5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  hokucu Üye
     

  Devletteki maaş adaletsizliği kul hakkına girer mi?

  Selamunaleyküm ve hayırlı ramazanlar sayın mumsema.com üyeleri ve müslüman kardeşlerim.öncelikle rabbim oruçlarınızı kabul buyursun diyerek söze başlamak isterim.

  ben maliye bakanlığında çalışan teknik personelim. biliyorsunuz eşit işe eşit ücret diye bir kanun getirildi ve tüm kamu kurumundaki tüm personel ünvanına göre aynı maaşı alacak dendi. ama bakıyorsunuz ki bu kanunda bir şey unutuldu. yan ödemeler..özellikle belediyelerde bizimle aynı ünvanda olan ve bizden daha az yorulan adamlar bizim 2 katımız maaş alıyorlar (sds,giyim yardımı,arazi tazminatı v.s.).

  Bu beni çok üzüyor ve inanın bugün bunun konusu açıldı.belediyeden gelen bir teknik eleman adeta benim içimdeki çalışma ve yaşama azmini aldı götürdü. adamla sohbet ettik. aldıkları para bizim 2 katımız, kıyafet serbest, ikramiyeler, çalışma koşulları çok nezih v.s. v.s. adam her konuştukça benim kalbim sıkıştı ve inanın bu satırları yazarken orucum, gözlerim yaşlı ve hiç içimde şevk ve yaşama azmi kalmadı. herşey elbet ki para değil ama ben de devletin memuruyum o da. aynı ünvanlıyım, çalışma saatleri aynı..ama o benden hem madden hem de manen neden rahat?bu hangi kitapta yazar.

  biz ki Hz. Ömer gibi, adaleti adeta yaşamının önüne koymuş bir insanın tanıyorken, onun tüm özelliklerini ve daha fazlasını barındıran Hz. Muhammet (S.A.V.)ümmeti iken nasıl bu hale gelebildik.

  çok özür dilerim..inanın o kadar hüzünlü ve sıkıntılıyım ki sizinle hem paylaşmak hem de soru sormak istedim. sorularım şöyle:
  1 - devletin memuruna bu yaptığı kul hakkı olur mu?Çünkü belediye de olsa bakanlıkta olsa ikisi de devlet kurumudur.
  2 - bir de bu durumumdan feraha ermem için ne okumamı önerirsiniz? esma,dua,zikir,sure v.s. önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim.

  hakkınızı helal edin.. şunu bilmenizi isterim. ben paragöz,paracı,maddiyatçı değilim. ama bugün benim aldığı mesai kesilmeye kalkılıp(devletin bütçesine katkı gibi saçma bir bahane ile), yetmedi özel iş yapmam yasaklanırken, benimle aynı pozisyonda belediyede çalışan adama kesenin ağzını açılıyor ve ona hayatı güzel yapılıyorsa, kimse kusura bakmasında burada niyet kötüdür. ve benim de kanıma dokunuyor.

  Ben de Allahın kuluyum. Android değilimki programlanıyım. hislerim var ve inanın şu an o kadar kötü vaziyetteyim ki. inanın yaşama umudum ve yaşama sevgim kalmadı. ve inanın bu da yetmediği gibi ek para vermeden sorumluluklara dokuyorlar beni. zorla kanunları kullanarak beni görevlendirdiler..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici

  Cevap: Devletteki maaş adaletsizliği kul hakkına girer mi?

  Aleykum selam kardeşim. Anlattıklarını dikkatlice okudum ve seni anlamaya çalıştım. Maalesef bu konuda seninde bildiğin gibi bizim elimizden bir şey gelmez. Devlet kademelerinde veya belediyelerde maalesef bu tür eşitsizlikler olabilmektedir. Bu konuları yetkililere sürekli aktarmak ve gündeme getirmemiz gerekir. Sorularına gelince;

  1- Devletin yaptığı bu tür eşitsizlikler için kul hakkı denmez. Ama yetkililer bunu bilerek yaparlarsa haksızlık etmiş olurlar ve Allah katında sorumlu olurlar.

  2- Bu tür sıkıntıların geçmesi için ve ferahlamak için inşirah suresini okumanızı tavsiye ederim. Allah'a emanet ol.


 3. 3
  hokucu Üye

  Cevap: Devletteki maaş adaletsizliği kul hakkına girer mi?

  arifselim hocam selamunaleyküm. öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. inşirah suresinin çok faziletli olduğunu hep duyuyordum. ama sizin mesajınızı okduktan sonra öğrenmeye karar verdim. ve şimdi daha önce neden öğrenmedim diye kendime kızdım.

  sayın arifselim hocam;"Devletin yaptığı bu tür eşitsizlikler için kul hakkı denmez. Ama yetkililer bunu bilerek yaparlarsa haksızlık etmiş olurlar ve Allah katında sorumlu olurlar." şeklinde bir cevap yazmışsınız. devletin her kademesinde çıkarılan kanunlar, khk,yönetmelikler bilerek yani kasten çıkar.dolayısı ile neden olunan mağduriyetler ve kayırmalar tamamiyle kasıtlıdır.


  hocam yazdıklarınızı okuduğumda bir soru daha aklıma geldi:yüce rabbim bizim bu dünyadaki mağduriyetimizi öteki tarafta ödüllendiriyor mu?bunu da şu bakımdan soruyorum sayın hocam. yanlışım olmasın islamiyetle ilgili soruları yanıtlayan bir sitede : "size gelen musibetler günahlarınıza kefarettir.sabreden Allah'ın bolca rahmetine nail olur" yada bunun benzeri bir sözle karşılaşmıştım.

  Allah'a emanet olun. Hayırlı ramazanlar. Selamlar


 4. Reklam

 5. 4
  Fetvacı1907 Üye

  Cevap: Devletteki maaş adaletsizliği kul hakkına girer mi?

  Alıntıdır:
  "Diğer kurumlardaki memurlar"

  Mahalli idarelerde görevli Devlet memurlarına, aylık ücretlerinin dışında “sosyal denge tazminatı” ve “ikramiye” adı altında ödeme yapılması mümkün iken, diğer kurumlardaki memurlar için benzer uygulamaların olmamasını, memurunyeri.com olarak, kamu çalışanları arasında gerekçesi belirsiz bir ayrım yaratan ve çalışma barışını olumsuz etkileyen bir durum olarak görmekteyiz.

  Bu nedenle, “eşit işe eşit ücret” değerlendirmelerinden hareketle, mahalli idareler personelinin yararlanabildiği sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri benzeri ödemelerin diğer kurumlardaki Devlet memurlarına da yapılmasın sağlanmasına yönelik adımların atılması gerektiğini düşünmekteyiz."


  alıntı : http://memurunyeri.com/memur/ucret/8...ar-olacak.html

  yazıdanda anlaşılacağı gibi konulan yasalar ve kanunlarla resmen göz göze memurlar arasında adaletsizlik yaratıldığı anlaşılmaktadır. bu ülkede mahalli idarelerle aynı ve hatta daha fazla iş yapan memurlar var.sadece bu adamlara kıyak geçilmesi ayan beyan adaletsizlik ve hak yemektir.

  takdir edersiniz ki dinimiz mantık dinidir. şöyle bir örnek vereyim. faiz dinimizce en büyük günahlardan ve haramlardan sayılmıştır. ama günümüzde devlet bankaları faiz,repo v.s. vermektedir.

  peki devlet faiz veriyor diye, devletin verdiği faiz helal diyebilir misiniz? haşa. yine haramdır.

  işte bu durumda böyledir. bir takım kişilerin kasıtlı koyduğu kanunlar nedeniyle oluşan adaletsizlik diğer memurları fazlasıyla mağdur ediyor. bu nedenle de yapılan hareket MANTIK ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRECEK OLURSAK ALENEN VE %100 KUL HAKKIDIR. Ama burada devlet kul hakkından sorumlu olmaz o kanunları getirenler sorumlu olur. yani Huzurullah da o insanlarla hesaplaşacaksınız.

  bazıları bu gelir adaletsizliğini alışveriş gibi görüyor..yani siz bu kanunlara göre kabul ettiniz kul hakkı olmaz diyor. peki o zaman devletin verdiği faiz neden helal olmuyor..bu mantıkla gidersek devletin verdiği faizinde helal olması gerekmez mi?. işte durum bu kadar basit.. NASIL Kİ DEVLETİN VERDİĞİ FAİZ HELAL OLAMIYORSA, DEVLETİN KOYDUĞU KANUNLARLA NEDEN OLDUĞU ADALETSİZLİKLERE DE "KUL HAKKI DEĞİLDİR" DİYEMEZSİNİZ.

  sevgili hokucu kardeşim. sana tavsiyem eğer belediyeye geçebiliyorsan geç. ama buna imkanın yoksa "Allaha havale et ve hakkını da haram et". Elbet Allah El Adl,El Kahhardır. Senin gibi insanları mağdur edenleri ve hatta onun yüzünden ailelerini bile hem bu dünyada hem de ahirette rezil ve rüsva edecektir.

  Aslında sen sevinmelisin benim hakkımı vermeyip,kul hakkıma giriyorlar diye. çünkü belki o kul hakkından alacağın sevaplar yada onlara yükleyeceğin günahlar sana cennetin kapısını açacaktır.

  çok zor ama sana bir diğer önerim de hakkını helal etmendir.. Biliyorum çok ama çok zor..çünkü benim de başıma benzeri konular geldi..ama bunu yapabilirsen yani helal etmek inan bana Allah'ın çok daha hoşuna giden bir amel olur.biliyorsun Allah'ı hoşnut edebilirsen ahiretin çok güzel olur..

  Selam ve dua ile.. Orucunuz mübarek olsun hayırlı ramazanlar..


 6. 5
  Misafir
  daha Osmanlı İmparatorluğu'na laf eder bazıları..Bir düşünün bakalım Osmanlı nasıl 600 küsür yıl yaşadı diye.. Niye yaşadı biliyormusunuz. Kul hakkına girmediği için, herkese adil davrandığı için,merhametli olduğu için.

  sen ülke olarak 100. yılında bile değilsin ama kul hakkı,insan mağduriyeti ve kayırmacılığı alabildiğine gidiyor.. şunu kimse unutmasın. BİR ŞEYE KUL HAKKI KARIŞTIRILMIŞ İSE, O ŞEYDEN BİR HAYIR VE SAĞLAMLIK BEKLEMEYİN. ÇÜNKÜ ONDA İNSAN "AH"I VARDIR.


+ Yorum Gönder