Yaş Maya kullanmak caiz midir?

5 üzerinden 3.92 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  Rose_love Devamlı Üye
     

  Yaş Maya kullanmak caiz midir?

  Selamun Aleykum, ben yaş mayanın pişirilme sırasında alkol yaptığına dair buna benzer bişey okumustum, bu durumda yaş mayayı kullanmak caiz midir? Bu alkol meselesi tam olarak nedir bilen var mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici

  Yorum: Yaş Maya kullanmak caiz midir?

  Aleykum selam kardeşim. Yaş maya veya bira mayası olarak bilinen mayaların aslında alkol yoktur ve kullanılması caizdir. Kullanımı esnasında oluşan bir miktar alkol maddesi olduğu bilinmektedir. Ancak yediğimiz bir çok gıda içerisinde doğal olarak bulunan bir miktar alkol bulunur. Örneğin bir elmanın içinde bile küçük bir oranda alkol bulunmaktadır. Bunlar haram olan ve sarhoş edici özellikte değildir. Dolayısıyla bu mayanın kullanımı esnasında da oluşan alkol haram değildir. O maya pişirim esnasında içindeki alkol oranı buharlaşarak gider.

  - Ekmek örneğini verecek olursak, hamur, maya katılarak kabartılır. Maya undaki nişastayı bir çeşit şeker olan glikoza dönüştürür, sonra da glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırır. Oluşan karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılarak hamurun kabarmasını sağlar. Daha sonra hamur fırına sürülür ve pişirme sırasında ısınan karbondioksit genleşerek ekmeğin daha da kabarmasına yol açar. Pişirme işleminin sonunda hamurun karılmasında kullanılan suyun bir bölümü, karbondioksit ve alkol uçar. Ekmek gözenekli, kabarık ve yumuşak bir duruma gelir.


  Özetle, bira mayası olarak isimlendirilen hamur mayasının kullanılması caizdir. Haram olan şey, mayanın gıdalarla kullanılıp alkollü ürün elde edilmesi ve tüketilmesidir.


 3. 3
  Rose_love Devamlı Üye

  Yorum: Yaş Maya kullanmak caiz midir?

  Allah razı olsun sizden, çok güzel açıklamışsınız.. teşekkür ederim!


 4. Reklam

+ Yorum Gönder