Konusunu Oylayın.: Allah Korkusu ile ilgili Kısaca Bilgi

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Allah Korkusu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 30.Ağustos.2014, 17:36
  1
  Enfal
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Ağustos.2014
  Üye No: 104554
  Mesaj Sayısı: 14
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Allah Korkusu ile ilgili Kısaca Bilgi


  Allah Korkusu ile ilgili Kısaca Bilgi Mumsema Arkadaşlar ben 14 yaşındayım bazen kendimi tuhaf hissediyorum.Peygamber Efendimiz'in davranışlarına bakıyorum duaları okuyorum.(5 vakit namazımı kılmıyorum bana yardım edin.)4-5 sınıf gibiyken bir keresinde Peygamber Efendimiz'i rüyamda görmüştüm o zaman çok iyiydi ama artık böyle değil sürekli içimde vesvese var sürekli sürekli sürekli!Allah yok tanrı var gibi şeyler diyecek oluyorum ve bunları dememek için de Allah yok tanrı var demedim falan diyorum ve bundan dolayı sık sık kelime-i tevhid getiriyorum ama artık beni sıkıyor bunlar.Bunalıyorum yani arada bir içime korku geliyor kimse Allah'a karşı gelemez ya cennet yoksa illa cehenneme gidiyorsak gibi...Sonra Allah neden öyle bir şey yapsın ki falan diyorum ama şeytan sanki sürekli yanımda dua okuyorum ama artık dualar kalbimden değil soğuk dudaklarımdan ezebere dökülüyor hiç bir maneviyat yok.Kuran okuyup ağlayan insanlara Peygamberimiz dönemindeki insanlara özeniyorum ne diyeyim kıskanıyorum mü'min mü'mini kıskanır mı?Evet oluyor işte Kuran'da okusam ne yapsam içimden ağlama ve ya bir şey yapma isteği gelmiyor.O insanlar ne güzel Allah korkusundan ağlıyor mutlu oluyor bense üzülüyorum hep üzgünüm hep üzgünüm hep üzgünüm çünkü artık sadece şeytan var yanımda sanki melekler terk etti yanımı.Bazen namazlarımı kılıyorum ama galiba 2 kez istemeden kafir oldum yeter artık!Bir keresinde rüyamda Cebrail ile Azrail'i beraber gördüm Azrail bana öfkeyle bakıyordu.Namaz kılarken bile sürekli aklıma başka başka şeyler geliyor sanki bende iman nuru yok gibi.Namaz kılmak istiyorum namaz vakti geldiğinde ise tabiri caizse sinir oluyorum .Şeytan beni rahat bırakmıyor artık öyle kötü durumdayım ki şeytanı görsem bile ibadete başlayacağım.Ben Allah korkusu istiyorum bende o maneviyatı yaşamak istiyorum ama olmuyor işte belki şimdi ölsem melekler yüzüme tükürür bilemiyorum .


  Bana yardım edin...


 2. 30.Ağustos.2014, 17:36
  1
  Enfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  Arkadaşlar ben 14 yaşındayım bazen kendimi tuhaf hissediyorum.Peygamber Efendimiz'in davranışlarına bakıyorum duaları okuyorum.(5 vakit namazımı kılmıyorum bana yardım edin.)4-5 sınıf gibiyken bir keresinde Peygamber Efendimiz'i rüyamda görmüştüm o zaman çok iyiydi ama artık böyle değil sürekli içimde vesvese var sürekli sürekli sürekli!Allah yok tanrı var gibi şeyler diyecek oluyorum ve bunları dememek için de Allah yok tanrı var demedim falan diyorum ve bundan dolayı sık sık kelime-i tevhid getiriyorum ama artık beni sıkıyor bunlar.Bunalıyorum yani arada bir içime korku geliyor kimse Allah'a karşı gelemez ya cennet yoksa illa cehenneme gidiyorsak gibi...Sonra Allah neden öyle bir şey yapsın ki falan diyorum ama şeytan sanki sürekli yanımda dua okuyorum ama artık dualar kalbimden değil soğuk dudaklarımdan ezebere dökülüyor hiç bir maneviyat yok.Kuran okuyup ağlayan insanlara Peygamberimiz dönemindeki insanlara özeniyorum ne diyeyim kıskanıyorum mü'min mü'mini kıskanır mı?Evet oluyor işte Kuran'da okusam ne yapsam içimden ağlama ve ya bir şey yapma isteği gelmiyor.O insanlar ne güzel Allah korkusundan ağlıyor mutlu oluyor bense üzülüyorum hep üzgünüm hep üzgünüm hep üzgünüm çünkü artık sadece şeytan var yanımda sanki melekler terk etti yanımı.Bazen namazlarımı kılıyorum ama galiba 2 kez istemeden kafir oldum yeter artık!Bir keresinde rüyamda Cebrail ile Azrail'i beraber gördüm Azrail bana öfkeyle bakıyordu.Namaz kılarken bile sürekli aklıma başka başka şeyler geliyor sanki bende iman nuru yok gibi.Namaz kılmak istiyorum namaz vakti geldiğinde ise tabiri caizse sinir oluyorum .Şeytan beni rahat bırakmıyor artık öyle kötü durumdayım ki şeytanı görsem bile ibadete başlayacağım.Ben Allah korkusu istiyorum bende o maneviyatı yaşamak istiyorum ama olmuyor işte belki şimdi ölsem melekler yüzüme tükürür bilemiyorum .


  Bana yardım edin...

 3. 30.Ağustos.2014, 18:25
  2
  Hicret_74
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ağustos.2014
  Üye No: 104549
  Mesaj Sayısı: 49
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Allah Korkusu
  Selamun Aleykum ;

  İlk olarak Efendimiz (s.a.v) rüya'da görmek gibi aklıma ve kalbime hitap eden bu güzel olayı yaşabilmişsin ne güzel keşke bana ve bize'de nasip olsa ...

  ___

  '' Vesvese bir rahatsızlıktır,kuruntu halidir.Bu rahatsızlıkta,kişinin kafasına garip,mantık dışı fikirler gelir.Bu fikirler irade dışıdır.
  Kişiye yabancı olan fikirlerden rahatsızlık duyulur.Bu fikirler atılmak istenir,ancak başarılı olunmaz Kendisini zorladıkça fikirler hem artar hem çeşitlenir.
  Kişi mantığıyla ve aklıyla bu fikirleri değerlendiğinde daima saçma ve mantıksız olduğunun farkındadır.
  Bir kimsenin kalbine gelen Allah’ı ve ahireti inkar,küfre müteallik sözler gibi düşünceler de vesvesedir.İşin garip yanı vesvese imanı kuvvetli kişilerde olur.İmansızlar bu şekilde vesveselere tutulmazlar.Yani vesvese,bir iman işaretidir.''

  Neden olmaz > bir kişide namaz yok,oruç yok , amel işleme için sebeb olsa'da yapıyım gibi düşünceler ile aklında beyin fırtınaları yapmadığından veya olmadığı için bu kişinin yoldan kaydırılmaya ihtiyacı yok ... çünkü neden > olan olmuş o kişi için ... zaten cümlenin başında dikkat edersen bir kişi dedim yani müslüman bir kişi demedim ...

  ___

  Güzel Bölüm :

  '' VESVESE KONUSUNDA HADİS-İ ŞERİFLER

  Vesvesenin günahı yoktur.Kişi kendisine gelen vesveselerden dolayı dinen mesul sayılmaz.Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.)şu hadis-i şerifleri açıktır.
  “Vesvese imanın ta kendisidir.”
  “Namazda vesvese dindar ve sarih imandandır”
  “Ağızla söylemedikçe,buna uygun hareket edilmedikçe,Allahü Teala ümmetimin içinde olan vesveseleri affeder.”
  “Vesvese şeytandandır.Abdest alırken,guslederken ve necaset temizlerken şeytanın vesveselerinden sakının!”
  “İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.”
  “Allahü Teala’nın size verdiği kolaylıklardan,ruhsatlardan istifade edin!”
  “Allahü Teala,azimetle hareket edilmesini de sever.”
  “Bir zaman gelecek ki,insan temizlikte fazla titiz hareket edecek,(vesveseye düşerek)dinde haddi aşacaklardır.”
  “İnsan kalben ve fikren hakaik-ı ilahiyeye bakıp düşündüğü zaman,bilhassa namaz ve ibadet esnasında,gerek şeytan tarafından,gerekse nefsi tarafından pek fena,pis ve çirkin vesveseler,hatıralar,sinekler gibi kalbe,akla hucüm ederler.Bu gibi hevai,vehmi ve çirkin şeylerin defiyle uğraşan adam,o vesveselere mağlup olur.Ancak onları mağlup edip kaçırmak çaresi müdafaayı terk edip onlar ile uğraşmamaktadır.Evet,arılar ile uğraşıldıkça onlar hücumlarını arttırırlar.Onlara karışılmadığı takdirde,insanı terkeder,giderler.Hem o vesveselerin ne hakaik-i İlahiyye nede senin kalbine bir mazarratı (zararı)yoktur.Evet,pis bir menzilin deliklerinden semanın güneş ve yıldızlarına cennetin gül ve çiçeklerine bakılırsa o deliklerdeki pislik ne bakana ve ne de bakılana bulaşmaz.Ve fena bir tesir etmez.
  (Haşiye):O çirkin sözler senin senin kalbinin sözleri değil.Çünkü senin kalbin ondan müteessir ve müteessifdir.Belki kalbe yakın olan lümme-i şeytaniden geliyor.Mesela,aynanın içindeki yılanın timsali ısırmaz.Ateşin misali yakmaz.Ve necasetin görünmesi ayineyi telvis etmez.”
  (Bediüzzaman Said Nursi Vesvese Risalesi) ''


  Vesvesenin üzerinde durulmaması ve dert haline getirilmemesi gerekir.Vesvese,büyütülmemeli,aksine küçümsenmelidir.Nasıl Yani ? Aklına herhangi bir kötü vesvese geldi .. euzu besmele > kelime-i şehadet > içinden değil dışından senin duyucağın ses tonunda içimdeki bir vesvese seni kabul etmiyor yanlız Allah güveniyorum ve onun yolu tek doğru yol dersen güzel olabilir [ Tekrarla Sürekli ]

  Ağır Bölüm :

  Kardeşim İman'lı bir kişi olarak Hak kitabımız'dan şu ayetler sana uygun :

  Allah hiç kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez” (Bakara suresi, 286. ayet)

  Ey kendi nefisleri aleyhinde israf edip, haddi aşan kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz! Çünkü, şüphesiz ki Allah, bütün günahları bağışlar, muhakkak ki O, çok bağışlayan ve çok esirgeyendir” (Zümer süresi 53. ayet)

  '' Bu vesveseye yakalanan kişi, hayal etme ile akıl etmeyi birbirine karıştırmaktadır. Yani hayale gelen bir vesvese ve şüpheyi, akla girmiş zannederek, inancına ve itikadına zarar geldiğini zanneder. Hayalinde şekillendirdiği bu şüpheyi, imana zarar veren, aklının tasdik ettiği ve doğruladığı bir şüphe kabul eder. Halbuki bu şüphe ne akıldadır, ne aklın tasdik ettiği bir şeydir, nede onun imanına ve inancına zarar verebilir. Bu şüphe, şeytanın hayale attığı bir vesvesedir.  Sonuç :

  1- İman hakikatleri hakkındaki vesvese ve şüpheler imanımıza ve itikadımıza asla zarar veremez.

  2- küfrü gerektiren şeyleri hayal etmek insanı dinden çıkarmaz. Küfür tevehhüm etme yani inkarı farzetme ve vehmetme kişinin imanına zarar vermez. Küfrü zihnen düşünme ve olasılığını ölçmek için tefekkür etme kişiyi kafir yapmaz. Çünkü hem hayal etme, hem vehmetme, hem tasvir etme, hem de tefekkür etme, aklın tasdikinden ve kalbin kabulünden ayrı ve farklı şeylerdir.

  3- Bu vesveseler kalbin tasdiki ve aklın kabulü değil, bir derece serbest ve söz dinlemeyen hayalin, vehmin, tasvirin ve tefekkürün meyvesidir.

  4-Unutmamak gerekir ki; aynadaki yılanın sureti ısırmaz, ateşin misali yakmaz ve pis bir şeyin aksi aynayı kirletmez. Öylede, hayal ve fikir aynasında, küfrün ve şirkin akisleri, dalaletin gölgeleri ve küfre benzer çirkin sözlerin hayalleri itikadı bozmaz, imanı zarar vermez ve hürmetli edebi kırmaz.  Allah Yardımcın ve Yardımcımz Olsun ... Umarım Rüya'da Efendimiz'i görebilirim .. Selametle Kardeşim ; 4. 30.Ağustos.2014, 18:25
  2  Selamun Aleykum ;

  İlk olarak Efendimiz (s.a.v) rüya'da görmek gibi aklıma ve kalbime hitap eden bu güzel olayı yaşabilmişsin ne güzel keşke bana ve bize'de nasip olsa ...

  ___

  '' Vesvese bir rahatsızlıktır,kuruntu halidir.Bu rahatsızlıkta,kişinin kafasına garip,mantık dışı fikirler gelir.Bu fikirler irade dışıdır.
  Kişiye yabancı olan fikirlerden rahatsızlık duyulur.Bu fikirler atılmak istenir,ancak başarılı olunmaz Kendisini zorladıkça fikirler hem artar hem çeşitlenir.
  Kişi mantığıyla ve aklıyla bu fikirleri değerlendiğinde daima saçma ve mantıksız olduğunun farkındadır.
  Bir kimsenin kalbine gelen Allah’ı ve ahireti inkar,küfre müteallik sözler gibi düşünceler de vesvesedir.İşin garip yanı vesvese imanı kuvvetli kişilerde olur.İmansızlar bu şekilde vesveselere tutulmazlar.Yani vesvese,bir iman işaretidir.''

  Neden olmaz > bir kişide namaz yok,oruç yok , amel işleme için sebeb olsa'da yapıyım gibi düşünceler ile aklında beyin fırtınaları yapmadığından veya olmadığı için bu kişinin yoldan kaydırılmaya ihtiyacı yok ... çünkü neden > olan olmuş o kişi için ... zaten cümlenin başında dikkat edersen bir kişi dedim yani müslüman bir kişi demedim ...

  ___

  Güzel Bölüm :

  '' VESVESE KONUSUNDA HADİS-İ ŞERİFLER

  Vesvesenin günahı yoktur.Kişi kendisine gelen vesveselerden dolayı dinen mesul sayılmaz.Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.)şu hadis-i şerifleri açıktır.
  “Vesvese imanın ta kendisidir.”
  “Namazda vesvese dindar ve sarih imandandır”
  “Ağızla söylemedikçe,buna uygun hareket edilmedikçe,Allahü Teala ümmetimin içinde olan vesveseleri affeder.”
  “Vesvese şeytandandır.Abdest alırken,guslederken ve necaset temizlerken şeytanın vesveselerinden sakının!”
  “İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.”
  “Allahü Teala’nın size verdiği kolaylıklardan,ruhsatlardan istifade edin!”
  “Allahü Teala,azimetle hareket edilmesini de sever.”
  “Bir zaman gelecek ki,insan temizlikte fazla titiz hareket edecek,(vesveseye düşerek)dinde haddi aşacaklardır.”
  “İnsan kalben ve fikren hakaik-ı ilahiyeye bakıp düşündüğü zaman,bilhassa namaz ve ibadet esnasında,gerek şeytan tarafından,gerekse nefsi tarafından pek fena,pis ve çirkin vesveseler,hatıralar,sinekler gibi kalbe,akla hucüm ederler.Bu gibi hevai,vehmi ve çirkin şeylerin defiyle uğraşan adam,o vesveselere mağlup olur.Ancak onları mağlup edip kaçırmak çaresi müdafaayı terk edip onlar ile uğraşmamaktadır.Evet,arılar ile uğraşıldıkça onlar hücumlarını arttırırlar.Onlara karışılmadığı takdirde,insanı terkeder,giderler.Hem o vesveselerin ne hakaik-i İlahiyye nede senin kalbine bir mazarratı (zararı)yoktur.Evet,pis bir menzilin deliklerinden semanın güneş ve yıldızlarına cennetin gül ve çiçeklerine bakılırsa o deliklerdeki pislik ne bakana ve ne de bakılana bulaşmaz.Ve fena bir tesir etmez.
  (Haşiye):O çirkin sözler senin senin kalbinin sözleri değil.Çünkü senin kalbin ondan müteessir ve müteessifdir.Belki kalbe yakın olan lümme-i şeytaniden geliyor.Mesela,aynanın içindeki yılanın timsali ısırmaz.Ateşin misali yakmaz.Ve necasetin görünmesi ayineyi telvis etmez.”
  (Bediüzzaman Said Nursi Vesvese Risalesi) ''


  Vesvesenin üzerinde durulmaması ve dert haline getirilmemesi gerekir.Vesvese,büyütülmemeli,aksine küçümsenmelidir.Nasıl Yani ? Aklına herhangi bir kötü vesvese geldi .. euzu besmele > kelime-i şehadet > içinden değil dışından senin duyucağın ses tonunda içimdeki bir vesvese seni kabul etmiyor yanlız Allah güveniyorum ve onun yolu tek doğru yol dersen güzel olabilir [ Tekrarla Sürekli ]

  Ağır Bölüm :

  Kardeşim İman'lı bir kişi olarak Hak kitabımız'dan şu ayetler sana uygun :

  Allah hiç kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez” (Bakara suresi, 286. ayet)

  Ey kendi nefisleri aleyhinde israf edip, haddi aşan kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz! Çünkü, şüphesiz ki Allah, bütün günahları bağışlar, muhakkak ki O, çok bağışlayan ve çok esirgeyendir” (Zümer süresi 53. ayet)

  '' Bu vesveseye yakalanan kişi, hayal etme ile akıl etmeyi birbirine karıştırmaktadır. Yani hayale gelen bir vesvese ve şüpheyi, akla girmiş zannederek, inancına ve itikadına zarar geldiğini zanneder. Hayalinde şekillendirdiği bu şüpheyi, imana zarar veren, aklının tasdik ettiği ve doğruladığı bir şüphe kabul eder. Halbuki bu şüphe ne akıldadır, ne aklın tasdik ettiği bir şeydir, nede onun imanına ve inancına zarar verebilir. Bu şüphe, şeytanın hayale attığı bir vesvesedir.  Sonuç :

  1- İman hakikatleri hakkındaki vesvese ve şüpheler imanımıza ve itikadımıza asla zarar veremez.

  2- küfrü gerektiren şeyleri hayal etmek insanı dinden çıkarmaz. Küfür tevehhüm etme yani inkarı farzetme ve vehmetme kişinin imanına zarar vermez. Küfrü zihnen düşünme ve olasılığını ölçmek için tefekkür etme kişiyi kafir yapmaz. Çünkü hem hayal etme, hem vehmetme, hem tasvir etme, hem de tefekkür etme, aklın tasdikinden ve kalbin kabulünden ayrı ve farklı şeylerdir.

  3- Bu vesveseler kalbin tasdiki ve aklın kabulü değil, bir derece serbest ve söz dinlemeyen hayalin, vehmin, tasvirin ve tefekkürün meyvesidir.

  4-Unutmamak gerekir ki; aynadaki yılanın sureti ısırmaz, ateşin misali yakmaz ve pis bir şeyin aksi aynayı kirletmez. Öylede, hayal ve fikir aynasında, küfrün ve şirkin akisleri, dalaletin gölgeleri ve küfre benzer çirkin sözlerin hayalleri itikadı bozmaz, imanı zarar vermez ve hürmetli edebi kırmaz.  Allah Yardımcın ve Yardımcımz Olsun ... Umarım Rüya'da Efendimiz'i görebilirim .. Selametle Kardeşim ;


 5. 30.Ağustos.2014, 20:29
  3
  Enfal
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Ağustos.2014
  Üye No: 104554
  Mesaj Sayısı: 14
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Allah Korkusu

  Aleyküm Selam.Teşekkür ederim rahatlatıcı bir yazı olmuş .


 6. 30.Ağustos.2014, 20:29
  3
  Enfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Aleyküm Selam.Teşekkür ederim rahatlatıcı bir yazı olmuş .
+ Yorum Gönder