Kaç yaşına kadar günah yazılmaz? 5 üzerinden 4.40 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Akif Devamlı Üye
  Akif
  Devamlı Üye

  Üye No: 104693
  Mesaj Sayısı: 373
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 17
  Yer: Bursa

 2. 2
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,223
  Tecrübe Puanı: 66
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Kaç yaşına kadar günah yazılmaz?


  Ergenlik çağıyla günah yazılmaya başlanır.

  ERGENLİK - BULÛĞ

  البلوغ))

  Kişinin çocukluk devresinden çıkıp fiilen veya hükmen cinsî ergenlik kazanması.

  Sözlükte “ulaşmak” anlamına gelen bulûğ, terim olarak çocuğun cinsî ve bünyevî ergenlik dönemine ulaşmasını ifade eder ve bu durumdaki kimseye de bâliğ denir. Ergenlik devresi de diyebileceğimiz bulûğ sonrası dönem, kişinin çocukluktan çıkıp yetişkin insan özelliği kazandığı önemli bir hayat merhalesidir. Ergenlikten asıl maksat kişinin aklî ve ruhî yönden ergen olması ise de bunun tesbiti çok zordur ve ölçüsü de oldukça değişiklik göstermektedir. Ayrıca kişinin aklî ve ruhî gelişmesiyle biyolojik gelişimi arasında kuvvetli bir paralellik de vardır. Bu sebeplerle bulûğda “çocuğun fiilen veya hükmen biyolojik-cinsî ergenlik kazanması” esas alınarak bazı yönleriyle üçüncü şahısları da ilgilendiren bu konuda açık ve objektif bir ölçü benimsenmiştir.

  İslâm hukukçuları bulûğ için bir ön şart, iki de ölçü getirmişlerdir. Bulûğun ön şartı çocuğun belli bir alt yaş sınırına ulaşması olup bu da erkeklerde on iki, kızlarda ise dokuz yaşın tamamlanmasıdır. Bu sınır bulûğun asgari yaş sınırı olup Mecelle’nin de kaydettiği gibi (md. 988) bu yaşa ulaşmamış çocuğun bulûğ iddiası dinlenmez. Diğer bir ifadeyle çocuğun bulûğuna ancak bu yaştan sonra hukuken imkân tanınır. Bulûğun iki ölçüsünden birincisi ve aslî olanı fiilî bulûğdur; yani gerekli asgari yaş sınırına ulaşmış erkeğin ve kızın cinsî yönden fiilî ergenliğe kavuşmasıdır. Bunun da bünyeye, iklim vb. dış şartlara göre değişik yaşlarda olacağı açıktır. Mecelle’de, “Hadd-i bulûğ ihtilâm ve ihbâl, hayız ve habil ile sâbit olur” denilerek (md. 985) erkek için ihtilâm olma ve baba olabilme, kız için hayız görme ve anne olabilme durumunun ölçü olduğu belirtilmiştir. Fakat kişinin bu bünyevî gelişimine dışarıdan muttali olma genelde pek mümkün olmadığından bulûğun tesbitinde, yukarıdaki alt yaş sınırına ulaşmış olan ve bünyesi de uygun bulunan çocuğun ikrar ve iddiası yeterli görülür (Mecelle, md. 989).


 3. 3
  Akif Devamlı Üye
  Akif
  Devamlı Üye

  Üye No: 104693
  Mesaj Sayısı: 373
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 17
  Yer: Bursa

  Cevap: Kaç yaşına kadar günah yazılmaz?


  Hm,çok teşekkürler.bende 13 yaşıma geçtiğimiz günlerde girmiştim.Demek ki hal ve hareketlerime arık dikkat etmeliyim.Çok teşekkür ederim.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder