Konusunu Oylayın.: Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım
 1. 25.Haziran.2015, 12:38
  1
  acizkul123
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Haziran.2015
  Üye No: 106358
  Mesaj Sayısı: 1
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım


  Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım Mumsema Selamun Aleyüm kardeşlerim. Dün kalktığımda altımda ıslaklık vardı ama rüyayı hatırlamıyordum fakat meni olduğunu biliyordum. Gusül gerektirdiğini de biliyorum. Ama oruçluyken gusül biraz sıkıntı oluyor ve bi yerden hatırladığıma göre vakit gelene kadar gusül alınmalı iftardan sonra da ağıza ve burna su verilmeli. Dün bunu yaptım ama bir şüpheye düştüm. Gusülün farzlarında ağıza ve burna su vermek var ve iftardan önce bunları yapamıyorsam gusülüm tam olmamış demektir ve nasıl namaz kılacağım nasıl Kuran okuyacağımı da bilmiyorum. Dün öğle ve ikindiyi bundan kılmamıştım. Fakat bugünde sabah kalktım yine ıslaklık vardı ve rüya gördüğümü hatırlamıyorum. Namazlarımı kazaya bırakmakta istemiyorum nasıl kılabilirim?


 2. 25.Haziran.2015, 12:38
  1
  acizkul123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  Selamun Aleyüm kardeşlerim. Dün kalktığımda altımda ıslaklık vardı ama rüyayı hatırlamıyordum fakat meni olduğunu biliyordum. Gusül gerektirdiğini de biliyorum. Ama oruçluyken gusül biraz sıkıntı oluyor ve bi yerden hatırladığıma göre vakit gelene kadar gusül alınmalı iftardan sonra da ağıza ve burna su verilmeli. Dün bunu yaptım ama bir şüpheye düştüm. Gusülün farzlarında ağıza ve burna su vermek var ve iftardan önce bunları yapamıyorsam gusülüm tam olmamış demektir ve nasıl namaz kılacağım nasıl Kuran okuyacağımı da bilmiyorum. Dün öğle ve ikindiyi bundan kılmamıştım. Fakat bugünde sabah kalktım yine ıslaklık vardı ve rüya gördüğümü hatırlamıyorum. Namazlarımı kazaya bırakmakta istemiyorum nasıl kılabilirim?

 3. 25.Haziran.2015, 19:06
  2
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 13.Mayıs.2013
  Üye No: 101338
  Mesaj Sayısı: 1,438
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 15

  Cevap: Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım
  ramazanda rüyalanan uyanınca gusul abdesti alsın hanefi mezhebine göre gusul alınırken agza ve burna su verilirken fazla çekilmez fazla çekmek mekruh oldugu gibi orucun bozulup kaza yapılmasına neden olur.
  şafi mezhebinde ise zaten agza ve burna su vermek farz degildir.
  şafiide guslun farzı niyet etmek ve bütün vucudu yıkamaktır. bazı ilmihallerde pisligin temzilenmeside farz kısmına dahil ediliyor ...


 4. 25.Haziran.2015, 19:06
  2
  Sadece ALLAH'a kul olun  ramazanda rüyalanan uyanınca gusul abdesti alsın hanefi mezhebine göre gusul alınırken agza ve burna su verilirken fazla çekilmez fazla çekmek mekruh oldugu gibi orucun bozulup kaza yapılmasına neden olur.
  şafi mezhebinde ise zaten agza ve burna su vermek farz degildir.
  şafiide guslun farzı niyet etmek ve bütün vucudu yıkamaktır. bazı ilmihallerde pisligin temzilenmeside farz kısmına dahil ediliyor ...
+ Yorum Gönder