İstiğfar nasıl edilir?

İstiğfar nasıl edilir? 5 üzerinden 3.73 | Toplam : 11 kişi
 1. 1
  Cömert Oğuz Devamlı Üye
  Cömert Oğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Cömert Oğuz
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Mart.2016
  Üye No: 108083
  Mesaj Sayısı: 267
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 19
  Bulunduğu yer: Ev :-)
     

  İstiğfar nasıl edilir?


  Hocam ben istiğfar etmeyi pek anlamadım. Mesela Allah'a el açıp dua ettiğimde ''istiğfar ediyorum Allahım Estağfirullah Allahım'' diyorum. Sizce doğru mu diyorum? el açıp dua ettiğimde istiğfar nasıl olur?


 2. 2
  #UguR Özel Üye
  #UguR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  #UguR
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Eylül.2015
  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,059
  Tecrübe Puanı: 11

  Cevap: İstiğfar nasıl edilir?


  İstiğfar demek tövbe etmektir.




 3. 3
  Cömert Oğuz Devamlı Üye
  Cömert Oğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Cömert Oğuz
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Mart.2016
  Üye No: 108083
  Mesaj Sayısı: 267
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 19
  Bulunduğu yer: Ev :-)

  Cevap: İstiğfar nasıl edilir?


  Demek İstiğfar Tövbe ile aynı Sağol.




 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İstiğfar nasıl edilir?


  Selamün aleyküm. Şunu belirteyim öncelikle çok ama çok vesveseli biriyim. Başlayayım, ben bir günahımdan dolayı tövbe ettim, o tövbemi daha öncesinde çoğu kez bozdum. Tövbe demek o günaha bir daha girmemek demek biliyorum. Ben tövbemi çok kararlı bir şekilde ediyorum ama sonra kendimi yine içinde bulabiliyorum. Kesin bir şekilde bozmamak için dedim ki bu günahı 5 ay kesin işlemeyeceğime yemin ederim ama sonrasında tekrar yaparım anlamında değil. Sonra aklıma bir vesvese geldi bu tövbe kabul olmamıştır gibisinden çünkü yemin ettim ama 5 ay yapmayacağıma dair. Ama tövbemi ayrı şekilde yaptım ve 3 saat boyunca istiğfar ve tövbe namazı kıldım. Şimdi yemin ile tövbe farklı şeyler. Yeminimi 5 ay süreliğine ettiğim için tövbemin kabul olmama ihtimali var mı ? :( İşin içinde sanki bir kararsızlık varmış gibi olmuş, içim hiç rahat değil.
  Ben garanti olsun diye öyle bir süre verdim yeminimde başlangıç olarak. Zaten o süreyi aşarsam artık alışırım diye. Yoksa ben yine boşuna mı vesvese yapıyorum ? Dediğim gibi tövbe ederken çok kararlı bir şekilde yapıyorum zaten.
  Hocam Allah rızası için beni acilen aydınlatın. Bu günahı 5 ay yapmayacağım diye yemin ettiğim için sanki tövbem kabul olmadı ve 5 ay boyunca da olmayacak gibi bir zaman belirttiğim için :(((
  Şeytan bana kafayı yedirtecek artık...

  Ekleme : Son olarak da yaptığım gibi olmadıysa, peki bir daha ASLA yapmayacağıma dair yemin etsem tövbem kabul olur mu ? Böylece tövbem daha samimi olur ve her an bozacakmışım gibi olmaz, yani vakit de belirlememiş olurum. İnsan vakit belirleyince sanki her an o günaha tekrar girme endişesi var bu da tövbeyi çelişkili yapıyor çünkü tövbenin kendisi bir daha kesin yapmamaya karar vermek diye biliyorum. O 5 ay dediğim yemini, hayatım boyunca diye yeniden etsem ve sonra tövbe etsem olur mu ? 5 ay beklememe gerek kalır mı ? Allah rızası için aydınlatın beni.




+ Yorum Gönder