Namaz'da niyet - kaza namaz - vakit 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  NoWeDoR (Cezalı)
  NoWeDoR
  (Cezalı)

  Profili:
  Üye No: 105443
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 0

  Namaz'da niyet - kaza namaz - vakit


  Selâmün aleyküm ,


  1) (Hanefi mezhebinde) Her sünnet namazdan sonra , farz namaz için ayağa kalkınca yeniden niyet edilir mi ve niyet sesli mi yapılmalı sessiz mi?

  Her farz namazdan sonra , sünnet namaz için ayağa kalkınca yeniden niyet edilir mi ve niyet sesli mi yapılmalı sessiz mi?

  2) (Hanefi mezhebinde) Ben namaza yeni başladım yaklaşık iki haftadır kılıyorum. (Çok şükür) Bundan önceki kılmamış olduğum namazlar için ne yapmalıyım? Şu an kıldığım sünnet namazlar önceki farz olanların yerine geçer de o boşluğu kapatır mı acaba? (Eğer kapatıyorsa sünnet namazları kılarken "Niyet ettim önceki kılmamış olduğum farz namazını kılmaya" mı derim - nasıl niyet ederim , hangi vaktin , kaç rekatı olduğunu nasıl belirtirim ve kendim kaç rekat kılacağımı nasıl hesap ederim. Tam olarak nasıl niyet ederim ve önceki namazlarımı da kılarım?)

  Eğer kılmamış olduğum her bir farz namaz için yeniden namazları kılmam gerekiyorsa , nasıl niyet ederim ve rekatları hesap ederim , ve o boşlukta kılmadığım namazların sadece farzlarını mı kılmalıyım yoksa hem farz hem de sünnetleriyle birliktemi? Birde boşlukları kapatmak için kıldığım namazlar şu an kıldığım namazların farzından sonra mı yoksa önce mi olmalı?

  3) (Hanefi mezhebinde) Varsayalım namaz vaktine 15-20 dakika kalmış ve kişinin tuvalet ihtiyacı gelmiş olsun. Bir önceki vakitte almış olduğu abdesti bozulmaması için kendini sıkıyor ve o bozmadığı abdestle namazını kılıyor , Bu durum caiz midir acaba?

  Dua ile..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  halilcan Devamlı Üye
  halilcan
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 104101
  Mesaj Sayısı: 363
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Namaz'da niyet - kaza namaz - vakit


  Şafîi ve Maliki mezhepleri sünnetler yerine kayıtsız şartsız kaza namazı kılmayı tavsiye ediyorlar.

  Hanbelî mezhebi kurucusu Ahmet bin Hanbel, sabah namazı haricindeki sünnetler yerine kaza namazı kılmaya ruhsat veriyor. Sabah namazının sünneti, Peygamber Efendimizin (asm) çok önem verdiği sünnet-i müekkede olduğundan, sabah namazının sünnetini kaza için terk etmeye fetva vermiyor.

  Hanefî mezhebine gelince… Bu mezhebe göre de, sünnetler yerine kaza namazı kılınması en azından “vebal getirmez”. Fakat Hanefî mezhebi sabah, öğle ve akşam namazlarının sünnetlerinin kaza için terk edilmemesini daha uygun buluyor.

  Kaza namazlarını mümkün mertebe geciktirmemek, her ne sûretle ve sebeple olursa olsun, vaktinde kılınmayan bir namazı ilk fırsatta kaza etmek farzdır. Kaza namazı borcunun çok olması, yeni kazaları da meçhulde bırakmayı gerektirmez.

  Kaza namazı kılmanın hiçbir şekilde belirli bir vakti, saati ve şekli yoktur. Üç kerahet vaktinin dışında her vakitte, her şartta, her durumda, her vaktin kaza namazı kılınabilir. Hatta Şafiîlere göre kerahet vakitlerinde de kaza namazı kılınabilir. Yani kişi müsait olunca her vakit, her türlü kaza namazı kılmak için en eşref ve en mümtaz vakittir. Vakit namazından önce dilediği vaktin kazası kılınabileceği gibi; vakit namazı kılındıktan sonra da dilediği vaktin kazası kılınabilir. Bir defada bir günlük veya birkaç günlük namazın kazası da kılınabilir.

  Namazın kazasında önemli olan, namaz borcu olan kişinin temayülü, karar vermesi ve azm etmesidir. Kaza namazı kılmaya niyet, karar ve azim olduktan sonra, hiç vakit kaybetmeksizin ve hiç kayıt, kural ve şart aramaksızın kaza kılmaya başlamalıdır.

  Zaten kaza borcu altı vakitten fazla olanlar için hiçbir kayıt, kural ve şart yoktur. Tek kayıt, şart ve kural, bir an önce kaza namazı kılmaya başlamaktır.

  1) Sünnetten sonra farza niyet yapmak gerekir. Kalben niyet etmeniz, başlıcagınız namazı bilmeniz yeterlidir, dil ile söylemenize gerek yoktur, hanefi mezhebine göre sünnet diyen de var bidat diyen de var bu arada da niyetler de vesvese yapmamak lazım.
  2) Ben şahsen artık sünnetleri kılmayıp onların yerine farzların kazasını kılmayı tercih ediyorum. Temel ölçü temel ihtiyaçlar dısında kalan zamanlarda kaza namazlarını bitirmektir. Ne zaman ergenliğe girdiğinize göre kılmanız lazım, 5 yıl olduysa 5yıl x 365 gün x (1 sabah+1 öğle +1 ikindi+ 1 aksam +1 yatsı) tabi bol bol hesaplamakta fayda var, fazlamız olsun eksiğimiz olmasın namaz sayısında ayrıca vitir namazı hanefilerdeki bazı önemli kişilere göre ve diğer mezheplere göre sünnettir kılmanıza gerek yokama hanefide bazı önemli kişiler vacip dediği için farzların kazası bittikten sonra onun da kazasını kılarsanız iyi olur.
  3) Tuvalete çıkmak için sıkıştığı sırada namaz kılmak mekruhtur.

  (Bu durumda olan, eğer vaktin çıkmasından korkmuyorsa tuvalete çıkıp rahatladıktan sonra abdest alıp namazı yeniden kılar. Vaktin çıkmasından korkarsa öylece namazım tamamlar.)


+ Yorum Gönder