Hz Nuh'un kavmi neden helak oldu 5 üzerinden 4.50 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  lazz4 Üye
  lazz4
  Üye

  Üye No: 103502
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Hz Nuh'un kavmi neden helak oldu


  Hz. Nuh (as) neden sadece kendine inanları kurtardı?


  Arkadaşlar Selamun Aleyküm.Benim sizlere bir sorum olacaktı.Bunda 2 hafta önce geneli ateist olan bir sitede Hz.Nuh(a.s) hakkında tufan olayıyla ilgili bir yazı okudum.Neden kendi kavmini sadece kurtarmış gibisinden.Bende kendime cevabını verdim.Fakat ondan sonra bu vesveseler arttı.HAŞA ALLAH var mı yok mu,Kur'an uydurmamı gibisinden.Namazlarımı daha özenli kılıyorum.dua ediyorum fakat gitmiyor.Haşa Allaha'a inanmıyorum gibi hissediyorum ama biliyorum ki tabiki var.İşte acaba bu içimdeki düşünceler benim fikirlerim olabilir mi?Böyle sorluar gelince diyorum evrene bak,vücütlarımıza bak böyle bir şey mümkün mü fakat kendimi inandıramıyor gibiyim.Sanki eski imanım yok gibi hissediyorum.Acaba bu vesvese midir?Benim düşüncelerim olabilir mi?Yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden Allah razı olsun..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  NuN Özel Üye
  NuN
  Özel Üye

  Üye No: 1953
  Mesaj Sayısı: 1,589
  Tecrübe Puanı: 18

  Cevap: Hz Nuh'un kavmi neden helak oldu


  Pislik olan inançsız müşriklerin içine girdin, pislik sana bulaşmış, tevbe et manen yıkan geçer.
  Bunlar bazen her gençte yaşanabilen durumlardır, şeytan uğraşır kimi atlatır kimi de bocalar durur.
  lanet et şeytana içinden kov


 3. 3
  Darusselam Devamlı Üye
  Darusselam
  Devamlı Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,154
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: Hz Nuh'un kavmi neden helak oldu


  Cevap: Hz Nuh'un kavmi neden helak oldu
  "Andolsun, Biz Nuh'u kendi kavmine (elçi olarak) gönderdik, içlerinde elli yılı eksik olmak üzere bin sene yaşadı. Sonunda onlar zulme devam ederlerken tufan kendilerini yakalayıverdi. Böylece Biz onu ve gemi halkını kurtardık ve bunu alemlere bir ayet (kendisinden ders çıkarılacak bir olay) kılmış olduk."

  (Ankebut Suresi, 14-15)


  Hz. Nuh, Allah'ın ayetlerinden uzaklaşarak O'na ortaklar koşan kavmini, sadece Allah'a kulluk etmeleri ve sapkınlıklarından vazgeçmeleri konusunda uyaran ve bu konuda büyük bir sabır gösteren kutlu bir peygamberdir. Ancak kavmine din ahlakına uymaları konusunda defalarca öğüt verdiği ve onları Allah'ın azabına karşı birçok kez uyardığı halde, onlar Hz. Nuh'u yalanlamışlar ve şirk koşmaya devam etmişlerdir. Nuh kavminin kendilerine yapılan tebliğ süresince gösterdikleri ve Allah'ın kendilerine azap göndermesine neden olan çirkin tavırlar ayetlerde şöyle bildirilmiştir... 4. Reklam

 5. 4
  hasan19080 Üye
  hasan19080
  Üye

  Üye No: 103470
  Mesaj Sayısı: 75
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Hz Nuh'un kavmi neden helak oldu


  Bi insan hiç görmediği birini sevip onu kalbinde hissedebilir mi? Nezaman peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V. in ismi söylense kalbimde bir ferahlık bir ihsan oluşuyor. ölümünün üzerinden 1500 sene geçmiş ama 2 buçuk milyar insan onu hergün her, saat her ,dakika anıyor Çünkü Allahın rahmeti onun üzerindedir. Buda Allahın varlığının ve birliğinin en büyük kanıtıdır. Geçmişte allahtan istediğin ve yaptığın duaları hatırla ve şu anki durumunu düşün çoğunun gerçekleştiğinin farkına varacaksın. Eğer istediğin bişey olmamışsa şunu bil ki senin için hayırlı değildir ama Allah senin iyliğini düşündüğü için onu vermemiştir. Allah hiç bir kulunun kötülüğünü istemez. Ben ilk başta farkına varmadım ama durup şöyle bi düşündüğümde Allahtan ne istediysem hepsi olmuş yeni farkettim. Boşına dememişler Allah hiç ummadığın bir yerden sana umut kapısı açar diye. Ve bunun farkettikten sonra eskisinden daha çok şükür ediyorum. Ve çok ilginçtir ki istediklerim şeyler için hiç bir gayret göstermedim hepsi bi anda kendiliğinden oluverdi.
  BU arada evrenin bir numaralı hayranıyım. milyarlarca galaxy, Trilyonlarca yıldız hepsi yukarda asılı duruyor bize en yakın yıldız güneş 150 milyon km uzaktan nasıl oluyorda yeryüzünü ısıtabiliyor? güneşe en yakın yıldız ona 4 ışık yılı uzakta oda 40 trilyon km (40.000.000.000.000km) anlamına gelir. tüm evrenin çapı 100 milyar ışıkyılından fazla diye tahmine diliyor.

  vicudumuza da baktığımızda. bir insan sabit ışıklı bir odada iyi bir haber aldığında ve mutlu olduğunda göz bebekleri küçülür ve kötü bir haber alınca ve üzülünce göz bebekleri büyürmüş bunu vicut nasıl yapıyor dersin? göz bebeği nerden biliyor iyi haberi? Bunu doktora sorduğmda bana dediki bunu sağlayan beyinin salgıladığı bir hormon sonucudan göz bebiği aldığın habere göre tepki göstriyor dedi Ama asıl ilginç olan bu değil asıl ilginç olan bunu yapan hormonun ikiside aynı olması farklı değil..... bunları araştırınca insanın inancı artıyor.


 6. 5
  lazz4 Üye
  lazz4
  Üye

  Üye No: 103502
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Kardeşlerim bunun inançsızlığa sürüklenmesinden korkuyorum.Yaşım 17 ergenlikle ilgili olabilir mi?


 7. 6
  Hüseyin. Üye
  Hüseyin.
  Üye

  Üye No: 103504
  Mesaj Sayısı: 39
  Tecrübe Puanı: 1

  ergenlikle alakası yok, ilimsizlik ve kötü ortamın etkileridir zikrederek ve Allahtan af dileyerek geçer.


 8. 7
  Şii Emekli
  Şii
  Emekli

  Üye No: 103566
  Mesaj Sayısı: 154
  Tecrübe Puanı: 0

  İlimle meşgul olursanız vesveseniz kalmaz. Sizdekiler vesvesedir zira kendi düşünceniz olsa acaba ben bunu mu düşünüyorum demezsiniz.Hazreti Nuh(as) inananları kurtardı, inanmayanlar da biri de oğlu helak oldu. Ateistler neden bunu sormuşlar anlamadım. Allah düşmanlarını Allah'ın Rasulu niye kurtarsın? Hazreti Nuh(as)'a ettikleri zulümleri açıp okurlarsa sebebini anlarlar. Hazreti Nuh'un bedduasıydı o tufanı ortaya çıkaran.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Abeciğim hz. NUh aleyhisselâm ın sadece kendi kavmini kurtarmasının sebebi gerçekleşen tufanın tüm dünyada değil sadece kendi kavminin yaşadığı yerde olmasıdır. Allah razı olsun


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bu bir vesvesedir o herkeze olur seytan vesvese veriri ve insan kendi kendine acaba Allah varmi yok gibisine seyler der ama icinden der


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  kardeşim sana şeytan vesvese veriyor her insana vesvese verir seytan önemli olan vesveseye yenik düşmemek sen bol bol allahı tevekkül et gecer


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  kardeşim, ilimsiz kafa şeytanın yuvasıdır. elbetteki şeytanın vesveseleri seni dinden çıkarmak içindir ama bunun hikmeti Allah'ın ise senin okuyup araştırmanı istemesidir. Oku ve kafandakilere cevap bul. varlık ve yokluk konusunda aklına gelen şeylere aldırma, kalbin bundan rahatsız olduğu için senin elinde değil; o da şeytandandır.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  O şeytanın vesvesesidir kafana çok takarsan Allah'ın yolundan Allah korusun çıkarsın


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim öncelikle aynı olay başıma geldiği için yazayım.1- ateist forum,ateizm vs. Allahın inkar edildiği ve bununla ilgili türlü ispatların(güya) olduğu her ortamdan uzak dur.2- imanımız kuranla namazla sağlamlaştıktan sonra her türlü münazaraya hazır,bilinçli konuma geliğinde bile şirkin pisliğin olduğu yere adımını atma.Sadece islamı anlamak isteyen birine anlatıp tartıabilirsin.Yoksa imansız herkes sidik yarıstırabilir soyut gozuken birsey icin.


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hem içinde töbe haşa Allaha karşı şuphe var hende sorunun sonuna Allah Razı olsun diyorsun neyin kafasidir bu her eserin bi yaraticisi vardir bi gitarin bi telefinun oldugu gibi kainatin dunyanin ve insanlarin da yaratici Allah cc dur. Bundan suphen olmasin Kuranı Kerimi oku bence


+ Yorum Gönder
Git 12 Son