Konusunu Oylayın.: Haşa Günah işlemek istemek

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Haşa Günah işlemek istemek
 1. 23.Haziran.2015, 21:34
  1
  berkecoskn
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 18.Haziran.2015
  Üye No: 106288
  Mesaj Sayısı: 19
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Haşa Günah işlemek istemek


  Haşa Günah işlemek istemek Mumsema Selamun Aleyküm.Günah olan bir konuda mesela Avret yerlerine bakmak neden yapıyorsun diye sorulduğunda Haşa yapmak istiyorum demek İnkar'a sürükler mi ?
  Misal böyle bir iş yaptığımda içimden kendime neden yaptığımı sorduğumda Haşa istiyorum diye geçiyor düşünceler etkilemiyor ancak niyetim buymuş gibi geliyor.


 2. 23.Haziran.2015, 21:34
  1
  berkecoskn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  Selamun Aleyküm.Günah olan bir konuda mesela Avret yerlerine bakmak neden yapıyorsun diye sorulduğunda Haşa yapmak istiyorum demek İnkar'a sürükler mi ?
  Misal böyle bir iş yaptığımda içimden kendime neden yaptığımı sorduğumda Haşa istiyorum diye geçiyor düşünceler etkilemiyor ancak niyetim buymuş gibi geliyor.

 3. 23.Haziran.2015, 22:02
  2
  HamzaAdam
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Mayıs.2015
  Üye No: 106129
  Mesaj Sayısı: 172
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Haşa Günah işlemek istemek
  Abi bunların üzerinde durma, hevesler, istekler, düşünceler daha önce de paylaştığım gibi, TASAVVUR(tasvir etmek), TAHAYYÜL(hayal etmek), TEVEHHÜM(vehim etmek), TEFEKKÜR(düşünmek) bunlar insanın tamamen kontrolünde olan şeyler değildir. Bu şey teklif-i dinî altına pek girmez olduğu söylenmiştir. Senin kontrol edeceğin şey zahiren görünen şeylerdir, bakıyor musun, bakmı yor musun o önemli. Bunların üzerinde durdukça bunlar şişer büyür, eğer bunların üzerinde durmazsan bunlar küçülür gider. Batında ne düşündüğün önemli değil, zahirde ne yaptığın önemli. İmanını muhafazaya çalış, sana farz kılınan ibadetleri yap 7 büyük günahtan kaçın, küçük günahlardan kaçın, işte kendini kurtardın. Böyle şeylerle meşgul olup kendinizi hasta etmeyin, gücünüzü böyle düşüncelere karşı gelmeye değil amellerinizi yapmaya verin.


 4. 23.Haziran.2015, 22:02
  2
  HamzaAdam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  Abi bunların üzerinde durma, hevesler, istekler, düşünceler daha önce de paylaştığım gibi, TASAVVUR(tasvir etmek), TAHAYYÜL(hayal etmek), TEVEHHÜM(vehim etmek), TEFEKKÜR(düşünmek) bunlar insanın tamamen kontrolünde olan şeyler değildir. Bu şey teklif-i dinî altına pek girmez olduğu söylenmiştir. Senin kontrol edeceğin şey zahiren görünen şeylerdir, bakıyor musun, bakmı yor musun o önemli. Bunların üzerinde durdukça bunlar şişer büyür, eğer bunların üzerinde durmazsan bunlar küçülür gider. Batında ne düşündüğün önemli değil, zahirde ne yaptığın önemli. İmanını muhafazaya çalış, sana farz kılınan ibadetleri yap 7 büyük günahtan kaçın, küçük günahlardan kaçın, işte kendini kurtardın. Böyle şeylerle meşgul olup kendinizi hasta etmeyin, gücünüzü böyle düşüncelere karşı gelmeye değil amellerinizi yapmaya verin.
+ Yorum Gönder