+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin - hadis mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Gül988
  Devamlı Üye
  Reklam

  Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin - hadis mı ?

  Reklam

  Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin - hadis mı ? Mumsema Arkadaşlar benim kafam karıştı . Böyle hadis var mıdır ? İnternetde sitelerde görüyorum
  Birileri paylaştı bende onu soyledim ..

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin - hadis mı ?


  Reklam


  Selamun aleykum kardeşim. Bu hadisi şerif aslına uygun bir şekilde daha uzun cümlelerle geçmektedir. Hadisi şerif olduğu hakkındaki deliller güçlü olsa da bazı muhaddisler bu hadisin aslında Hz. Ali'nin bir sözü olduğunu söylemişlerdir. Hadisi şerifin tam aslı şöyledir:

  “Sevdiğin kimseyi ölçülü sev; olur ki bir gün o, senin buğzettiğin/sevmediğin kimse oluverir. Buna mukabil, buğzettiğin kimseye de ölçülü buğzet; olur ki bir gün o, senin sevdiğin kimse oluverir.”


  Bu hadisi Ebu Hureyre’den rivayet eden Tirmizi, bunun (merfu hadis olarak) bu rivayeti garip/zayıf görmekte, Hz. Ali’nin sözü olarak gelen mevkuf rivayetin ise daha sahih olduğunu belirtmektedir. (bk. Tirmizi, Bir, 59)


  Hafız Heysemi ise, bu merfu hadisin rivayetinin de sahih olduğuna işaret etmiştir. (bk. Zevaid, 1/643)


  Bu hadisi, Beyhaki (şuabu’l-İman), Taberani(el-Kebir), Darekutni(el-Efrad), İbn Adî(el-Kâmil) merfu (Hz. Peygamberi sözü) olarak rivayet ettikleri gibi, Buhari(el-Edebu’l-Müfred), Beyhaki(Şuabu’l-İman)’da mevkuf (Hz. Ali’nin sözü) olarak rivayet etmişlerdir. (bk. Tuhfetu’l-Avazî, ilgili hadisin şerhi/6/113)

+ Yorum Gönder