Akraba Evliliği Günahmı? 5 üzerinden 4.63 | Toplam : 30 kişi
 1. 1
  gelincikm Üye
  gelincikm
  Üye

  Üye No: 49004
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30

  Akraba Evliliği Günahmı?


  Merhaba Ben Bir şey öğrenmek Istiyorum. öz Halamın Oğlu Ile Evlenebilirmiyim? :(Nikah Düşüyomu? Yardımcı Olun Lütfen...:agla:

  İlgili Yazılar

 2. 2
  fecr Devamlı Üye
  fecr
  Devamlı Üye

  Üye No: 33533
  Mesaj Sayısı: 313
  Tecrübe Puanı: 5

  --->: Akraba Evliliği Günahmı?


  Ahzap Suresi/ 50. Ey Peygamber, gerçekten Biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını, halanın kızlarını, dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de, kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da, -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz, kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslamda Akraba evliliği


  biz tekirdagliyiz ve bizde akraba evliligi yok denir...

  ama gönül bu ve ben annemin kuzeninin ogluyla cikiyorum... bu evlilik günahmidir yazakmidir...

  tsk ederim


 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: İslamda Akraba evliliği


  Akraba evliliği tavsiye edilemse de islma dininde caizidir/dini bir sakıncası yoktur.
  Ama evlenip nikah kıyılmadan birlikte olmak/çıkmak caiz değildir / günahtır.


 6. 5
  Ercan Devamlı Üye
  Ercan
  Devamlı Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 2,355
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: Gaziantep

  Annenizin kuzeninin oğluyla evlenebilirsiniz. Herhangi bir günahı yoktur. Evlenilmemesi gereken akrabaları Allah (c.c) Kuran ayetlerinde bizlere bildirmiştir.

  "Sizlere; analarınız, kızlarınız kızkardeşleriniz, halalarınız teyzeleriniz, kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızın yanınızda kalan üvey kızlarınız -ki onlarla gerdeğe girmemişseniz size bir engel yoktur-, öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almak suretiyle evlenmek, -geçmişte olanlar artık geçmiştir- size haram kılındı. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder. Kocalı kadınlar ile evlenme de haram kılınmıştır
  ..."'(en-Nisâ, 4/93)

 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  peygamber efendimiz (s.a.v) bile halasinin kiziyla evlenmistr sıkntı yok yani


 8. 7
  şeyma nur Misafir
  Misafir

  Akraba evliliği aynı soydan gelen iki kişinin evlenmesi anlamına gelir. Akrabalığın, anne soyundan veya baba soyundan gelmesi akraba evliliğin beraberinde getirdiği tehlike derecesini değiştirmez.

  Müslümanlar için normal, ya da anormal, helâl ya da haram sınırını koyan Allah`tır. O`nun ve O`nun emriyle elçisinin helâl dediği helâl, haram dediği de haramdır. Çünkü helâl, ya da haram kılma, bir dinin en büyük özelliğidir. Ya da her helâl ve haram kılan, din koyuyor demektir. Bu yüzden Peygamberimiz; büyüklerinin yasak dediğini yasak, yani haram. mübah dediğini de mübah, yani serbest sayan insanları, o yasak ve mübah koyanlara tapan diye nitelemiştir. Yani; Allah bir şeyin helâl ya da haram olduğunu bildirdikten sonra, birisi yetkisine dayanarak O`nun helâl dediğini yasak, haram dediğini de serbest etmişse, yeni bir din koymuş, onun dediklerini kabul eden de onu ilâh edinmiş demektir.

  Allah kendisiyle evlenilemeyecek kadınları Kur`ân-ı Kerîm`de bildirmiş. Peygamberimiz de buna açıklık getirmiştir:

  1. Anneler, kızlar, kızkardeşler, halalar, teyzeler, kız ve erkek kardeş kızları ile; ister öz, ister üvey, ister nesepten, ister sütten olsunlar, evlenmek ebediyyen haramdır.

  2. Babasının ve çocuğunun karısı, karısının annesi ve kızı da bunlara dahildir.

  3. Başkasının nikâhlısı onunla nikâhlı olduğu sürece, karısının kızkardeşi, halası ve teyzesi de karısının kendi nikâhında bulunduğu sürece kendisine haramdır.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Dini acidan problemler cozuldu. Peki isin biyolojik tarafi nasil olacak... dogacak cocuk konusunda dna cakismasindan oturu benim ciddi tereddutlerim var.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  dayımın kızı ile evlenebilir miyim nikah düşermi


 11. 10
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,984
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Dayı kızı,amca kızı,teyze kızı,hala kızı ile evlenmek caizdir.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  yapanlarda ölü doğum sıklığının normal topluma göre yaklaşık 2 kat arttığı bildirilmiştir (Normal toplumda %1.24, akraba evliliklerinde %2.14). düşük ve ölü doğumlar birlikte ele alındığında aynı artış yine dikkati çekmektedir (Normal toplumda %5.21, akraba evliliklerinde % 10.55). Yenidoğan kayıpları açısından bakıldığında ise %50 lik bir artış söz konusudur (Normal toplumda %10.76, akraba evliliklerinde %16.29). Ayrıca akraba evliliklerinde doğumsal kusurların 10 kat arttığı bildirilmektedir

  Allah kuranda akraba evliliğini serbest bırakmıştır , sorum şu böylesine serbest bıraktığı ve peygamber üzerinden örneklendirdiği bir durum için neden böylesine fazla risk içeren bir durum ortay çıkıyor?


 13. 12
  devlez 99 Misafir
  Misafir

  - Dedelerimiz amca yigen oluyor bizim evlenmemizde sakınca varmı

  - Benim dedem o nun dedesinin yigeni oluyor yani dedelerimiz amca çocuğu ama soyad ayni bir sakınca varmı


 14. 13
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,939
  Tecrübe Puanı: 10

  - Amca kızı olsa bile evlenmek caizdir. Bu kişi ile evlenebilirsiniz.

  - Amca çocukları yani kuzenlerin evliliği caizdir evlenebilirsiniz. Dedelerinizin amca çocuğu olması evlenmenize bir engel değildir.


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  biz balkan gocmeniyiz bizde akraba ile evlilik gunah biliniyor biz kesinlikle akraba bagi olan kisilerle evlenmeyiz yani bize gore bu imkansiz bisey.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son