+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Sohbet Konuları ve Sohbet & Muhabbet Kategorisinden Vatan sevgisi imandandır hadisi sahih bir hadis midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yıldızlaş
  Üye
  Reklam

  Vatan sevgisi imandandır hadisi sahih bir hadis midir?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: vatan sevgisi imandandır hadisi sahih bir hadis midir?


  Reklam


  “Vatan sevgisi imandandır” sözü mevzudur/uydurma bir hadistir.

 3. TARİH100
  Üye
  Kardeşim (Vatan sevgisi imandandır) hadis-i şeriftir. Uydurma değildir! Şöyledir Vatanını seven herkese mümin denmez. Fakat mümin vatanını sever. Yani, vatanını sevmek mümin olmanın alametlerindendir.
  (Temizlik imandandır) buyuruluyor. Yani müminin alametlerinden biri de temiz olmaktır. Fakat her temiz olana mümin denmez. Kâfirlerden de temiz olanlar çıkar.
  (Haya imandandır) buyuruluyor. Yani, imanlı olmanın alametlerinden biri de hayalı olmaktır. Fakat her hayalı olana mümin denmez.
  (Arabı sevmek imandandır) buyuruluyor. Her Arabı değil, Müslüman olan Arabı sevmek gerekir. Ebu Cehil de, Ebu Leheb de Arab idi. Halbuki bu Arabları seven kâfir olur. Vatan sevgisi de böyledir. Müslüman olan vatan sevilir. Vatanın Müslümanlığı, halkının Müslümanlığı demektir. Vatanını sevmek, taşını, toprağını değil, oradaki Müslümanları, yakınlarını, akrabalarını sevmek demektir.
  (Vatan sevgisi imandandır) hadis-i şerifi, İslâm âlimlerinin en büyüklerinden ve ikinci bin yılın müceddidi olan İmam-ı Rabbani hazretlerinin, Mektubat kitabının 155. mektubunda ve Evliyanın büyüklerinden Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin Mesnevi’sinde vardır.

 4. Sumame
  Tombik Ammo
  Tarih100
  Hadis kaynağını verirken insanlara tasavvuf kitabı kaynak gösterilemez.
  Hadis ise hadis kaynağı ve numarasını ver

 5. TARİH100
  Üye
  Ehl-i Sünnet alimlerinin kitablarında uydurma Hadis-i Şerif olmaz.Bu büyük velilerin bildirdiklerinde bize aktardıklarında şüphe eden var ise eğer kendisini bir sorgulasın.

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Ehl-i Sünnet alimlerinin kitablarında uydurma Hadis-i Şerif olmaz."

  böyle bir algı da ehli sünnet olamaz.

 7. TARİH100
  Üye
  Ehl-i Sünnet alimleri kitaplarına uydurma Hadis-i Şerif koymaz.Ehl-i Sünnet itikadında bir insanın Ehl-i Sünnet alimlerine itimadı tam olmalıdır.Benim söyledikilerim doğrudur bilgim olmadığı bir konuda konuşmam. Konuda gerekli bilgileri sağlam kaynakları belirttim bir yanlışı düzeltmek için söylüyeceklerim bu kadardır.

 8. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Ehl-i Sünnet alimleri kitaplarına uydurma Hadis-i Şerif koymaz.Ehl-i Sünnet itikadında bir insanın Ehl-i Sünnet alimlerine itimadı tam olmalıdır.Benim söyledikilerim doğrudur"

  alimler hata etmez yani? alimler peygamber mi ki her dedikleri doğru olacak? hadis usulünden habersiz olduğunuzu yazdığınız ile göstermişsiniz. hadisler birilerinin kitabına alması vesilesi ile değil rivayet eden ravi zincirinin güvenilir ve sağlamlığı ile sahih veya zayıf olur. ehli sünnet alimleri dedikleriniz bu hadisi kitabına almış olabilir ancak ehli sünnetin cumhuru bu hadisin uydurma ve asılsız olduğunu söylemiştir ki bu da "ehli sünnet alimleri yanlış yapmaz" görüşünüze göre "vatan sevgisi imandandır" hadisini reddetmenizi gerektirir.

 9. imam
  Üye
  Ehl-i Sünnet alimleri kitaplarına uydurma Hadis-i Şerif koymaz.Ehl-i Sünnet itikadında bir insanın Ehl-i Sünnet alimlerine itimadı tam olmalıdır.Benim söyledikilerim doğrudur bilgim olmadığı bir konuda konuşmam. Konuda gerekli bilgileri sağlam kaynakları belirttim bir yanlışı düzeltmek için söylüyeceklerim bu kadardır.
  Alimlerimiz masum değildir.
  Biz şii değilizki Liderlerimizi Rab edinelim'
  Kusura bakma bu mantığın yanlış.

 10. TARİH100
  Üye
  Ben inanıyorum şüphemde yoktur.Ben kaynakları verdim inanıp inanmamak size kalmıştır söylüceklerim bu kadar.

 11. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "İmam-ı Rabbani hazretlerinin, Mektubat kitabının 155. mektubunda ve Evliyanın büyüklerinden Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin Mesnevi’sinde vardır."

  bu kitaplar islama ters şeyler barındırsa bile senin için mutlak deliller midir?

 12. TARİH100
  Üye

  Reklam


  Siz lafları çok çarpıtıyorsunuz bu yüzdende zaten bu foruma girmiyorum pek. Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun! a diyoruz lafı z ye kadar çekiyorsunuz! Peygamberler masumdur bunu biliyoruz heralde.Benim söylediğim alimlerimiz evliyalarımızın böyle Hadis-i Şerif gibi ciddi konularda kitablarına uydurma hadis koymuyacaklarını almıyacaklarını söylememdir lafı çarpıtmayın daha fazla münakaşaya girmiyeceğim a diyoruz z diye geliyosunuz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
vatan sevgisi imandandır,  vatan sevgisi imandandır hadis,  vatan sevgisi imandandır hadisi sahih mi,  vatan sevgisi imandandır hadisi,  vatan sevgisi imandandir,  vatan sevgisi imandandir hadisi şerif,  vatan sevgisi imandandır hadisi kaynak