Konusunu Oylayın.: Üç veya 4 rekatlı namazlarda ilk oturuştan sonra biraz beklemek

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Üç veya 4 rekatlı namazlarda ilk oturuştan sonra biraz beklemek
 1. 07.Mart.2015, 21:22
  1
  Millennium
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Ekim.2014
  Üye No: 104772
  Mesaj Sayısı: 375
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4

  Üç veya 4 rekatlı namazlarda ilk oturuştan sonra biraz beklemek


  Üç veya 4 rekatlı namazlarda ilk oturuştan sonra biraz beklemek Mumsema Kişi namaz kılarken ilk oturuştan sonra bir şey söylemeden 2-3 saniye beklese sehiv secdesi gerekir mi, yapılmazsa da namaz sahih midir?


 2. 07.Mart.2015, 21:22
  1
  Millennium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  Kişi namaz kılarken ilk oturuştan sonra bir şey söylemeden 2-3 saniye beklese sehiv secdesi gerekir mi, yapılmazsa da namaz sahih midir?

 3. 07.Mart.2015, 21:52
  2
  Misafir

  Cevap: Üç veya 4 rekatlı namazlarda ilk oturuştan sonra biraz beklemek
  Tarif edilen bu rükû duruşunda bir müddet beklemek (tuma'nîne) ve yine rükûdan doğrulup, secdeye varmadan önce uzuvları sakin oluncaya değin bir süre kıyam vaziyetinde beklemek (kavme) ta`dîl-i erkânın birer parçası olduğundan, Ebû Yûsuf'a ve Hanefî mezhebi dışındaki üç mezhebe göre tuma'nîne ve kavme farzdır. Ebû Hanîfe ve Muhammed'e göre ise vâciptir. Bu tume'nîne ve kavme süresinin asgari ölçüsü "sübhânellâhi'l-azîm" diyecek kadar durmaktır. (diyanet)


 4. 07.Mart.2015, 21:52
  2
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Tarif edilen bu rükû duruşunda bir müddet beklemek (tuma'nîne) ve yine rükûdan doğrulup, secdeye varmadan önce uzuvları sakin oluncaya değin bir süre kıyam vaziyetinde beklemek (kavme) ta`dîl-i erkânın birer parçası olduğundan, Ebû Yûsuf'a ve Hanefî mezhebi dışındaki üç mezhebe göre tuma'nîne ve kavme farzdır. Ebû Hanîfe ve Muhammed'e göre ise vâciptir. Bu tume'nîne ve kavme süresinin asgari ölçüsü "sübhânellâhi'l-azîm" diyecek kadar durmaktır. (diyanet)
+ Yorum Gönder