+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'ı haşa hayal etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Gül988
  Devamlı Üye
  Reklam

  Allah'ı haşa hayal etmek

  Reklam

  Allah'ı haşa hayal etmek Mumsema Selam aleyküm . Çok kötü ni durumdayım şimdi . Bu güne kadar çoğu vakit dinden çıkma düşüncelerini vesvese olarak anladım . Ve ben bu günü sanki Yeni hayata başladım! Artık her gelen vesveseyi önemsemeyip geciyorum , düşünsemde günlerce degil 2-3dk falan sonrada önemsemem . Fakat , küfüre sebep olan şeylere bakarken:" Allah'ı kafamızda hayal etmek -insanı dinden çıkarır " . Ama bende hep oluyordu .kafamda hep o hayal oluyordu 3-4 saniye de olduğu vakitler var hatta aklıma her defasında da gelende var haşa. Demek ki bu güne kadar benim yaptıgım ibadet ...
  Bu güne kadar "dinden çıktım " diye gelen düşünceler aslında neymiş !oyle düşüncelerle uğraşıp en yalnış olanı bilmiyordum . "Başka türlü baktın acaba dinden çıktın mı?" diye onunla ugrasirken aslında kafamda olan hayallerle Allah'a şirk koşmuş mu oluyorum ?.resmen yıkıldım . Birisi güzel cevap versin ne olur çok kötüyüm . Yaşamaya artık Bi hevesim kalmadı z.
  Allah sizden razı olsun.

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Allah'ı haşa hayal etmek


  Reklam


  Aleykum selam kardeşim. Allah'ın zatı üzerinde düşünmek yasaklanmıştır. Çünkü onu hiç bir akıl idrak edemez. Ancak senin bu anlattıkların yüzünden küfre düşmezsin ve bunlar zaten vesvese ile gelen düşüncelerdir. İnsanın elinde olmayan ve inanmadığı şeylerin aklına gelmesi ile günaha girilmez.

  Hadisi şeriflerde şöyle buyrulmuştur:

  “Allah’ın zatını düşünmeyin, onun nimetlerin düşünün.”(Mecmau’z-Zevaid, 1/81, Kenzu’l-Ummal, h. No: 5707).

  “Allah’ın yaratıklarını düşünün, sakın Allah’ın zatını düşünmeyin, helak olursunuz.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 5705). Bazı rivayetlerde “helak olursunuz” cümlesi yoktur.

  “Yaratıkları düşünün, Yaratanı(n zatını) düşünmeyin. Çünkü, onun kadrini hakkıyla takdir edemezsiniz.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 5706).

 3. Misafir
  ELLAH(CC)'ı hayal etmeye çalışınca,insan ancak dünya gözüyle gördüğü şeyleri tasavvur edebilir.bu şeyleri yaratan gücün de ELLAH(CC) olduğunu kalbine yerleştir.yani hayaline gelecek her şeyi O({CC) yaratmıştır.böylelikle zaten O(CC) nu, herhangi bir yaratılana benzetemezsin.hayaline gelen her şeyi yaratanda O(CC) dur.

+ Yorum Gönder