Alak Suresinin 15_16.ayeti Mutlaka Oku 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  evlan Üye
  evlan
  Üye
  evlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Kasım.2009
  Üye No: 65263
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 38

  Alak Suresinin 15_16.ayeti Mutlaka Oku


  "Hayır; eğer o, (bu tutumuna) bir son vermeyecek olursa, andolsun, onu perçeminden tutup sürükleyeceğiz;O yalancı, günahkar olan alnından."(Alak Suresi, 15-16)
  Yukarıdaki ayetlerde geçen "yalancı, günahkar olan alın" tanımlaması son derece dikkat çekicidir. Çünkü son yıllarda yapılan araştırmalar, kafatasının ön alın bölgesinde, beynin bazı faaliyetleri yöneten bölümünün bulunduğunu göstermiştir. 1400 yıl önce Kuran'da dikkat çekilen bu bölge ve görevi hakkındaki bilgilere günümüz bilim adamları ancak son 60 yıl içinde açıklama getirilebilmişlerdir. Kafatasının içine, başın ön kısmına bakıldığında beynin ön alın bölgesi görülecektir. Bu bölgenin fonksiyonları hakkında fizyoloji dalında yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bilgiler Essentials of Anatomy and Physicology isimli kitapta şu şekilde geçmektedir:
  "Hareketlerin motivasyonu, planlama öngörüşü ve başlatılması alın loblarının ön kısmı olan ön alın bölgesinde (cerebrum) gerçekleşir. Burası çağırışım (birlik) korteksinin bir bölgesidir."
  Kitapta bu bölge ile ilgili ayrıca şu ifadeler yer almaktadır:
  "Hareketle olan ilgisiyle beraber, ön alın bölgesinin aynı zamanda saldırganlığın da fonksiyonel merkezi olduğu düşünülmektedir."
  Bu açıklamalardan da anlaşıldığı gibi, beynin ön alın bölgesi, planlama, motivasyon ve iyi veya kötü hareketlerin başlatılması, yalan veya doğrunun söylenmesi ile ilgili faaliyetlerin tümünü yürütmektedir.
  Görüldüğü gibi Alak Suresi'nde geçen "yalancı günahkar olan alın" ifadesi ile yukarıdaki tanımlama büyük bir paralellik göstermektedir. Bilim adamlarının son altmış yıl içinde keşfettikleri bu gibi bilimsel gerçekleri Kuran ayetlerinde asırlarca önce Allah insanlara haber vermiştir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  farukyazici Emekli
  farukyazici
  Emekli

  Profili:
  Üyelik: 09.Aralık.2009
  Üye No: 68317
  Mesaj Sayısı: 71
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 42

  --->: Alak Suresinin 15_16.ayeti Mutlaka Oku


  Bence tefsir kitapları antivirüs programları gibi sürekli güncelleme yayınlamalı. Baksanıza her geçen gün anlamadığımız bir başka ayetin manası ortaya çıkıyor. Ne yazık ki bunu biz değil gayr-i müslimler yapıyor. Gelin görün ki ne bulurlarsa bulsunlar hepsi yıllar önce haber verilmiş oluyor.


 3. 3
  DZALBAY Kıdemli Üye
  DZALBAY
  Kıdemli Üye
  DZALBAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 08.Temmuz.2008
  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 1,348
  Tecrübe Puanı: 30
  Yaş: 63

  --->: Alak Suresinin 15_16.ayeti Mutlaka Oku


  Alıntı
  Bence tefsir kitapları antivirüs programları gibi sürekli güncelleme yayınlamalı. Baksanıza her geçen gün anlamadığımız bir başka ayetin manası ortaya çıkıyor.
  Çok güzel ve isabetli bir tesbit...Ve maalesef,bir çok Kuran gerçeğini,yabancılar ortaya çıkartıyor.Çünkü,çalışıyorlar,araştırıyorlar,boş durmuyorlar...

  Rabbim cc bizlere hidayet ihsan etsin,Amin...

  Allah cc razı olsun,paylaşım için kardeşim.


 4. Reklam

 5. 4
  _SeHeR_ Üye
  _SeHeR_
  Üye
  _SeHeR_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 01.Şubat.2010
  Üye No: 72969
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  --->: Alak Suresinin 15_16.ayeti Mutlaka Oku


  cok enteresant..
  gerckten cok güzel seyler var sitenizde

  allah razi olsun


+ Yorum Gönder