Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır? 5 üzerinden 3.77 | Toplam : 96 kişi
 1. 15
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır?


  Bebege hastanede yapılan Sarılık tedavisi için sarı degil mavi ışık veriliyor.hatta o da çare olmazsa bebeğin kanı değiştiriliyor.ayrıca vücuttaki bilurabin maddesinden dolayı sarı oluyor ten rengi tülbent vs koyup geçirilebilecek yüzeysel bişey değil.


 2. 16
  Asabilaz Misafir
  Misafir

  Yorum: Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır?


  Aksam ezanindan ne once ne sonra yeni dogum yapmis anne zorunlu olmadikca disari cikmasi sakincali hem anne hem bebek icin ... Normal insanin bile aksam ezanindan sonra zorunlu olmadikca isini halkedik oyalanmadan evine gitmesi lazim ... Gece iki ayKli dort ayakli ters ayakli vssss kimler cikar disari biliyoruz malum


 3. 17
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır?


  Kirkin ciktiktan sonra kirkbirinci gun bebek ve anne banyo yapabilirmi


 4. Reklam

 5. 18
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,928
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır?


  Değerli kardeşim. Kırkından öncede sonrada banyo yapabilirler. Sadece anne için manevi açıdan temizlenmesi için kanama ve akıntılarının kesilmesi gerekir.


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim bebeğim de sarılık geçirdi yanlış biliyorsunuz mor ışık veriyorlar ve solarıum gibi bir cihazın içine yatırıyorlar


 7. 20
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Biri, her şeyi dine uyduracak değiliz. Dine soracak değiliz demiş. TİMURTAŞ HOCA savcılıkta ifade verirken kendisi hakime sormuş.
  "Hakim bey çaya şeker atmazsanız ne olur ?"
  HAKİM : şekersiz çay olur. Demiş.
  HOCA : pekiii çorbaya tuz atmazsanız be olur?
  HAKİM : tuzsuz çorba olur. Demiş.
  HOCA :Dini devlet işlerine sokmazsan ne olur hakim bey?
  HAKİM : dinsiz devlet olur. Demiş.
  Kısacası : Din her alanımızda vardır. Vesselam..


  çok iyi bir şey misal vermişsin sanki dinden imandan anlasanız bari din nedir onu biliyormusunuz aşağıdaki sorduklarımı cevaplarmısın ?


  DİNDEN İMANDAN BİR HABER OLANLAR


  Kendini ve kendini yaradanı tanımayanın, dini imanı olmaz, Amentüye iman ettim desede boştur, varlığından kimliğinden bir haber olan kişi boştur, ot gibi biter it gibi yiter.


  Eğer gerçekten kendimizi ve kendimizi yaradanı tanımak istiyorsak, dinden, imandan dem vurmadan önce şunları öğrenmeli ve iyi bilmeliyiz.


  Ben kimim, neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum, beni kim yarattı, niye yarattı, vazifem ne, varlığımdaki yaşamamdaki gaye ne, yiyip içip sorumsuzca yaşamak için mi yaratıldım, kainatı kim yarattı niye yarattı, din nedir, iman nedir, islam nedir, tevhid nedir, ALLAH,TANRI, RAB kimdir en güzel isimler onundur , kul nedir, kime kulluk edilir, ALLAH'a kulluk etmenin gerekleri neleri kapsar, ibadet nedir, kime ibadet edilir, ne maksatla abdest alınır, ne maksatla namaz kılınır, dua nedir, zikir nedir, ölüm neden var, hangi tövbe kabul edilir, tövbe etmenin kuralları nelerdir?


  Bunları bilmeden, gereğini yerine getirmeden, yapılan hiç bir şeyin kıymeti yok, ALLAH’ın dinin ilk kuralı budur, bunları bilmeyen insan, sadece kendini ve dinden imandan varlığından kimliğinden haberi olmayanları kandırır. din diye yaşadığı ALLAH’ın dini değil, kendine uydurduğu hayalindeki dindir.


 8. 21
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Temizlik güzel tabiiki de ancak bizim millet 40 gün çocuğu yıkamıyor. Bazıları 20 gün de bir yıkıyor. 40 gün o bebek ne çekiyör? Böyle saçma adet olur mu?

  Geleneklerimizi koruYalım, özümüzü kaybetmeyelim. Adam otobüste büyüğü yer vermeyi öğretmiyor ama torunu olunca 40 lamak lazım diye hiç ihmal etmiyor...


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sen iyi diyorsunda bikere bidat diye birşey var eğer sen bu yaptığını din adına yapıyorsan bidattır velhasıl bu adetler bir zaman sonra farz gibi işlemeye başlıyor bu millet bidate ve hurafeye bağlandığı kadar hak olana bağlansa Allah u alem kurtulur


 10. 23
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  din biz insanlar ve cinlere gönderildi Allah dini bizlere gönderdi kurumlara yada nesnelere değil

  sarı değil mavi uv ultraviole ışık verilir ki evde beyaz florasan lamba ile hafif atlatılabilecek olan sarılığın azalmasına biraz etki edebilirsiniz sarı tülbent ile hiç bir şekilde sıradan ampullerin ışığını uv dalgasına çevirme ihtimaliniz yoktur tek avantajı bebeğin renginin sarardığını size daha az göstereceği için korkmanıza engel olacaktır.


 11. 24
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim 1haftalik oğlum sarılık oldu ve kuveze ışığa koydular ışık (mavi) sarı falan değil ve doktor taburcu olurken üstüne basa basa soyledi sarı çarşaf tulbent lamba ne varsa bebekten uzak tutun diye sarı sariligi artiriyormuş* hatta fotolarida var kuvezdeyken atmak mümkün olsaydi burdan atardım hurafelere inanip bebeginizi tehlikeye atmayın..


 12. 25
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Herkes herseyi yapar zor gelmez de isin icine din girince herseye usenir olduk kardeslerim lohusanin 40 gun boyunca mezari aciktir derler bundan anlayacagimiz ise lohusa kadin kirkina kadar hasta hassas ve nekahat donemindedir eşi dahi kirkina kadar ozél istekte bulunamaz kadinin ve bebegin sagligi icin bu onemlidir bir cenin in tam uzuvlarinin beli olmasi icin bile kirk gun gereklidir vs vs mantikli birsuru aciklamalari vardir bu olayin sen ey lohusa anne ne guzel kirkinci gunun geldi nekahat donemini saglikla atlatin dualarla dusunu alip boy abtesti alsan bebeginle birlikte hem gelenekleri yasatsan hem bir sukur ifadesi olarak herzaman yikandigin gibi ayrica kirkinda da yikanip kendini temiz nekahat donemi bitmis bebeginle birlikte adaptasyon surecin de oturmus oldugunun gostergesi şükrün de bir gostergesi olarak kirk banyosu çok guzel birseydir atalarimizdan buyana gelen bir gelenegi bitirmesek die dusunuyorum bunca insan yaniliyor olamaz bence saygilarimla
  🤗


 13. 26
  Omer Faruk Devamlı Üye
  Omer Faruk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,603
  Tecrübe Puanı: 17

  Selamün Aleyküm,

  Alıntı
  sen ey lohusa anne ne guzel kirkinci gunun geldi nekahat donemini saglikla atlatin dualarla dusunu alip boy abtesti alsan bebeginle birlikte hem gelenekleri yasatsan hem bir sukur ifadesi olarak herzaman yikandigin gibi ayrica kirkinda da yikanip kendini temiz nekahat donemi bitmis bebeginle birlikte adaptasyon surecin de oturmus oldugunun gostergesi şükrün de bir gostergesi olarak kirk banyosu çok guzel birseydir atalarimizdan buyana gelen bir gelenegi bitirmesek die dusunuyorum bunca insan yaniliyor olamaz bence saygilarimla
  Bravo güzel kardeşim, ne güzel açıklamışsın. Allah birşeyi yasaklamamışsa kural olarak serbesttir. Bebeğin kırkı ise Anadolu'da müslüman ailelerin çok güzel bir geleneğidir. Heryerde değişik değişik kutlanır özellikle banyo yaptırıldığı gibi o gün çeşitli ziyafetlerle kadınlar arasında şenlendirilir. Anne ve bebek toplumun yanında yer aldığını hisseder.

  Bu kutlamalara İslam'ın haram saydığı şeyler katılmadıkça helaldir ve övgüyle sürdürülmesi gereken bir gelenektir, vesselam!!!


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hastanede sarı ışık vermezler yanlış bilgilendirmeyelim birbirimizi.Küvezde mavi ışık verirler bilirubin mavi ışığı gördüğünde yıkılır ve vücudu terkeder.Sarı tülbent olayı doğru değil aksine yanlıştır.Çocuğun sarılığı arttıkça rengi ayırt edemeyebilirsiniz.Hayırlı günler rabbim çocuklarımızı şifalar versin inşallah..


+ Yorum Gönder
Git İlk 12