Neden insanoğlu bu kadar bencil gözü doymaz yaratılmış 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  SUCADISI Üye
  SUCADISI
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 25.Şubat.2008
  Üye No: 10715
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2

  Neden insanoğlu bu kadar bencil gözü doymaz yaratılmış


  Sorcamda Cvp Verınn Neden ınsanoglu Bu Kadar Bencıl Gozu Doymaz Yaratılmıs

  İlgili Yazılar

 2. 2
  sitare ...demincek
  sitare
  ...demincek
  sitare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 24.Ocak.2008
  Üye No: 8019
  Mesaj Sayısı: 347
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 35

  --->: Sorun Cevap Vereyim (2)


  Hayır ve Şerr Allah'tandır:

  İnsanın irade ve ihtiyariyle işlediği, hayır olsun şer olsun, bütün amellerini yaratan ancak Cenâb-ı Hak'tır. O'ndan başka Halik yoktur ve yaratmak O'na mahsustur. Lakin, hayrı ve şerri insan kendi ihtiyariyle istemekte, dolayısıyla da mes'uliyeti o çekmektedir.

  İnsan ruhuna görme kabiliyetini veren, ruh ile göz arasındaki münasebeti kuran ve göz fabrikasına ışığın bir hammadde gibi girerek görmeyi netice vermesini takdir eden Allahü Azimüşşân'dır. Bu fiillerde insan iradesinin ve kudretinin hiçbir te'siri yoktur. O halde, görme fiilini yaratan ancak O Hâlık-ı Küllî Şey'dir. Fakat Cenâb-ı Hak, insana bazı şeylere bakmasını helâl, bazılarını ise haram kılmıştır. İşte insan O'nun helâl kıldığı şeylere bakmakla hayır, haram kıldıklarına bakmakla şer işlemiş olur. Her iki hali de, yâni hayır ve şerri netice veren iki görme fiilini de, yaratan Allah'tır.

  örnekte de görüldüğü gibi. duailte söz konusudur. iyinin yanında kötü de yaratılmıştır. ve insanoğlunun bu dünyadaki görevi imtihanını iyiyi seçerek geçmesidir.
  şöyle düşünün bir sınav yapacağımız zaman 5 tane şık veririz a,b,c,d,e...ama nedir sadece birtane doğru cevap vardır. peki yanlış cevapların amacı ne ? imtihan değil mi...


+ Yorum Gönder