+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdestli iken yellenen bir kişinin tekrar abdest alması için taharetlenmesi gerekirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ADAMIN_BİRİ
  Üye
  Reklam

  Abdestli iken yellenen bir kişinin tekrar abdest alması için taharetlenmesi gerekirmi

  Reklam

  Abdestli iken yellenen bir kişinin tekrar abdest alması için taharetlenmesi gerekirmi Mumsema abdestli iken yellenen bir kişinin tekrar abdest alması için taharetlenmesi gerekirmi ?

  abdesti bozduğunu biliyorum benim merak ettiğim yellendikten sonra tekrar abdest almak için yellenen yeriyıkamak gerekirmi onu merak ediyorum

  Osurduktan sonra tekrar abdest almak için götümüzü yıkamalımıyız

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Abdestli iken yellenen bir kişinin tekrar abdest alması için taharetlenmesi gerekirmi


  Reklam


  Abdestli iken yellenen bir kimsenin teharetlenmesi yani makat bölgesini yıkaması gerekmez. Ancak bir pislik varsa o zaman yıkaması gerekir aksi takdirde yıkamaya gerek yoktur.

 3. uhutgunesi
  Devamlı Üye
  Soru
  Mesela taharetleniyorsunuz. Henüz abdest almadan mesela yelliyorsunuz bu tahareti etkilermi? Yani yeniden taharetlenmek gerekirmi?


  Cevabımız


  Değerli Kardeşimiz;

  Yellenmekten dolayı taharet gerekmez.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
  Soru
  Yellenmek taharet gerektirir mi. Yellenmeden dolayı iç çamaşırda çıkan leke necis midir. Bu şekilde kılınan namaz sahih midir?


  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Yellenmeden dolayı taharet gerekmediği gibi leke de bırakmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 4. halil akyaz
  Üye
  taharetlenme.necasetten temizlenme.temizleme manasına gelir küçük apdest olsun büyük apdest olsun.gözle görülür elle tutulur maddeler olduğundan dolayı temizlenmesi icap eder.yani taharetlenmek gerekir.ancak yellenmede elle tutulan ve gözle görülen bir necasetin olmadığından dolayı yellenmeden dolayı apdest bozulur mu.bozulur taharetlenmek gerekir mi.gerekmez zira ortada bölgeyi ve çevresini kirleten bir necaset yok sadece hava.

 5. ubeyd 1
  Muhabbet Eri
  yellenmek sadece namaz kılmak ve kuran okumak gibi sebeplerle alınan abdeste zarar veren bir eylemdir ve de taharet öncesi veya sonrası herhangi bir sorumluluk gerektirmez.bir yoğunluğa sahip değildir.

 6. ADAMIN_BİRİ
  Üye
  yani gece uyuduktan sonra sabah namazı için kalkan bir kişi taharet almadan abdest alıp namazını kılabilir anlamınada geliyor bu değilmi

 7. Hükümdar
  Ehl-i sünnet
  yani gece uyuduktan sonra sabah namazı için kalkan bir kişi taharet almadan abdest alıp namazını kılabilir anlamınada geliyor bu değilmi
  Evet Doğru anlamışsın

 8. Hoca
  erimeye devam...
  abdestli iken yellenen bir kişinin tekrar abdest alması için taharetlenmesi gerekirmi ?
  taharet şart değildir ama sünnettir. Kaynak Muğnil Muhtac

 9. Hoca
  erimeye devam...
  Uyku veya yellenmekten dolayı taharetlenmek gerekmez. Zeyd b. Eslem abdest ayetindeki; "Namaza kalktığınız zaman" (el-Mâide, 5/6) ifadesini "Uykudan kalktığınız zaman" şeklinde tefsir etmiştir. İstincâ pisliğin giderilmesi için meşrû kılınmıştır. Uyku ve yellenmede ise pislik söz konusu değildir
  (bk. el-Kâsânî, Bedâyîu's-Sanâyi', Beyrut 1327/1910, l, 21; İbnü'l-Hümâm, Fethu'l-Kadîr, Kahire, ty., I, 148; ez-Zeylaî, Tebyinü'l-Hakâik, I, 76; el-Meydânı, el-Lübâb, tıpkı basım, İstanbul, t.y, I, 57, 58; el-Fetâvâ'l Hindiyye, Mısır 1310, I, 48).

  ama hanefi mezhebinde olanlar içindir.

 10. Misafir
  abdestim varken gaz bıraktım tekrar büyük abdest yerini yıkamak zorunda mıyım

 11. arifselim
  Yönetici
  Yellenmek veya gaz çıkarmakla abdest bozulur. Normalde şart değildir Ancak kirlenme olmadığından emin isen yıkaman gerekmez. Bunu kendin bilmen gerekir.

 12. Misafir

  Reklam


  Değerli kardeşim fetva olarak taharret etmesi gerekmez fakat takva olarak yapması ve hatta çamaşırını bile değişmesi gerekir. Fetvaolarak hiç birşey gerekmez sadece abdest alması gerekir.

+ Yorum Gönder
gaz çıkardıktan sonra taharet gerekir mi,  gaz çıkarmak taharet gerektirir mi,  yellendikten sonra taharet gerekir mi,  Tahareti bozan şeyler,  osurunca taharet gerekir mi,  her abdestte taharet gerekir mi,  yellenmek taharet gerektirir mi