Melekler hakkında bilgi almak istiyorum 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  omer17788 Üye
  omer17788
  Üye

  Üye No: 58278
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 37

  Melekler hakkında bilgi almak istiyorum


  1. Soru: Meleklerin şekli Ile Ilgili Bir Bilgi Varmıdır. Varsa Paylaşırmısınız.
  2. Soru: Melekler Insanlara Görünürlermi. Ne Zaman Boş Bir Odaya Girsem Hep Onları Arar Ve Onları Görmekten Korkarım. Ne Yapmam Gerekiyor. Keşke Bana Görünseler Fakat Yine De Korkuyorum

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İsrâ İsrâ
  İsrâ
  İsrâ

  Üye No: 59972
  Mesaj Sayısı: 1,023
  Tecrübe Puanı: 18
  Yer: Almanya

  --->: MELEKLER


  Alıntı
  1. Soru: Meleklerin şekli Ile Ilgili Bir Bilgi Varmıdır. Varsa Paylaşırmısınız.
  2. Soru: Melekler Insanlara Görünürlermi. Ne Zaman Boş Bir Odaya Girsem Hep Onları Arar Ve Onları Görmekten Korkarım. Ne Yapmam Gerekiyor. Keşke Bana Görünseler Fakat Yine De Korkuyorum
  Melekler Nasıl Varlıklardır?

  1. cevap:

  Melekler Allah`ın nurdan yarattığı, gözümüzle göremediğimiz ruhanî varlıklardır. Melekler, sırf hayır işlemek ve Allah`a ibâdette bulunmak için yaratılmışlardır. Kötülük yapmaya kabiliyetleri yoktur.

  Çünkü Allah onlara, şehvet ve gazap gibi kötülüğe itici duygular vermemiştir. Meleklerin bizim gibi yemeleri içmeleri, yatıp uyumaları, evlenip çoğalmaları da yoktur. Onlar için erkeklik - dişilik söz konusu değildir.

  Gökte, yerde, her tarafta bulunurlar; kısa zamanda en uzak mesafeleri aşıp gitmeye, diledikleri şekil ve surette görünmeye güçleri yeter. Allah, onlara bu kuvveti vermiştir. Melekler, gece gündüz Allah`a ibâdetle, zikir, tesbih ve takdîs ile meşgul olurlar. Bu, onların gıdası hükmündedir. Allah`a asla isyan etmez, onun emirlerinden zerre kadar dışarı çıkmazlar. Mâsum ve itâatlidirler.


  Mehmet Dikmen


  Melekler Görülür mü?

  2. cevap:

  Melekler nurdan yaratılmış lâtif cevherler, ruhanî varlıklar oldukları için, aslî hüviyetleri ve gerçek mâhiyetleri ile insan gözüne gözükmezler. Görme kabiliyetimiz, melekleri görebilecek şekilde yaratılmamıştır. Ancak Cenâb-ı Hak Peygamberlerine, melekleri görme kabiliyetini verdiğinden, onlar melekleri hakikî şekilleri ile görebilmişlerdir.

  Melekleri hakikî mâhiyetleri ile göremememiz ve 5 duyumuzla hissedemeyişimiz, onların yok oldukları iddiasını gerektirmez. Duyu organlarımızın maddî âlemde kendi dahi hissedemedikleri pek çok şey vardır. Kulağımız çok tiz ve çok pes sesleri işitmez. Bugün varlığı âletlerle tesbit edilen ışık dalgalarının hepsini, hele röntgen ve ültraviyole ışınlarını gözle görebilseydik, dünyayı şimdikinden çok başka şekilde tanıyacaktık.

  Biz daha kendi âlemimizdeki tezahürlerin hakikatına vâkıf değilken, Cenâb-ı Hakk`ın yarattığı nâmütenâhî âlemlerdeki nâmütenâhî hâdiselerin varlığını nasıl inkâr edebiliriz? Demek ki bir şey`i gözle görememek, o şey`in yok olduğuna delil olmaz. Gözle göremediğimiz pek çok şey var ki, o şey`in vücudunu aklımızla, ilim ve tecrübe ile, deneylerle kabûl ediyoruz. İşte, melekler de gözle göremediğimiz halde, varlığını kabûl ettiğimiz nesnelerdendir.

  (Mehmet Dikmen)


 3. 3
  DZALBAY Kıdemli Üye
  DZALBAY
  Kıdemli Üye

  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 1,222
  Tecrübe Puanı: 29
  Yaş: 63

  --->: MELEKLER


  Cebrail as yaratıldıktan sonra kendisine şöyle iyice bir bakar...Altı yüz kanat ve her biri zümrüt,zebercet,yakut,pırlanta gibi kıymetli taşlarla süslenmiş.Tarifi imkansız güzellikte bir beden...Bunun üzerine Rabbisine cc şükür namazına durur.Kıldığı namaz iki rekat olup,dünya zamanı ile kırk yıl veya bir diğer rivayette kırk bin yıldır.Namazını bitirince,Rabbimize cc sorar:Bundan daha güzel namaz olur mu Ya Rabbi?

  Rabbimiz cc cevap verir:Evet;Ahir zamanda gelecek olan habibimin ümmetinin iki rekat namazı bundan da hayırlı ve güzeldir...Çünkü o zamanda herkes namazları terketmeye meyledecektir.

  Rabbim cc namazlarını dosdoğru kılanlardan eylesin bizleri...

  Asıl maksadım,melek suretiydi tabii...Burada Cebrail as'ın bir tür tarifi bulunuyor ve Resulullah sav buna şunu da ekliyor:Asıl suretinde göründüğü zaman Cibrilin iki kanadı bir ufuktan diğer ufka kadar uzanıyordu diyor.

  Herhalde bizler bu görüntüye dayanamayız;ne dersiniz?

  Selam ve dua ile kalın...


 4. Reklam

+ Yorum Gönder