Mezhep taklidi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  umutlucan Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Üye No: 101338
  Mesaj Sayısı: 1,392
  Tecrübe Puanı: 14

  Mezhep taklidi ?


  hanefi mezhebine mensubum namaza giderken elim kanasa ve ben o anda şafii mezhebini taklit edip abdest almadan namaza dursam namaz sahih olurmu yoksa küfürmüdür? dogrusu nedir yeniden mi abdest almak yoksa taklit yeterlimidir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 7,048
  Tecrübe Puanı: 80

  Cevap: Mezhep taklidi ?


  Küfür değildir. Küfre girmek için dini bir kuralı inkar gerekir.
  Doğrusu kendi mezhebi ne uyman ve delillerini öğrenmen dir.


 3. 3
  umutlucan Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Üye No: 101338
  Mesaj Sayısı: 1,392
  Tecrübe Puanı: 14

  Cevap: Mezhep taklidi ?


  Tamam da ben bunu sordm taklit caiz dedi hoca


 4. Reklam

 5. 4
  Muslim Üye
  Muslim
  Üye

  Üye No: 108202
  Mesaj Sayısı: 47
  Tecrübe Puanı: 1

  Mezhep taklidi


  hanbeli mezhebinde rükû tesbihat i yapmak vacip hanbeli bir kişi namazlarını kılarken hanefi mezhebine göre kılsa olur mu. yani hanbeli olsa ama namazda hanefiyi taklit etse bu hususta hanefi olsa olur mu?

  nette bunları buldum;

  Zaruret olmasa da, bir ibadeti yapmakta güçlük olunca, bunu yapmak için, başka mezhebi taklid caizdir. (Mizan, F. Hayriye, F. Hadisiye, Mafüvat)

  Bir kimse, kendi mezhebine göre yapamadığı veya güçlükle yaptığı bir işi, o işin başka bir mezhepte yapılması kolaysa, o mezhebin o konudaki şartlarına uyarak, o mezhebe göre yapması caizdir. (Redd-ül-muhtar, Mizan, Hadika, Berika)


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,939
  Tecrübe Puanı: 10

  Evet bir konuda başka bir mezhebi taklit etmek caizdir. Ama bir ibadetin bir kısmını şu mezhebe ve diğer kısmını da öbür mezhebe göre yapmak caiz değildir. Mezhepler arasında telfik yapmak yine ittifakla caiz görülmemiştir. Bİr ihtiyaç hasıl olduğunda o mezhebin o konudaki bilgilerini iyice öğrenmelisin ve o zaman başka bir mezhebi taklit edebilirsin.


 7. 6
  Muslim Üye
  Muslim
  Üye

  Üye No: 108202
  Mesaj Sayısı: 47
  Tecrübe Puanı: 1

  benim yazdığım gibi taklit olur diye biliyorum ama icimin rahat olmasi için sordum. çünkü bir iki vakit değil inşALLAH ölene kadar namaz konusunda hanefi yi taklit edeceğim.


 8. 7
  MBK Üye
  MBK
  Üye

  Üye No: 112531
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1

  Ben oruçluyken gündüzün abdest alıyordum. Ağzımdan su geçer mi diye korkarak alıyordum. Bir yandan da Hanbelide boğaza su kaçar sa oruç bozulmaz diye düşünüyordum. İçimden istemeyerek niyet ettim hanbeli mezhebine diye bir şey geçti.
  O anda bir anda heyecan bastı zaten hanbeliye göre abdest almamıştım ve taklit için harac bir konu yoktu. Çünkü Orucumu bozacak bir sorun olmamıştı.Boğazımdan su geçmemişti.
  Ben şimdi ben ićimden böyle geçirdim diye hanbeli mezhebini taklit etmek zorundamıyım . Zaten dua ettim Allah ım benim öz mezhebim hanefi mezhebine gore niyet ettim ibadetlerimi ona göre yapacağım dedim duamda . Hanbeliyi taklit etmeyeceģim dedim. İbadetlerime 3 4 gündür hanefi mezhebine göre devam ediyorum. Telfik yapmışmıyımdır .Böyld dedikten sonra taklit etmek zorundamıyım .İbadetlerim kabul olmaz mı ? Lütfen yardım edin .
  Çok üzülüyorum bu durumdan . Niye öyle bir şey geçti ićimden bilmiyorum.Ben hanbeliyi taklit etmek istemiyorum. Bir insan bir mezhebi taklit etse o taklidinden daha sonra vazgeçemez mi ? Sonuçta benim ki taklid mi oldu. Bu konuda ćok vesvese yaptım. Yardım edin. En kısa zamanda cevabinızı bekliyorum. Allah hepinizden razı olsun.
  Mezhep taklidi konusunda çok kaynağa baktım ama benim konuma benzer bi şey bulamadım. Ćok kafam karıştı. Bu yüzden buraya yazmaya karar verdim Allah razı olsun. Bir konuda mezhep taklidi yapan birisi daha sonra taklidinden vazgeçilebilir mi ? Yoksa ölene kadar o mezhebi taklit etmeli ve farz ve müfsidlerini yerine getirmeli midir.
  Diğer bir sorum, Orucluyken bilerek kıl yutan veya bilmeyerek kıl yutan için kefaret gerekir mi lütfen yardım edin. ALLAH RAZI OLSUN.


 9. 8
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,939
  Tecrübe Puanı: 10

  Selamun aleykum. Abdest alırken aklından geçen bu konudan dolayı mezhep değiştirmiş olmazsın. İhtiyaç olan bir mazeret durumlarında başka bir mezhep taklit edilebilir ve sonra tekrar eski mezhebin üzerinden devam eder. Bu caizdir.

  Bilerek veya bozduğunu bilmeyerekte olsa kıl yutmakla oruç bozulur. Ama oruçlu olduğunu unutarak yutulması durumunda oruç bozulmaz. Ancak bundan sadece bir gün kaza lazımdır.


 10. 9
  MBK Üye
  MBK
  Üye

  Üye No: 112531
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1

  Abi benim sanki kıl bilerek boğazımdan geçti.
  Kesin olarak kefarete gerek yoktur değil mi ? ALLAH RAZI OLSUN.


 11. 10
  MBK Üye
  MBK
  Üye

  Üye No: 112531
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1

  Hocam ben icimden hanbeli mezhebine niyet etmiştim sanki bu yüzden taklit yapmak zorundamıyım. Bunun dedikten 3 4 gün geçti ve ben ibadetlerime hanefi mezhebine göre devam ettim. İbadetlerimde sıkıntı olmuşmudur. Telfik yapmışmıyımdır. Ben şuanda hanefi mezhebine gore niyet ettim ibadetlerimi ona göre yapıyorum. İçimden niyet edip hanbeli mezhebini taklit etmediğim için ibadetlerim olmazmı. Yoksa hanefi mezhebine gore devam edeyim mi ? Zaten boğazımdan su geçmemişti bu taklit için.

  Allah razı olsun.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben ehli sünnet mezhebindeyim.Dinimin ibadet temizlik gibi bütün hükümlerinde şafii mezhebine göre davranırım.Sadece sosyal konularda kuran sünnet hadise göre davranıyorum.Benim asıl sorunum ben gusül alırken şafiiyim sonra da şafii değilim dedim sorun olur mu? Şeytan bana gusülden sonra bunu aklıma getirdi


  Normalde ben şafi mezhep guslünü hakka daha uygun diye alıyordum.Gusülde şeytan bana din konusunda gaza getirip heyecanlandırarak o verdiği düşünce de sen şafii misin çoğunlukla ona uyuyorsun dedi ben de o heyecanla şafiiyim dedim sonra neden öyle olmadığımı düşündüm değilim dedim sorun olur mu gusül bozulur mu


 13. 12
  biyolog26 Üye
  biyolog26
  Üye

  Üye No: 522
  Mesaj Sayısı: 35
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 41

  Aklından zina geçerse zina işlemiş mi olursun. Aklından gelip geçenlerden sorumlu olmazsın.


+ Yorum Gönder