+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz hakkında secdede ve rükuda vesvese Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz hakkında secdede ve rükuda vesvese

  Reklam

  Namaz hakkında secdede ve rükuda vesvese Mumsema Selamün Aleyküm efendiler, şöyle bir sorum olacaktı. Bana rüku ve secdede şüphe gelir, rükudan kalkarken insan biraz öne doğru vücudunu eğerde kalkar ya, o şekilde eğilip kalkıyorum, ve bana şu şekilde şüphe geliyor hep aynı şey oluyor, acaba rükudan kalkarken duraklayarak mı kalktım(bazen küçük aksaklıklar ve duraklamalar oluyor kafadaki vesveseye bağlı olarak ama bu dışarıdan bariz bir şekilde duraksama olarak görünmeyebilir), tam o anda rüku ile kalkma arasındayken duraksama yaptımda rükuda bozukluk mu oldu, acaba rükudan kalkarken rükuya doğru bir daha mı eğildim de ondan sonra mı rükudan kalktım(bu şüphe dün geldi bana ilk defa), secdede aynı şekilde, kafamı kaldırırken acaba kafamı yere bir daha mı koydumda ondan sonra mı asıl kalkışı yaptım(bu şüphede ilk defa dün geldi), ve rükudaki aynı şüphelerin secdede var, bunlar hem secdeden veya rükudan kalkarken oluyor bazen de namaz içinde geliyor şüpheler ben rüku veya secdede değilken, lan acaba şöyle mi yaptım ben? Bu şüphelerin hayatında ilk defa gelmesi halinde namazı tekrar mı kılmak lazım? Tekerrrür ettiği için vesvese mi demek lazım? Başımı ilk defa geldiği halde ben bunlar için namaz bozmadım veya sehv secdesi yapmadım? Ne yapmalıyız, yoksa bunlar sadece vesvese mi?

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Namaz hakkında secdede ve rükuda vesvese


  Reklam


  Vesvesedir . Şeytanın bu oyununu yemeyen de yoktur . Tahıyyattan 3. rekata kalkarken hemen fısıldar, (acaba ile başlayan cümleler vesvese cümleleridir) 3. rekattamısın 4. rekattamısın acaba der , muallakta kalırsın . eğildin mi eğilmedin mi der , secdeyi bir mi yaptın üç mü yaptın der , der de derr kısacası . Hepsi vesvesedir . Daha dikkatli, düşmanını tanıyarak kıl namazını , gerçekten yanlış yaptığını farkedersen sehiv secdesini yap

 3. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim, dikkatli kılsamda aynı şey gene oluyor, vehim gibi bir şey. Ve bir sorum daha olacak, benim hayatımda soru sorabileceğim 10 yıl boyunca vesvese geçirmiş, manen kendini yetiştirmiş çok bilgili bir zat vardır, bu kişi benim babamdır, ama ben ona soru sormaya bazen cesaret edemiyorum, bazen utanıyorum, bazen de imkanım varken kendimi alıkoyuyorum. O kişi hep önümdeyken benim bu fiilleri yapmam günah mıdır? Kendi kendime vesvesedir deyip geçmek istiyorum ama diyor ki içimden bir ses şüphelendiğin konular vacip ve farz hakkındadır, üstelik sen de bilgisizsin bu konularda, sorup öğrenmelisin ki amelin düzgün olsun, Allah'a nasıl hesap vereceksin, imkanın varken neden sormadın da şüphe içinde amel ettin, doğruya imkanın varken neden yanlışa düştün, Seni alıkoyan neydi, bunlar yüzünden başına bir musibet gelebilir. Şimdi bu konuşan benim vicdanım mıdır? Sizin hakkınızdada şu şekilde düşünür; Bu Yasemin de kim? Karşında şöyle şöyle bir zat dururken, sen... kim olduğunu...bu konularda ne kadar bilgisi olduğunu.... neye dayanarak hüküm verdiğini bilmediğin bir şahsa... soru sormaya yeltenirsin? Ona nasıl güvenirsin? Bu doğru değildir?

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  manen kendini yetiştirmiş çok bilgili bir zat vardır, bu kişi benim babamdır,
  Ne kadar şanslısın , birebir konuşabilceğin etrafında seni ALLAHA götürebilcek hemde en yakının olan birisi var . Bu şüphe vehim vesvese hepsi ancak üzerine bilgi geldikçe silinir , bilgi vesvesenin antibiyotiğidir . Kafanda ki sorulara tatmin edici cevaplar bulamazsan , böyle devam eder . Tatmin olman için ise ilim lazım , ilim için soru sorman lazım , çünkü ilmin yarısı soru sormaktan geçer . O yüzden cesaretini topla , ve sorularını sor , öğren .


  Yasemin ,sadece bir gönül işçisi

+ Yorum Gönder