+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hem sünnet hem kazaya niyet... bu soruya cevap verir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nurgulnaz
  Üye
  Reklam

  Hem sünnet hem kazaya niyet... bu soruya cevap verir misiniz?

  Reklam

  Hem sünnet hem kazaya niyet... bu soruya cevap verir misiniz? Mumsema bu soru soruldu mu bilmiyorum ama çok kafama takılan bi soru bu.şöyleki; mesela ikindi namazının sünnetini kılarken 'Allahım niyet ettim senin rızan için kazaya bıraktığım son ikindi namazının farzını, bugünün ikindi namazınında sünnetini kılmaya ' diye niyet edersek her ikisini de eda etmiş olur muyuz? şimdiden Allah razı olsun.

 2. Şema
  Moderatör

  --->: bu soruya cevap verir misiniz?


  Reklam


  Alıntı nurgulnaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu soru soruldu mu bilmiyorum ama çok kafama takılan bi soru bu.şöyleki; mesela ikindi namazının sünnetini kılarken 'Allahım niyet ettim senin rızan için kazaya bıraktığım son ikindi namazının farzını, bugünün ikindi namazınında sünnetini kılmaya ' diye niyet edersek her ikisini de eda etmiş olur muyuz? şimdiden Allah razı olsun.
  Hanefi Mezhebi:

  İbni Âbidin, (Tehıyyat-ül-mescid) namazını anlatırken :
  Öğlenin farzına dururken, hem farz, hem de sünneti olarak iki niyet yapılırsa, iki imama göre, yalnız farz kılınmış olur. İmam-ı Muhammed’e göre ise, o namaz kabul olmaz. Çünkü, farz ile sünnet ayrı cinsten iki namazdır. Camiye girince kılınan herhangi bir namaz, tehıyyat-ül-mescid yerine de geçtiği için, farz kılarken tehıyyat-ül-mescid olarak da, ayrıca niyet etmek, imam-ı Muhammed’e göre de caiz olur. Yalnız farza niyet edince de, bu iki namaz birlikte kılınmış olur. (Redd-ül Muhtar)

  buna kıyas edebilirsin


 3. aliye
  Üye
  Esasen her fiilde binlerce niyeti olması gerekir insanın .....Fakat ibadetlerde çifte niyet caiz görülmemiş.Namaz açıklaması yapılmış zaten bu mesele oruçtada böyledir,çifte niyet kabul görmemiştir....saygılar

 4. sultans
  Devamlı Üye
  kaza namazları zaten her daim kılınan namazlardır. ama bende duymadım iki niyet bir namaz

 5. Şema
  Moderatör
  kaza namazları zaten her daim kılınan namazlardır
  Kazası olan neden kılsın.
  Kaza namazı sadece borcu olanlar bitirinceye kadar kılınan namazlardır, süresiz değiller.

 6. islamyolu
  Emekli
  evet şimdide böyle birşeyler çıkıyor. hem sünnete hem Kazaya niyet gibi. Kesinlikle öyle birşey olamaz. Her teki münferittir. ayrı ayrı niyet edilip ayrı ayrı kılınması lazım.

+ Yorum Gönder