Konusunu Oylayın.: Kişi farkında olmadan söylediği ve anlamını bilmediği şeyden mesul mudur?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Kişi farkında olmadan söylediği ve anlamını bilmediği şeyden mesul mudur?
 1. 21.Temmuz.2017, 09:58
  1
  Çaylak2017
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Haziran.2017
  Üye No: 112937
  Mesaj Sayısı: 135
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Kişi farkında olmadan söylediği ve anlamını bilmediği şeyden mesul mudur?


  Kişi farkında olmadan söylediği ve anlamını bilmediği şeyden mesul mudur? Mumsema Örneğin dün farkında olmadan bir kere dalgınlıkla "Hallelujah" dedim. (herhalde TV'de izlediğim bir şeyden aklıma takılmış olacak. Handel'in Mesih Oratoryosu sıkça arka plan müziği olarak kullanılıyor; onda çok meşhur bir Hallelujah koro kısmı var) Sonra düşündüm ki bunu Hristiyanlar kullanıyor, dinî bir anlamı var. İnternetten araştırınca bunun "Tanrı'ya hamd olsun" gibi bir anlama geldiğini gördüm. Yani "Elhamdülillah" gibi bir şey. Ama tabii Hristiyan Tanrı inancı içerisinde kullanılıyor. Acaba farkında olmadan ve anlamını bilmeden bunu söylemekle bir günaha girmiş miyimdir? Allah(cc) korusun küfre veya şirke girmiş miyimdir? Kalbimle tasdik etmediğim şeyden sorumlu olmam diye düşünüyorum, ama Hocalarımıza danışmakta fayda var.


 2. 21.Temmuz.2017, 09:58
  1  Örneğin dün farkında olmadan bir kere dalgınlıkla "Hallelujah" dedim. (herhalde TV'de izlediğim bir şeyden aklıma takılmış olacak. Handel'in Mesih Oratoryosu sıkça arka plan müziği olarak kullanılıyor; onda çok meşhur bir Hallelujah koro kısmı var) Sonra düşündüm ki bunu Hristiyanlar kullanıyor, dinî bir anlamı var. İnternetten araştırınca bunun "Tanrı'ya hamd olsun" gibi bir anlama geldiğini gördüm. Yani "Elhamdülillah" gibi bir şey. Ama tabii Hristiyan Tanrı inancı içerisinde kullanılıyor. Acaba farkında olmadan ve anlamını bilmeden bunu söylemekle bir günaha girmiş miyimdir? Allah(cc) korusun küfre veya şirke girmiş miyimdir? Kalbimle tasdik etmediğim şeyden sorumlu olmam diye düşünüyorum, ama Hocalarımıza danışmakta fayda var.

 3. 24.Temmuz.2017, 23:47
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 27,651
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kişi farkında olmadan söylediği ve anlamını bilmediği şeyden mesul mudur?
  Bu manaya geliyorsa bu söz küfre düşürmez. Ama yiede hem bilmediğin sözleri kullanmamalısın hemde gayri müslimlere ait olan kelimeleri asla kullanmamalısın. Müslüman için yeteri kadar söyleyeceği çok güzel sözleri vardır.


 4. 24.Temmuz.2017, 23:47
  2
  Yönetici  Bu manaya geliyorsa bu söz küfre düşürmez. Ama yiede hem bilmediğin sözleri kullanmamalısın hemde gayri müslimlere ait olan kelimeleri asla kullanmamalısın. Müslüman için yeteri kadar söyleyeceği çok güzel sözleri vardır.
+ Yorum Gönder