanılmış helâl maldan değilse aynı şekilde makbul değildir. Yenip içilen şeyler, alınan gıdalar temiz değilse yapılan duaların, edilen ibadetlerin makbul olmadığı bilinmelidir. Şu halde kişi, Allah'a layık olabilmek için pek çok yönlerden, maddeten ve mânen temiz olmak zorundadır. 8. Misafir
  Gerçekten ödevim için çok işey yaradı teşekkür ederim☺☺☺☺😂😂😂😁😁😁😁😁😁

 9. @hmet
  Üye
  manevi temizliğin anlamı,
  manevi temizlik nedir kısaca

  bütün azalarını günahlardan, düşüncesini isyan ve inkar fırtınasından; kalplerini kötü huy ve düşüncelerden arındırmadıkça, insanın mutluluğu ve temiz toplumu elde etmesi hayal olacaktır. Çünkü, manevi kirlerden arınmayanlar, toplumu fitne, fesat, cinayet, cehalet ve dalalete düşürür, terör ve düşmanlık kasırgası estirir, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını yok eder. Bu da bir ülkenin hatta insanlığın kıyameti demektir.
  Öyleyse mutlu bir hayat ve makbul bir ibadet için, maddi ve manevi kirlerden arınalım. Arz ve semavatın sahibine nefislerimizi, nesillerimizi, maddi, manevi her türlü günahlardan, kirlerden koruması yalvaralım.


 10. Misafir
  Çok teşekkür edrim bilmediğim kelimeleri öğrendim

 11. Misafir
  Manevi temizlik insanın dűşüncelerinun temiz olmasına denir gerçekten güzel bir bilgi çok saol

 12. Misafir

  Reklam


  Cok sagolun din odevime cok ise yaradi cok tesekkur ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
manevi temizlik nedir,  manevi temizlik,  manevi temizliğin anlamı,  manevi temizlik ne demektir,  manevi temizlik nedir kısaca,  manevi temizliğin anlamı nedir,  manevi temizlik nelerdir