+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Topluluk gıybeti yapmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Gül988
  Devamlı Üye
  Reklam

  Topluluk gıybeti yapmak

  Reklam

  Topluluk gıybeti yapmak Mumsema Topluluk hakkında konuşmak gıybet olur mu?

  Bu Sabah oturmuştum annemle , konu ruslardan gidiyordu annem dedi ki Benin Rus arkadaşlarım olsaydı onlardan Bi şeyler öğrenerdim azerbaycanlı kızlardan kötü şeyler öğrenmektense . Bende diyorum ki "aksine ben ruslardan kötü kötü şeyler öğreniyorum azerbaycanlılardan değil . Gerçi sonra düzeltdim kendimi ama ben bütün ruslara kötü mü dedim acaba , topluluklu giybet mı yaptım ?

 2. VESSELAM
  Üye

  Yorum: Topluluklu giybete girmek


  Reklam


  Ve Aleykümüsselam,
  ben bütün ruslara kötü mü dedim acaba
  Gıybet belirli kişiye yapılan şeydir. Ayrıca kötü bişeyde söylememişsiniz. Yaptığınız gıybete girmez İnşaallah. Allaha emanet olun.

  Tevbe edilse bir daha konuşulmasa, onlara hayır dua edilse telafi edilebilir mi? "İnsanlar, millet, herkes" diye ırk belirtmeden konuşmak da gıybet midir?

  Cevap

  Evet ğıybet olur. Ğıybet: Bir kimsenin gıyabında hoşlanmayacağı bir söz söylemek, çekiştirmek; meydanda olmama, kaybolma hâli. Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında dedikodu, gıybet ile aynı anlamda kullanılır. Gıybet, insan veya insanla ilgili birtakım şeyler üzerinde olur. Kişinin bedeni, nesebi, ahlâkı, işi, dini, dünyası, elbisesi, evi, bineği... dedikodu konusu olabilir. Gözün şaşılığı, saçların döküklüğü, uzun veya kısa boyluluk, siyah veya sarı renkte olmak... Bunlardan alaylı bir şekilde bahsedilmesi sözkonusu kişinin kalbini kırar.

  Gıybet eden kişinin günâhtan kurtulması için pişmanlık duyması, tövbe etmesi, mümkünse gıybetini yaptığı kimse ile helâlleşmesi gerekir. Gıybeti yapılan da merhametli davranır, affeder. Düstur: "affa yapış(mak), iyiyi emret(mek), cahillerden uzak ol(maktır) (el-A'râf, 7/ 199).


 3. #UguR
  Moderatör
  Eğer bir yerde gıybet varsa ve siz onları uyarmıyorsanız en iyisi sizin orayı terk edip başka odaya geçmenizdir. O oda soğuk olsa bile geçin. Güzel değil mi bu öyle bir ortamdan gidiyorsun Allah için.

+ Yorum Gönder