Konusunu Oylayın.: İbret alınması gereken bir hatıra

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
İbret alınması gereken bir hatıra
 1. 16.Mart.2009, 17:14
  1
  kalpteniman
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Mart.2009
  Üye No: 47157
  Mesaj Sayısı: 96
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 77

  İbret alınması gereken bir hatıra


  İbret alınması gereken bir hatıra Mumsema İBRETLİK BİR HATIRA.

  SELAMIN KAVLEN MİNRABBİRRAHİM
  H.Z.ALLAH C.C ayeti kerimesinde BEN CİNLERİ VE İNSANLARI ANCAK BENİ BİLSİNLER BANA İBADET YAPSINLAR DİYE YARATTIM zariyat.56.bu emri ilahiyi duyduğu halde ibadet yapmayanlar yine yaratanın emriyle alçaltılmış olarak cehennemi boylayacaklardır.birincisi dünya cehennemiyle, ölünce ise daha ağır cezaya çarptırılacaklardır.ibadet yapmayıp yaratanla gönül bağı kuramayan insan yalnız yapayalnızdır zora düştüğü zaman insanların peşinden koşar durur peşine koştuğu insan da gücü azalınca yardımı keser isterse bu kişi ilim adamı veya doktor olsun, nice hastalar vardır doktorların yanlış teşhis koyması veya yanlış ilaç tedavi uygulaması ile hayatlarını kaybetmişlerdir. Yaratılan yanlış yapabilir. Fakat yaratan.bilmez olur mu.muhakkak ki o her şeyi bilendir. kesinlikle yanlış yapmaz onda çaresizlik diye bir şey de bulunmaz Çünkü, o bütün noksanlıklardan münezzehtir. Böyle mükemmel kudret ve azamet sahibinin yardımını kazanmak için ibadet yapmayıp gönlüne giremeyenler hem bu dünyada hem ahirette azap göreceklerdir. halbuki bize emredilen ibadetler hepsi bizim iyiliğimiz için bunu cahil olan bile anlar. abdest temiz olmamıza. namaz vücudumuzun kan dolaşımına güç katıyor oruç ise mide ve bağırsakları dinlendiriyor.dikkat edilirse doktor bile hastasına bazı durumlarda diyet uyguluyor. İşte nankör insan menfaatine olan bu ilahi emirleri yapmayıp kendisini zarara sokuyor. Bu saydıklarımız gözle görünen zahiri faydalar. ya gözle görünmeyen batini faydalarının birincisi içine çektiği huzur dolu nefesler. ikincisi ise. muhabbet bağı hattını kazanması o öyle bir mukaddes bağlantı ki artık her derdini her sıkıntısını kaldıracak yüce bir kapı önündedir o ne mutlu bir kuldur. Yine yıllar evvel çocukluğumda şahit olduğum bir hadiseyi hatırladım. hazreti ALLAHA canı gönülden bağlı. dua ederken gözlerinden yaşlar akan ananem vardı. Mürşide bir hanımdı diyorum çünkü rabbim teala onu vesile ederek bizi çok olaylara şahit tuttu. kendisi seksen yaşın üzerindeydi. bir gün abdest alırken dalgınlıktan olacak dengesini kaybedip düştü ve sol kalça kemiği ve sol kolu kırıldı. üzüntüye gark olduk . vakit kaybetmeden doktora götürdük. doktor muayene etti ve bu çok yaşlı bunun kemikleri kaynamaz evine götürün deyince. Kahrolduk. kaderiymiş dedik aldık eve götürdük. O siz üzülmeyin ALLAH benim kemiklerimi kaynatır dedi. ve sağ elini kırık olan sol kolunun ve kalçasının üzerinde gezdirerek dua okumaya başladı. Dikkat ettik yasini şerifte geçen, SELAMINKAVLENMİNRABBİRRAHİM ayeti kerimesini okuyordu. bu duayı tespih gibi gece gündüz devamlı okudu. Ve bir kaç ay sonra doktorun kaynamaz dediği kolu ve kalçasının kaynadığını gözlerimizle gördük. Ve 105 yaşına kadar yaşadı ALLAH rahmet eylesin nur içinde yatsın. maddi durumu güzel olmamasına rağmen dilinden şükrü eksiltmezdi.
  yaşadığı evin bahçesinde hazine saklı olduğu söylentileri dilden dile dolaşıyordu rahmetli dayım kazmadık yer bırakmadı fakat hiç bir şey bulamadı. bir gün annem kendisine, anne durumumuz pek iyi olmadığını görüyorsun ne olur istihare namazı kılda belki hazine yerini öğrenirsin biz de zengin oluruz dedi. Ana annemi razı etti istihareye yattı. Ertesi günü ne gördüğünü sorduk. gördüm evladım yerini de gösterdiler al fakat yalnız dünyalık ahirette sana bir şey yok bitici dünya zengini mi olmak istersin yoksa bitmeyen ahiret zengini mi olmak istersin dediler onun için bu hazine meselesini de unutun dedi ömrü boyunca da lafını ettirmedi ALLAH rahmet eylesin. kırılan kolu ve kalçası iyileşince bize vasiyet etti bir yeriniz rahatsız olup iyileşmediği zaman elinizi rahatsız olan yerin üzerine koyun ve bu duayı okuyun ALLAHın izniyle geçer dedi. aradan bir hayli zaman sonra h.z. ALLAH c.c. SELAMIN KAVLEN MİN RABBİRRAHİM ayeti kerimesinin sırrıyla azametini bize gösterdi ve imanımıza iman depoladı. şöyle ki, Bir gün evimizde kardeşlerimle oturuyorduk en küçük kız kardeşim sağ tarafımda oturuyordu büyük kız kardeşim ise elinde bıçak ile önümüzden geçerken küçük kardeşim aniden oturduğu yerden doğrulunca büyük kardeşimin elindeki ekmek bıçağı küçük kardeşimin sol gözüne girdi çıktı . her şey bir kaç saniye içinde oldu. Biz elimizi kardeşimizin delinen gözünün üzerine koyduk ve SELAMIN KAVLEN MIN RABBİRRAHİM ayetini durmadan okumaya başladım hepimiz korku ve panik içindeydik küçük kardeşim can acısından ağlıyor büyük kardeşim ise ağbey ben kardeşimi kör ettim diye üzüntüsünden feryat ediyordu bir zaman sonra elimi kaldırdım baktım göz pınarından kan akıyordu elimi hemen kapadım okumaya devam ettim bütün kalbimizle sığıntı halinde okuyorduk kardeşimin ağlaması durunca biz kaderimize razı olduk ve elimizi kaldırdık kardeşime gözünü açmasını söyledim gözünü açtı kıpkırmızı idi şükürler olsun rabbimize delik çizik diye bir şey yoktu kardeşime gözünü kapamasını söyledim biraz daha bekledik on beş dakika sonra gözünü açtı pırıl pırıldı hiç bir iz ve hasar yoktu h.z. ALLAHın kudretini ve yardımını gözlerimizle gördük. bu ayeti kerime bildiğimiz gibi yasini şerifte geçiyor Ayeti kerimede. QNLARA ORADA cennette ÇEŞİTLİ MEYVELER VAR HEM ONLARA İSTEDİKLERİ HER ŞEY VAR.ALLAH TARAFINDAN BİR SÖZ OLARAK ONLARA SELAM VAR yasin 57. 58 bizde ağrıyan yerimize ahirette göndereceği selamını alıyoruz ve okuyoruz. sen sığınmasını bilirsen o seni mahrum bırakır mı. Ayeti kerimesinde buyuruyor ki, RESULUM KULLARIM SANA BENİ SORUNCA HABER VER Kİ BEN ONLARA YAKINIM BENDEN İSTEYENİN DUA ETTİĞİNDE DUASINI KABUL EDERİM ÖYLEYSE ONLARDA BENİM DAVETİME İCABET ETSİNLER BANA İMAN ETSİNLER Kİ, DOĞRU YOLA GİDEBİLSİNLER. biz kulları da hep yalvaralım ona yalvaralım hep isteyelim ondan isteyelim. h.z ALLAH c.c. sonsuz rahmetinden istifade etmemizi cümlemize nasip ve müyesser etsin.
  Resulullah s.a.v.hadisi şerifinde, KULUN KALBİNE DUA ETME ARZUSU GELDİĞİNDE RABBİNE DUA ETSİN ÇÜNKÜ ALLAH O, DUAYI KABUL EDECEKTİR.tirmizi. yukarıda geçen ayet ve hadisi şerifi yaşantımıza aksettirirsek hem dünya hayatımızı hem ahiret yurdumuzun huzurlu geçmesini sağlayabiliriz neden diye sorulursa bir kul ki , kainatın idarecisine inanmış ve her şeyin onun ve ondan geldiğine teslim olmuş ona emredilen ilahi emirleri yaparak kendini sevdirmiş her hangi bir sıkıntı esnasında kalbine dua etme arzusu geldiğinde dua ettiğinde, sonsuz merhamet sahibi olan H.z. ALLAH c.c. umut edilir ki, onun duasını kabul edebilir. Yapılan talep ister dünyalık ister ahiretlik olsun dünyalık ve ahiret olarak iki kazanç kapısı kendisine açılmıştır ne mutlu böyle kullara dünyası da güzel ahireti de güzel bundan daha güzel ticaret varmıdır. Çünkü her ihtiyacı görülüyor. İşte bu nimetlerden bazı kullar istifade ediyor bazı kullar ise itimat etmediği için istifade edemiyor. Halbuki insan yaratılana itimat ettiği kadar yaratana itimat etse her işi görülecektir yaratılan durumu müsait ise belirli bir süreye kadar yardım eder ve nihayet benden bu kadar der ve yardımı keser yaratan ise kul samimi oldukça sözünde durup ibadetlerine devam ettikçe kendisine dilekte bulunduğu zaman o kulunun önüne her imkanlarını serecektir.
  H.z ALLAH c.c.cümlemize dünyanın helal nimetlerini ahirette ise cennet nimetlerini nasip etsin. Amin. ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ MUHAMMEDİN FİL EVVELİNE VEL AHİRİNE VEFİL MELAİL ALA İLA YEVMİDDİN VEL HAMDÜ LİLLAHİ RABBİL ALEMİN. KALPTEN İNAN EY, MÜSLÜMAN...


 2. 16.Mart.2009, 17:14
  1
  kalpteniman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  İBRETLİK BİR HATIRA.

  SELAMIN KAVLEN MİNRABBİRRAHİM
  H.Z.ALLAH C.C ayeti kerimesinde BEN CİNLERİ VE İNSANLARI ANCAK BENİ BİLSİNLER BANA İBADET YAPSINLAR DİYE YARATTIM zariyat.56.bu emri ilahiyi duyduğu halde ibadet yapmayanlar yine yaratanın emriyle alçaltılmış olarak cehennemi boylayacaklardır.birincisi dünya cehennemiyle, ölünce ise daha ağır cezaya çarptırılacaklardır.ibadet yapmayıp yaratanla gönül bağı kuramayan insan yalnız yapayalnızdır zora düştüğü zaman insanların peşinden koşar durur peşine koştuğu insan da gücü azalınca yardımı keser isterse bu kişi ilim adamı veya doktor olsun, nice hastalar vardır doktorların yanlış teşhis koyması veya yanlış ilaç tedavi uygulaması ile hayatlarını kaybetmişlerdir. Yaratılan yanlış yapabilir. Fakat yaratan.bilmez olur mu.muhakkak ki o her şeyi bilendir. kesinlikle yanlış yapmaz onda çaresizlik diye bir şey de bulunmaz Çünkü, o bütün noksanlıklardan münezzehtir. Böyle mükemmel kudret ve azamet sahibinin yardımını kazanmak için ibadet yapmayıp gönlüne giremeyenler hem bu dünyada hem ahirette azap göreceklerdir. halbuki bize emredilen ibadetler hepsi bizim iyiliğimiz için bunu cahil olan bile anlar. abdest temiz olmamıza. namaz vücudumuzun kan dolaşımına güç katıyor oruç ise mide ve bağırsakları dinlendiriyor.dikkat edilirse doktor bile hastasına bazı durumlarda diyet uyguluyor. İşte nankör insan menfaatine olan bu ilahi emirleri yapmayıp kendisini zarara sokuyor. Bu saydıklarımız gözle görünen zahiri faydalar. ya gözle görünmeyen batini faydalarının birincisi içine çektiği huzur dolu nefesler. ikincisi ise. muhabbet bağı hattını kazanması o öyle bir mukaddes bağlantı ki artık her derdini her sıkıntısını kaldıracak yüce bir kapı önündedir o ne mutlu bir kuldur. Yine yıllar evvel çocukluğumda şahit olduğum bir hadiseyi hatırladım. hazreti ALLAHA canı gönülden bağlı. dua ederken gözlerinden yaşlar akan ananem vardı. Mürşide bir hanımdı diyorum çünkü rabbim teala onu vesile ederek bizi çok olaylara şahit tuttu. kendisi seksen yaşın üzerindeydi. bir gün abdest alırken dalgınlıktan olacak dengesini kaybedip düştü ve sol kalça kemiği ve sol kolu kırıldı. üzüntüye gark olduk . vakit kaybetmeden doktora götürdük. doktor muayene etti ve bu çok yaşlı bunun kemikleri kaynamaz evine götürün deyince. Kahrolduk. kaderiymiş dedik aldık eve götürdük. O siz üzülmeyin ALLAH benim kemiklerimi kaynatır dedi. ve sağ elini kırık olan sol kolunun ve kalçasının üzerinde gezdirerek dua okumaya başladı. Dikkat ettik yasini şerifte geçen, SELAMINKAVLENMİNRABBİRRAHİM ayeti kerimesini okuyordu. bu duayı tespih gibi gece gündüz devamlı okudu. Ve bir kaç ay sonra doktorun kaynamaz dediği kolu ve kalçasının kaynadığını gözlerimizle gördük. Ve 105 yaşına kadar yaşadı ALLAH rahmet eylesin nur içinde yatsın. maddi durumu güzel olmamasına rağmen dilinden şükrü eksiltmezdi.
  yaşadığı evin bahçesinde hazine saklı olduğu söylentileri dilden dile dolaşıyordu rahmetli dayım kazmadık yer bırakmadı fakat hiç bir şey bulamadı. bir gün annem kendisine, anne durumumuz pek iyi olmadığını görüyorsun ne olur istihare namazı kılda belki hazine yerini öğrenirsin biz de zengin oluruz dedi. Ana annemi razı etti istihareye yattı. Ertesi günü ne gördüğünü sorduk. gördüm evladım yerini de gösterdiler al fakat yalnız dünyalık ahirette sana bir şey yok bitici dünya zengini mi olmak istersin yoksa bitmeyen ahiret zengini mi olmak istersin dediler onun için bu hazine meselesini de unutun dedi ömrü boyunca da lafını ettirmedi ALLAH rahmet eylesin. kırılan kolu ve kalçası iyileşince bize vasiyet etti bir yeriniz rahatsız olup iyileşmediği zaman elinizi rahatsız olan yerin üzerine koyun ve bu duayı okuyun ALLAHın izniyle geçer dedi. aradan bir hayli zaman sonra h.z. ALLAH c.c. SELAMIN KAVLEN MİN RABBİRRAHİM ayeti kerimesinin sırrıyla azametini bize gösterdi ve imanımıza iman depoladı. şöyle ki, Bir gün evimizde kardeşlerimle oturuyorduk en küçük kız kardeşim sağ tarafımda oturuyordu büyük kız kardeşim ise elinde bıçak ile önümüzden geçerken küçük kardeşim aniden oturduğu yerden doğrulunca büyük kardeşimin elindeki ekmek bıçağı küçük kardeşimin sol gözüne girdi çıktı . her şey bir kaç saniye içinde oldu. Biz elimizi kardeşimizin delinen gözünün üzerine koyduk ve SELAMIN KAVLEN MIN RABBİRRAHİM ayetini durmadan okumaya başladım hepimiz korku ve panik içindeydik küçük kardeşim can acısından ağlıyor büyük kardeşim ise ağbey ben kardeşimi kör ettim diye üzüntüsünden feryat ediyordu bir zaman sonra elimi kaldırdım baktım göz pınarından kan akıyordu elimi hemen kapadım okumaya devam ettim bütün kalbimizle sığıntı halinde okuyorduk kardeşimin ağlaması durunca biz kaderimize razı olduk ve elimizi kaldırdık kardeşime gözünü açmasını söyledim gözünü açtı kıpkırmızı idi şükürler olsun rabbimize delik çizik diye bir şey yoktu kardeşime gözünü kapamasını söyledim biraz daha bekledik on beş dakika sonra gözünü açtı pırıl pırıldı hiç bir iz ve hasar yoktu h.z. ALLAHın kudretini ve yardımını gözlerimizle gördük. bu ayeti kerime bildiğimiz gibi yasini şerifte geçiyor Ayeti kerimede. QNLARA ORADA cennette ÇEŞİTLİ MEYVELER VAR HEM ONLARA İSTEDİKLERİ HER ŞEY VAR.ALLAH TARAFINDAN BİR SÖZ OLARAK ONLARA SELAM VAR yasin 57. 58 bizde ağrıyan yerimize ahirette göndereceği selamını alıyoruz ve okuyoruz. sen sığınmasını bilirsen o seni mahrum bırakır mı. Ayeti kerimesinde buyuruyor ki, RESULUM KULLARIM SANA BENİ SORUNCA HABER VER Kİ BEN ONLARA YAKINIM BENDEN İSTEYENİN DUA ETTİĞİNDE DUASINI KABUL EDERİM ÖYLEYSE ONLARDA BENİM DAVETİME İCABET ETSİNLER BANA İMAN ETSİNLER Kİ, DOĞRU YOLA GİDEBİLSİNLER. biz kulları da hep yalvaralım ona yalvaralım hep isteyelim ondan isteyelim. h.z ALLAH c.c. sonsuz rahmetinden istifade etmemizi cümlemize nasip ve müyesser etsin.
  Resulullah s.a.v.hadisi şerifinde, KULUN KALBİNE DUA ETME ARZUSU GELDİĞİNDE RABBİNE DUA ETSİN ÇÜNKÜ ALLAH O, DUAYI KABUL EDECEKTİR.tirmizi. yukarıda geçen ayet ve hadisi şerifi yaşantımıza aksettirirsek hem dünya hayatımızı hem ahiret yurdumuzun huzurlu geçmesini sağlayabiliriz neden diye sorulursa bir kul ki , kainatın idarecisine inanmış ve her şeyin onun ve ondan geldiğine teslim olmuş ona emredilen ilahi emirleri yaparak kendini sevdirmiş her hangi bir sıkıntı esnasında kalbine dua etme arzusu geldiğinde dua ettiğinde, sonsuz merhamet sahibi olan H.z. ALLAH c.c. umut edilir ki, onun duasını kabul edebilir. Yapılan talep ister dünyalık ister ahiretlik olsun dünyalık ve ahiret olarak iki kazanç kapısı kendisine açılmıştır ne mutlu böyle kullara dünyası da güzel ahireti de güzel bundan daha güzel ticaret varmıdır. Çünkü her ihtiyacı görülüyor. İşte bu nimetlerden bazı kullar istifade ediyor bazı kullar ise itimat etmediği için istifade edemiyor. Halbuki insan yaratılana itimat ettiği kadar yaratana itimat etse her işi görülecektir yaratılan durumu müsait ise belirli bir süreye kadar yardım eder ve nihayet benden bu kadar der ve yardımı keser yaratan ise kul samimi oldukça sözünde durup ibadetlerine devam ettikçe kendisine dilekte bulunduğu zaman o kulunun önüne her imkanlarını serecektir.
  H.z ALLAH c.c.cümlemize dünyanın helal nimetlerini ahirette ise cennet nimetlerini nasip etsin. Amin. ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ MUHAMMEDİN FİL EVVELİNE VEL AHİRİNE VEFİL MELAİL ALA İLA YEVMİDDİN VEL HAMDÜ LİLLAHİ RABBİL ALEMİN. KALPTEN İNAN EY, MÜSLÜMAN...

 3. 13.Nisan.2016, 08:04
  2
  VESLiHAN
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2016
  Üye No: 108092
  Mesaj Sayısı: 1,094
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 11

  Cevap: ibret alınması gereken bir hatıra
  iman inanç çok önemlidir kul gerçekten inanırsa ve oşekilde o hisle dua ederse yüce Allah neden duasını geri çevirsin allah herşeye yeter


 4. 13.Nisan.2016, 08:04
  2
  Kıdemli Üye  iman inanç çok önemlidir kul gerçekten inanırsa ve oşekilde o hisle dua ederse yüce Allah neden duasını geri çevirsin allah herşeye yeter