+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fetvası bilinmeyen mesele hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hakannn
  Üye
  Reklam

  Fetvası bilinmeyen mesele hakkında

  Reklam

  Fetvası bilinmeyen mesele hakkında Mumsema Selamun aleyküm;

  Öncelikle birşeyin fetvasını kesin olarak bilmiyorsak ne yapmalıyız? Demek istediğim müzik dinlemenin fetvası her seferinde kafamı karıştırıyor bazı alimler haram demiş bazıları birtakım şartlar altında helal demiş. Bu konuda bilgisi olan Allah rızası için yardım edebilir mi?

  İkincisi şiir hakkında, gayrimüslim birinin yazdığı (içinde şirk içermeyen) bir şiiri dinlemek caiz midir?

  Acepella yani insan sesleriyle yapılan müzikler caiz midir? Bir kişi davul sesi çıkartıyor bir kişi söylüyor bir kişi zurna sesi çıkartıyor falan

  Teşekkürler


 2. munzir
  Devamlı Üye

  Yorum: Fetvası bilinmeyen mesele hakkında


  Reklam


  1- Caiz olup olmadığı konularda efendimiz sakının daha iyidir, takva sahibi olursunuz buyurmuş
  2- Şiirlerin sözü önemli, yazarı önemli değil.

 3. Hakannn
  Üye
  Söylenin gevur olması bir sorun teşkil eder mi sizce ?

 4. VESSELAM
  Üye
  Selamun Aleykum, bizce değil ki bu durum kardeşim yazar isterse ateist olsun yazdığı şeyde Dine hakaret yoksa okunabilir, dinlenebilir. Bunun için Hadis veya Ayet bilmeye gerek yokki. En doğrusunu Allah bilir Vesselam. Allaha emanet olun.

 5. Hakannn
  Üye
  Cevabınız için teşekkür ederim Allah'a şirk koşan birinin ağzından bir şiir dinlemek Allah'ın hoşuna gitmez diye korktuğum için dedim

 6. Rose_love
  Devamlı Üye
  Kardesim, Kur'an-ı Kerimde müziği acıkca haram kilan birsey yoktur. Ayrica bazi hadislerde muzik dinlendigi de var ama soz konusu hangi muzik, kufur iceren, dinimizin koydugu sinirlarin disina cikan, mesela cokca ozel hayati anlatan ingilizce sarkilar gibi sarkilar dinlemek dogru olmaz diyor ilim okuyan buyuklerimiz hocalarimiz. Bunlarla ilgili guzel klipler var internette, paylasmak isterim ama sayfanin kurallarina uygun mu bilmiyorum o yuzden simdilik paylasmiyorum.

+ Yorum Gönder