Bu Durumdaki Kadın İbadetlere Devam Etmeli Mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Yassıada Üye
  Yassıada
  Üye

  Üye No: 113368
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 1

  Bu Durumdaki Kadın İbadetlere Devam Etmeli Mi?


  İyi günler, zorda kaldığım bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum,tam olarak ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Geçen hafta perşembe günü belirli bir zaman diliminde gusül abdesti aldım,adetimin üzerinden 10 gün geçmiş oluyordu. O hafta cuma günü kan geldi lakin özür kanı sayıldığını düşündük. Ertesi gün tekrar geldi,yine özür diye düşündüm. Aradan geçen diğer günlerde farklı farklı renklerde (sarı,turuncu gibi) salgılar gelmiş olabilir ama kan gelip gelmediğini hatırlamıyorum. Dün yani çarşamba günü gece tekrar kan geldi ve bugün de geldi. Hiçbirinde gusül almadım çünkü adet bitiminin üzerinden pn beş gün geçmemişti. Bir kanın adet kanı sayılıp sayılmamasını araştırmıştım.miktarım sanırım avuç içi kadar olmalıydı ve yanılmıyorsam üç gün boyunca devam etmeli. Ne miktarı konusunda bir şey söyleyebilirim ne de aralıksız üç gün gelip gelmediğini hatırlamıyorum. Hala özür kanı olduğunu düşünüyorum ama baı şeylerde şüphe verici olabilir. Örneğin ben adeti düzensiz bir insandım,doktora gitmiştim ve bana aynı zamanda adeti de düzenleyen bir hap verdi,acaba vücudumdaki bir şeyler yerine oturmaya çalışıyor? Ayrıca adet öncesi ve sırasında kadınların vücutlarında belli bölgelerde ağrı,sancı olabiliyor,onları da hissediyorum. Bu kan ne kanı? Adet mi yoksa özür mü?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  emirhan uysal Devamlı Üye
  emirhan uysal
  Devamlı Üye

  Üye No: 119149
  Mesaj Sayısı: 258
  Tecrübe Puanı: 3

  Yorum: Bu Durumdaki Kadın İbadetlere Devam Etmeli Mi?


  ugünkü tıbbî bilgiler, âdet süresinin de üç-altı gün civarında olduğunu ifade etmektedir. Bununla birlikte fizikî bünye, psikolojik durum ve çevre şartlarına bağlı olarak kadınların âdet çağı ve süresi farklılık taşıyabilmektedir.

  On günden fazla olan âdet günleri özür sayılır. İki âdet hâlinin arasında on beş gün geçmişse, ondan sonra gelen kan hayız kanı olarak değerlendirilir.

  Kadınlar âdet hallerine çok dikkat etmelidirler. Çünkü bu haller, onların birçok din görevleri ile ilgilidir. Bu konu ile ilgili başlıca meseleler şunlardır:

  Kadınlar en az dokuz yaşlarında büluğ çağına erer ve âdet görmeye başlarlar. Elli veya elli beş yaşlarında da "Sinn-i İyas" denilen "âdet görmeme" devresine girerler. Bu yaştan daha önce âdetten kesilen kadınlar da vardır.

  Âdet müddetinin en azı üç gündür (yetmiş iki saattir). En çoğu da on gün, (iki yüz kırk saat)... Bu iki zaman arasında görülecek kanlar, âdet kanı sayılır. Bu zaman içinde devamlı olarak kanın gelmesi gerekmez, ara sıra kesilebilir. Örnek: Bir kadın üç gün kan gördükten sonra iki gün kanı kesilse ve arkasından üç gün daha devam etse, bu sekiz günün hepsi âdet gününü teşkil etmiş olur.

  "Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever."(Bakara, 2/222)

  Hayız ve nifas müddetleri dışında, rahimden akan kana istihaze yani, hastalık kanı denir. İstihaze kanı, hayız ve nifas kanından farklıdır. Bu kan, damardan geldiği için, ince ve kokusuzdur. Tıpkı burundan vesaire âzalardan akan kan gibidir. Bir özür ve hastalık kanıdır.

  İstihaze kanı, ne oruca, ne de namaza engel değildir. Cinsî münasebete de mâni olmaz. Ancak istihaze hâlindeki kadınlar, özürlü hükmünde bulunurlar. Özürlülerin tâbi olduğu hükümlere uygun olarak ibâdetlerini yaparlar.


 3. 3
  Yassıada Üye
  Yassıada
  Üye

  Üye No: 113368
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Bu Durumdaki Kadın İbadetlere Devam Etmeli Mi?


  Peki şunu sorayım :
  Adet kanının kesildiği (mesela) pazar günü görüldü ama kişi emin olabilmek için adetin bittiğini belirten beyaz sıvıyı görene kadar 10 gün bekledi (gün oldu perşembe); 10 gün geçmiş olmasına rağmen beyaz sıvıyı hala görmedi ancak 10 gün geçtiği için abdest aldı. Şimdi bu iki adet arası en az 15 gün hesaplanıyor, belki de kan kesildiğinde aslında adette bitmişti ,kadın bunu tam olarak bilemediğinden emin olmak için bekledi. Adetin kesildiği pazardan 15 gün sonra herhangi bi' salgı görülürse yine istihaze kanı sayılabilir mi yoksa kadın sonuçta emin olmak için perşembe günü abdest aldı,iki hafta sonra perşembeye kadar bütün kanlar istihazeden sayılır?
  Karışık bir anlatım olmuş olabilir,kusura bakmayın lakin kafa karıştırıyor.


 4. Reklam

 5. 4
  emirhan uysal Devamlı Üye
  emirhan uysal
  Devamlı Üye

  Üye No: 119149
  Mesaj Sayısı: 258
  Tecrübe Puanı: 3

  Yorum: Bu Durumdaki Kadın İbadetlere Devam Etmeli Mi?


  Adet bittikten sonra gerisi mühim değildir.Sadece adette ibadet edilmez.Gerisinde edebilirsiniz.Bittiğinden emin değilseniz şüpheye düştüyseniz.Emin olduktan sonra devam edebilirsiniz.


+ Yorum Gönder