Konusunu Oylayın.: Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' Dedim

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' Dedim
 1. 08.Eylül.2015, 01:27
  1
  Berk098
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 08.Eylül.2015
  Üye No: 106871
  Mesaj Sayısı: 1
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' Dedim


  Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' Dedim Mumsema 14-15 yaşında biriyim . Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' kelimesini kullandım birazda istemsizce . Ardından kelime-i şahadetler getirdim tövbe ettim dua ettim Allah'ın beni affetmesi için . Dinden çıkmışmıyımdır yani çok korkuyorum çok pişmanım o kelimeyi kullandığımdan dolayı . Biraz aydınlatırmısınız beni .


 2. 08.Eylül.2015, 01:27
  1
  Berk098 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  14-15 yaşında biriyim . Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' kelimesini kullandım birazda istemsizce . Ardından kelime-i şahadetler getirdim tövbe ettim dua ettim Allah'ın beni affetmesi için . Dinden çıkmışmıyımdır yani çok korkuyorum çok pişmanım o kelimeyi kullandığımdan dolayı . Biraz aydınlatırmısınız beni .

 3. 08.Eylül.2015, 07:26
  2
  Molla_Efdal
  ملا افدال

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Temmuz.2015
  Üye No: 106610
  Mesaj Sayısı: 738
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 8
  Bulunduğu yer: tabiki ev :)

  Cevap: Gerçek anlamını bilmeden bir kişiye '' Allahsız '' Dedim
  Bu gibi sorular nedense çok sorulmaya başladı. Öncelikle bu kelimenin günümüzde ne anlamda kullanıldığına bakmamız lazım. Ülkemizin bir çok yöresinde bazı kelimeler kullanıldığı anlamda kayma yaşamıştır. Örnekte olduğu gibi "Allahsız" kelimesi bir çok yörede " Acımasız , insafsız " anlamlara gelmektedir. Yani kelime " Allah'a inanmayan " gelmediğini anlamaktayız. Şayet kelime " Kafir " olarak kullanılsaydı bir sorun yaşanacaktı. Yukarıdaki mesajdanda anlaşıldığı üzre bu kelime kullanılırken anlamı bilinmeden kullanıldığını anlıyoruz. Özetle kişi bu ve buna benzer kelimeleri gerçek anlamı dışında kullanırsa yani karşısındakinin " İmanı " ile ilgili bir söz söylememişse sorun olmaz.

  Alıntı
  NOT: Mümin ve mümine kardeşlerimize bu ve buna benzer kelimeleri kullanırken dikkat etmelerini hatta kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. 4. 08.Eylül.2015, 07:26
  2
  ملا افدال  Bu gibi sorular nedense çok sorulmaya başladı. Öncelikle bu kelimenin günümüzde ne anlamda kullanıldığına bakmamız lazım. Ülkemizin bir çok yöresinde bazı kelimeler kullanıldığı anlamda kayma yaşamıştır. Örnekte olduğu gibi "Allahsız" kelimesi bir çok yörede " Acımasız , insafsız " anlamlara gelmektedir. Yani kelime " Allah'a inanmayan " gelmediğini anlamaktayız. Şayet kelime " Kafir " olarak kullanılsaydı bir sorun yaşanacaktı. Yukarıdaki mesajdanda anlaşıldığı üzre bu kelime kullanılırken anlamı bilinmeden kullanıldığını anlıyoruz. Özetle kişi bu ve buna benzer kelimeleri gerçek anlamı dışında kullanırsa yani karşısındakinin " İmanı " ile ilgili bir söz söylememişse sorun olmaz.

  Alıntı
  NOT: Mümin ve mümine kardeşlerimize bu ve buna benzer kelimeleri kullanırken dikkat etmelerini hatta kullanmamalarını tavsiye ediyoruz.

+ Yorum Gönder