Sehiv Secdesi ile ilgili bazı sorular 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  yusufbagci Üye
  yusufbagci
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 27.Mayıs.2015
  Üye No: 106176
  Mesaj Sayısı: 21
  Tecrübe Puanı: 1

  Sehiv Secdesi ile ilgili bazı sorular


  "Esselamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh.
  Hanefi Mezhebine Göre"

  1- Namaz içinde sehiv secdesi gerektiren bir eylem yaptıktan sonra, namaz sonunda unutarak değilde bilerek sehiv secdesini yapmamanın hükmü nedir? Namazın iadesi gerekir mi?
  2- Namazın başında yani tekbirden sonra sübhanekeden önce euzü besmele çekip, sonra sübhanekeyi okuyan kişiye sehiv secdesi gerekir mi? Eğer yanlışlıkla Euzü Besmele çektiyse hemen Fatiha'ya mı başlamalı, yoksa Sübhanekeyi okuyup sonra mı Fatiha'ya başlamalı?
  3- Aynı rekatta Kıraat esnasında yanlışını düzeltmek maksadıyla zammı surenin tamamını tekrar etmek sehiv secdesi gerektirir mi? Surenin kısa veya uzun olması hükmü değiştirir mi?
  4- Namazda aynı rekatta kıraat esnasında, unuttuğu bir ayeti hatırına getirmek maksadıyla zammı surenim 2-3 ayetini geriden alarak tekrar okumak sehiv secdesini gerektirir mi? (Burada ayetin uzunluğunun bir önemi var mı? Yani yarım sayfalık 1 ayeti geriden almakla, 1 satırlık ayeti geriden almak arasında fark olur mu?)
  5- Son oturuşta duaları sırasına göre okumanın hükmü nedir? Eğer sıra önemli ise Tahiyyatı diğer dualardan sonra okuyan ne yapmalı?
  6- Son oturuştaki dualardan birini veya bir kaçını bilerek veya bilmeyerek tekrar etmek selamı geciktirdiği için sehiv secdesini gerektirir mi? (Örneğin Salli veya Barik dualarından birini veya ikisini okuduğu halde tekrar okuyan.)
  7- İlk oturuşta Tahiyyattan önce yanlışlıkla besmele çekmek veya fatihadan birkaç ayet okumak sehiv secdesini gerektirir mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  NuN Özel Üye
  NuN
  Özel Üye
  NuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  NuN
  Üyelik: 16.Ağustos.2007
  Üye No: 1953
  Mesaj Sayısı: 1,849
  Tecrübe Puanı: 21

  Cevap: Sehiv Secdesi ile ilgili bazı sorular


  1 bilerek vacibi terk etmek Hanefi mezhebine göre namazı bozar.
  2 Besmele çeken fatiha süresine başlasın, gerip dönüp subhaneke de okuyabilir sakıncası yok
  3 hayır


+ Yorum Gönder