+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ettehiyyatü okumadan önce besmele çekilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Researcher
  Üye
  Reklam

  Ettehiyyatü okumadan önce besmele çekilir mi?

  Reklam

  Ettehiyyatü okumadan önce besmele çekilir mi? Mumsema
  Selamun aleyküm...

  Arkadaşlar namaz kılarken son oturuşta ettehiyyatü okurkan eüzü besleme mi çekmek lazım yoksa direk besmele çekip okumak mı lazım veya besmele çekmeden ettehiyyatü okumak mı gerekir ?


 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Ettehiyyatü okumadan önce besmele çekilir mi?


  Reklam


  Teşehhüde başlarken ne euzu besmele,ne de normal besmele çekilir.

  Sana bazı sorular soracağım.Genel bir araştırma yaptığım için;

  1.)Bu zamana kadar namazlarını nasıl kıldın?Tahiyyata direk mi başladın yoksa euzu/besmele çekerek mi başladın?

  2.)Besmele çekerek başladıysan neden böyle yaptın?Birisinden mi duydun,bir yerde mi okudun,yoksa besmele çeksem nolcak sanki diyerek mi çektin.

 3. Researcher
  Üye
  ben Ettehiyyatü okurken besmele çekiyorum ve kimseye sormadım neden kabul olmaz mıdır namaz

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Hiçbir kitapta tahiyyata başlarken besmele çekilir demez ki hangisine inanacağımıza şaşırdık diyorsun.Sorun şu ki;elimizin altında internet vs.var bilgiye ulaşmak çok kolay ama önemsemiyoruz.

  Diğer meseleleri önemsiyoruzda,günde beş defa yaptığımız bir ibadetin ilmihal bilgisini neden önemsemiyoruz?

 5. mina
  Üye
  peki bende bir soru sorayim;internete baktim ama bazi yerlerde evet bazi yerlerde hayir deniyor,namazlarda fatihadan sonra amin diyebilirmiyiz?

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Evet fatihadan sonra amin demek sünnettir.

 7. mina
  Üye
  birde;ikindi ve yatsi namazlarinin ilk sunnetindeki ilk oturusta ettehiyatu ve salli barik okuyup kalktiktan sonra suphanekeden sonra okuyacagimiz fatihadan once besmele cekmelimiyiz?

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Subhaneke ve fatiha arasında euzu besmele çekmek sünnettir.

 9. Misafir
  sayın musab
  Benım yaşım 42 hayatımın bazı dönemlerinde kısa aralıklar ile nazam kıldım bıraktım sonra yeniden başladım sonra yine bıraktım şimdi 3 aydır rabbim nasip etti yeniden kılmaya başladım.
  Ben de bir kaç ay oncesine kadar tahiyyatta başlarken besmele cekiyordum sonra namaz ile alakalı başka bir şeyler araştırırken tahiyatta besmele cekilmesine gerek olmadığını öğrendim ama cekilirsede günaha girersin diye bir şey ne okudum ne de duydum .
  Sizin yukarıda arkaşa bu konu ile alakalı vermiş olduğunuz cevabı ben namaza yeni başlamış biri olarak okuyunca gecmişte tahiyattan önce cekmiş olduğum besmeleden dolayı sanki bir günah işlemiş gibi hissettim.
  Bakın size bir anımı anlatayım daha o zamanlar 18-20 yaşların da idim bir abim beni uzun ısrarları neticesinde eyüp sultana sabah namazına götürdü camiye girdik ve ön taraflara yakın bir yerde oturduk ezanı bekliyoruz aradan 5-10 dak gecmeşdikii yaşlıca bir amca yanıma gelerek civarımda üç beş kişinin duyabileceği şekilde bana o üzerindeki kazak ile namaz kılınmaz dedi ben de şaşırmış ve utanmış bir şekilde ne amca nesi varki kazağın dedim o da bana kazağımın arkasındaki kartal resmini göstererek bu resimden dolayı olmaz dedi ya bu kazağı değiştir yada kazağı cıkar ters giy dedi düşüne biliyormusunuz yaşım 18 civarı hayatımda ilk defa eyüp sultana sabah namazına gelmişim ve bir amca gelmiş beni o kadar insanın icerisinde utandırmış ve tabii gencliğin vermiş olduğu asilik ve cehaletle birlikte namazı kılmadan camiden cıktım gittim... Bana sorarsanız asıl sorum şuki çok çabuk yargılayıp infaz ediyoruz karşımızdakine savunma hakkı vermiyoruz evet bu güne kadar önemsememiştim bu güne kadar araştırmamıştım evet interneti kitapları çeşitli bilgi edinme kaynaklarını boş işler için kullanmıştım ama canım kardeşim bunları benim / bizim yüzümüze böyle çarbarcasına vurmayın.Zaten ben/biz bu güne kadar yaptığımız kötü şerlerden vede yapamadığımız iyi şeylerden den dolayı rabbimizden utanıyoruz af diliyoruz birde siz cıkıp bizi bizim yapamadığımız kulluk ile gecmişimiz ile yargılayıp utandırmayın ne olur..

 10. Misafir
  Çook çook hoş bir cevap arkadaşım biz hataları ayıpları başkalarına hissettirmeden kapatalım yada yardımcı olalım ki şu kalpler bir yumuşasın

 11. Misafir
  Ağzına sağlık. Bende elhamdulillah namazımı kılıyorum ama bazı şeyleri bilmediğimin farkındayım. Misal,Şimdi yeni öğrendim ettehiyatü den önce besmele çekilmemelidir diye veya fatiha dan sonrada. Rabbim sizlerden razı olsun.

 12. Misafir

  Reklam


  Süphane ve tahıyattan önce besmele çekkilmez,hatta imamama uyuldugu zamanda besmele çekilmez fatihadan önce...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namazda tahiyyat okurken besmele çekilir mi,  namazda ettehiyyatüden önce besmele,  ettehiyyatü neden besmele cekilmez,  ettehiyyatü duası besmele çekilir mi,  tahiyyatta besmele çekilir mi,  tahiyyat besmele çekilir mi,  namazda sübhanekeden önce besmele çekilirmi