Muska takmak şirk midir 5 üzerinden 4.33 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  kamilfb Üye
  kamilfb
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 28.Temmuz.2014
  Üye No: 104325
  Mesaj Sayısı: 93
  Tecrübe Puanı: 1

  Muska takmak şirk midir


  Selamun aleykum ben muskayı beni korusun diye değil sadece Kurandan bir kısım olduğu için takıyorum bu şirk midir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Molla_Efdal ملا افدال
  Molla_Efdal
  ملا افدال
  Molla_Efdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 25.Temmuz.2015
  Üye No: 106610
  Mesaj Sayısı: 709
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: tabiki ev :)

  Cevap: Muska takmak şirk midir


  Allah aşkına muska takmanın şirk olduğunu kimler söylüyor?

  Muska şirk değildir. Şu son asırda sözde kendilerini İslam alimi sanan kişiler ona şirk buna şirk demeden duramıyor. Şirk kelimesi mana olarak Allah'a eş koşmak demektir. Muska takınca haşa Allah'a eşmi koşmuş oluyoruz? Lütfen bunu kimler söylüyorsa bu gibi kişilerden uzak durun.


 3. 3
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye
  @hmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,983
  Tecrübe Puanı: 73
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Muska takmak şirk midir


  O niyet ile takarasan ve sadece ayetler olursa şirk değildir.

  İSLAMDA MUSKA KAVRAMI

  MUSKA

  İnsanı kötü güçlerin etkisinden koruduğuna veya kısmet sağladığına inanılan, farklı biçimlerde ve taşınabilir nitelikte nesnelere verilen ad.

  Sözlükte “yazılı şey” anlamına gelen Arapça nüsha kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Çoğunlukla insanlar tarafından taşınan, bazan da belli mekânlara yerleştirilerek kötü güçlerin etkisinden koruma sağladığı kabul edilen muska, prehistorik / çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere kadar pek çok inançta yaygınca görülen büyü ile yakından alâkalı kült nesnelerinden biridir. Taşıdığı mâna bakımından muskanın antik dinlerden günümüze kadar fazla değişmeden geldiğini söylemek mümkündür. Buna göre muska, sahip olduğuna inanılan sihrî güç (mana) aracılığıyla taşıyan kişiyi hem kötülüklerden koruyan hem kısmet getiren, çoğunlukla bir nesneden, bazan da yazı veya sembol şeklindeki gizemli karakterlerden oluşan özel objeleri ifade eder.

  Dinler tarihi çalışmalarında muska kategorik olarak büyü kavramıyla alâkalandırılır. En basit tanımıyla büyü, özel birtakım metotlar aracılığıyla herhangi bir fenomeni veya olayı etkileme, değiştirme ya da dönüştürme özelliklerini haiz dinsel bir eylemdir. Büyü, daha çok bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından tapınak gibi kutsal mekânlarda özel ritüeller eşliğinde icra edilirdi. Muskayı bu uygulamadan farklı kılan en önemli özellik onun insan tarafından taşınabilir olmasıdır. İptidaî insanın sahip olduğu, “Benzer, benzeri etkiler” mantığı büyü kavramının temelini oluşturur. Buna göre muska hangi varlığa karşı koruma sağlayacaksa ya o varlığa benzer bir şekilde yapılmalı ya da ondan bir unsur taşımalıdır. Böylece muska haline getirilen nesneye sahip olmak, muskanın kendisine benzetildiği meş’um varlığa da hükmetmek anlamına gelecektir. Muska yapma faaliyeti muhtemelen böyle bir zihinsel düzlem çerçevesinde başlamıştır.


 4. Reklam

 5. 4
  Abdulhamid Üye
  Abdulhamid
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 14.Ağustos.2015
  Üye No: 106729
  Mesaj Sayısı: 60
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Muska takmak şirk midir


  Kuran okumayı biliyorsanız neden üzerinizde gezdiriyorsunuz ?Hem ayet yazılı muskayla tuvalete de giriyorsunuzdur içinize siniyor mu ?Alimlerin çoğu ayet yazılı olsa da caiz görmemişler muska olayını yani ihtilaflı bir mesele.Felak,Nas,Ayetel Kürsi okuyun,bildiğiniz sureleri okuyun koruyan Allah'tır.


+ Yorum Gönder