Yaşamla ilgili soru 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  beygu Kardeşiniz
  beygu
  Kardeşiniz

  Üye No: 597
  Mesaj Sayısı: 61
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 34
  Yer: dünyada bir yer

  Yaşamla ilgili soru


  Diyelim sıradan bir yaşamınız var.Günlük yaşıyorsunuz. Günün birinde gerçek, derin ve doyurucu bir sevgi bulacağınızdan umudunuz olmasa, kalan hayatınızı nasıl yaşardınız?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  uhutgunesi Devamlı Üye
  uhutgunesi
  Devamlı Üye

  Üye No: 42175
  Mesaj Sayısı: 155
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: yaşamla ilgili-soru


  Alıntı
  Diyelim sıradan bir yaşamınız var.Günlük yaşıyorsunuz. Günün birinde gerçek, derin ve doyurucu bir sevgi bulacağınızdan umudunuz olmasa, kalan hayatınızı nasıl yaşardınız?
  1- Mü'minin yaşamı sıradan değildir.Hedefi Allah cc rızasına erişmek olduğu için çooook yapması gereken ameller vardır.
  2-Mü'min yaşadığı anı iyi değerlendirir son günüymüş gibi amellerine ibadetlerine titizdir.Her namazını son namazıymış gibi kılar örneğin.
  3-Hedefi Allah cc rızası olduğu için onun Muhabbetinede taliptir.Bir gün o muhabbetin nasip olması hayali vardır.Umutsuz değildir umutsuzluk doğruda değildir.Sevilen bir eş olsa dahi insan bu Muhabbetin peşindedir.
  4-Kalan ömrünü değil tüm ömrünü rızaya erişmek için harcar gayret eder.
  5-Gerçek ve doğru olan Allah cc sevgisidir.O'nu seven tüm yaratılmışları sever fakat yine onun rızası için sever."Kalpler yalnız Allah'ı zikredince mutmain olur"


  Rad suresi
  [URL="http://www.biriz.biz/kuran/rad/13rad.htm#28"]28.[/URL]Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah'ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur.

  “YÂ EYYETÜHE-N-NEFSÜL MUTMAİNNEH” şeklinde, ey mutmain olmuş nefis, şeklinde insanlığa hitab ederek akabinde MUTMAİN OLMUŞ NEFSİN durumunu bize şöyle açıklamaktadır.

  Fecr 27-28-29-30 “Ey mutmain (tatmin bulmuş) nefis, Rabbine, razı edici ve razı edilmiş olarak dön. Artık kullarımın arasına gir. Ve cennetime gir.”

  Nefsi mutmain : Allah’ın o nefisden ( o kişiden, o candan, o insanın yaşamından) razı olduğu, o kişinin, nefsin, canın da Allah’tan razı olduğu, Allah’ın o kişinin yaşamından, o kişininde Allah’ın yaşamasını istediği sınırların içerisinde, yaşamaktan tatmin olmuş nefis demektir. Daha güzel bir ifadeyle TEFHİM-ÜL KUR’AN tefsirinde şöyle açıklanmaktadır.

  Nefs-i mutmainne" den murad, hiçbir şüphe ve tereddüt taşımadan, itminan-ı kalple ve Allah'ı Rab kabul edip O'nun peygamberlerinin getirdiği dini de hak din bilerek Allah'a ulaşan insandır. O insan, Allah (c.c.) Rasulünün getirdiği her akide ve ameli hakk olarak kabul eden ve Allah'ın dininin yasakladığından mecburen değil, seve seve kaçınarak uzak durandır. O insan Allah (c.c.) yolunda ne fedakarlık gerekiyorsa yapan, O'nun yolunda türlü zorluk ve eziyet geldiği halde sakin kalbiyle O'na dayanan, dünyanın İslâm dışı lezzet ve menfaatlerinden mahrum kaldığı halde onları özlemeyen, tersine bu konuda kalbi mutmain olarak hakk dini takip edip bu pisliklerden korunandır.


  Daha ne olsun, kimi ararki insan.

  [URL]https://www.mumsema.org/dini-guzel-yazilar-makaleler/28447-sevgi-sifadir.html[/URL]

  [URL]https://www.mumsema.org/sohbet-muhabbet/12782-askin-dereceleri.html[/URL]

  Buradaki paylaşımlarda cevabımıza dahil olsun.

  Daha güzel açıklamalar gelecektir diğer kardeşlerden.


 3. 3
  arbekbey Devamlı Üye
  arbekbey
  Devamlı Üye

  Üye No: 9304
  Mesaj Sayısı: 81
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: yaşamla ilgili-soru


  Müslüman asla umutsuz ve sevgisiz olamaz.Madem ki, Rabbim var hem umudum ,hem sevgim ,hem herşeyim var.:alkis:


 4. Reklam

 5. 4
  muhasebeci Emekli
  muhasebeci
  Emekli

  Üye No: 47186
  Mesaj Sayısı: 201
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 37

  --->: yaşamla ilgili-soru


  sevgiyi mutluluğu başkasında aramak gereksiz.bunu biliyorum çünkü namaza başlamadan önce gerçeği görmeden önceki yaşamımdan biliyorum.biri gider biri gelirdi.
  zaten insan ibadete yönelince değil umutsuzluk gün bile yetmiyo düşünmeye.
  bide ben lig tv ye üyeyim oda bayağı maç günleri mutlu ediyo insanı:))


 6. 5
  ELİZAN AciZ BiR KuL
  ELİZAN
  AciZ BiR KuL

  Üye No: 21667
  Mesaj Sayısı: 245
  Tecrübe Puanı: 6
  Yer: ÜmİtLE,ÜmİtSiZLiK ArAsI BiR YeR

  Allahı kaybeden neyi bulur , Allahı bulan neyi kaybeder ki....umutsuzluk yakışmaz müslümana ben Rabbimin helehele kendisini az da olsa anan kullarının umutlarını boşa çıkarmayacağını düşünüyorum..


 7. 6
  esin-ti ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  Üye No: 46167
  Mesaj Sayısı: 1,554
  Tecrübe Puanı: 21

  gerçek, derin ve doyurucu bir sevgiyi bir müslüman her daim hisseder.çünkü Allah bizlere her daim sevgisini gösterir.Allah'ın bizimle olduğunu başımıza kötü bir durum geldiğinde anlıyoruz ve çok yanlış yapıyoruz.çünkü Allah'ın emirlerine uyduktan sonra inşaallah O bizi hep sevecektir. 8. 7
  beygu Kardeşiniz
  beygu
  Kardeşiniz

  Üye No: 597
  Mesaj Sayısı: 61
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 34
  Yer: dünyada bir yer

  birbirinden güzel cevaplar verdiğiniz teşekkü ederim. Allah (cc) hepinizden razi olsun...


 9. 8
  esin-ti ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  Üye No: 46167
  Mesaj Sayısı: 1,554
  Tecrübe Puanı: 21

  Çok güzeldi gerçekten.Günün birinde islamıda tadar inşaAllah.Paylaşım için Allah (c.c.) razı olsun..


 10. 9
  beyaz gelincik Devamlı Üye
  beyaz gelincik
  Devamlı Üye

  Üye No: 2184
  Mesaj Sayısı: 46
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 27
  Yer: mardin

  Alıntı
  Müslüman asla umutsuz ve sevgisiz olamaz.Madem ki, Rabbim var hem umudum ,hem sevgim ,hem herşeyim var.:alkis:
  çok doğru kardeşim
  Allah cc razı olsun.


 11. 10
  OGOG AZA
  OGOG
  AZA

  Üye No: 48550
  Mesaj Sayısı: 233
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 54

  Bir de bu güzel söz hoşa gidecektir,

  Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa
  Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var!" deme,
  Derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var!" de. 12. 11
  beygu Kardeşiniz
  beygu
  Kardeşiniz

  Üye No: 597
  Mesaj Sayısı: 61
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 34
  Yer: dünyada bir yer

  birbirinden güzel cevaplar ve yorumlar için teşkkür ederim...


 13. 12
  efran Üye
  efran
  Üye

  Üye No: 48993
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 2

  Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa
  Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var!" deme,
  Derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var!" de.
  (bencede ogog)
  bölee arada insanın boşlukta kaldığı oluooo.. işte ozaman namaz imdadıma yetişioo:)


 14. 13
  beygu Kardeşiniz
  beygu
  Kardeşiniz

  Üye No: 597
  Mesaj Sayısı: 61
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 34
  Yer: dünyada bir yer

  steve jobs'un stanford üniversitesi diploma töreninde yaptığı mükemmel konuşma acayip gaza getirici ve yol göstericidir üç ana hikayeden oluşmaktadır her bir hikayesinde ayrı bir ders verdiği konuşmanın ana başlığı ‘aç kal budala kal’ olarak geçmektedir videoyu izlediğim andan itibaren çevirip bu ortama taşıma derdiyle yanarken uzun araştırmalar sonucunda sadece bir kaynakta hazır çevrilmiş halini buldum ve copy paste iyi ki varsın!

  ilk hikaye: [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/noktalar%FD+birle%FEtirmek"]noktaları birleştirmek[/URL]

  ‘ilk 6 aydan sonra [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/reed+%FCniversitesi"]reed üniversitesi[/URL]nde derslere girmeyi bıraktım, ancak gerçek anlamda okulu bırakana kadar bir 18 ay kadar daha okulda kaldım okulu neden bıraktım?

  olay ben doğmadan başlamıştı biyolojik annem genç, evlenmemiş bir üniversite mezunuydu ve beni evlatlık vermeye karar vermişti beni üniversite mezunu bir çiftin evlatlık almasını çok istiyordu, sonunda da bir avukat ve karısı tarafından alınmam için herşey hazırdı tek sorun, ben ortaya çıktıktan sonra, beni evlat edinecek çiftin esasında bir kız çocuğu istediklerini anlamış olmalarıydı bir gece yarısı, bekleme listesinde olan müstakbel aileme bir telefon geldi: ‘elimizde beklenmedik bir erkek bebek var, onu istiyor musunuz?’ onlar da ‘tabii ki’ diye yanıtladılar biyolojik annem, annemin üniversiteyi, babamın ise liseyi bile bitirmemiş olduğunu öğrendiğinde evlatlık verme işlemini tamamlayacak son kağıtları imzalamayı reddetti ancak birkaç ay sonra, ailemin beni üniversiteye yollayacaklarına dair söz verdikten sonra ikna oldu

  ve 17 sene sonra üniversiteye başladım ama saf bir şekilde neredeyse stanford kadar pahalı bir okul seçtim, ve emekçi ailemin bütün birikimleri benim okul parama gidiyordu altı ay sonra, buna değmeyeceğini farkettim hayatımla ilgili ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yoktu ve üniversitenin de bunu bulmam için bana nasıl fayda sağlayacağını çözememiştim ve orada durmuş ailemin hayat boyu biriktirdiği parayı harcıyordum sonuçta okulu bırakmaya ve herşeyin yoluna gireceğine inanmaya karar verdim o zaman çok korkutucu gelmişti ama geriye dönüp baktığımda hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri olduğunu görüyorum okulu bıraktığım an, zorunlu fakat gereksiz olan ve ilgimi çekmeyen tüm dersleri almama gerek kalmamıştı böylece sadece bana ilginç gözüken derslere girebilecektim

  bu aslında hiç de romantik bir durum değildi yurt odam olmadığından arkadaşlarımın odalarında yerde yatıyor, kola şişelerinin 5 sentlik depozitolarıyla yemek alıyor, her pazar akşamı güzel bir yemek yemek için 7 mil uzaktaki hare krishna kilisesine gidiyordum çok güzeldi merakım ve sezgilerim sayesinde içine düştüğüm çoğu şey daha sonra benim için paha biçilmez deneyimlere dönüştü

  bir örnek vereyim: o zamanlar reed üniversitesi muhtemelen ülkedeki en iyi [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/kaligrafi"]kaligrafi[/URL] dersini veriyordu kampüsteki her poster, çekmecelerdeki her etiket, çok güzel şekilde elle kaligre edilmişti okulu bırakmış olduğum ve zorunlu dersleri almak zorunda olmadığım için kaligrafi dersi alıp nasıl yapıldığını öğrenmeye karar verdim [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/serif"]serif[/URL] ve [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/san+serif"]san serif[/URL] yazı karakterleri, değişik harf kombinasyonları arasındaki boşluğu ayarlama ve harika bir tipografiyi harika yapanın ne olduğu hakkında çok şey öğrendim çok güzeldi; tarihsel ve sanatsal olarak o kadar inceydi ki bilim hiçbir şekilde bunu yakalayamazdı ve ben bunu muhteşem buldum bunların hayatımda pratik bir uygulama bulma olasılığı yoktu ama on sene sonra, ilk macintosh’u tasarlarken, bir anda aklıma geliverdi bunların hepsini [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/mac"]mac[/URL]’te kullandık mac güzel bir tipografiye sahip ilk bilgisayardı

  eğer o derse hiç girmemiş olsaydım, mac hiç çok yönlü yazı karakterlerine veya boşlukları doğru orantıda kullanan fontlara sahip olmayacaktı windows da mac’ten kopyaladığına göre, hiçbir kişisel bilgisayarın bunlara sahip olmayacağı muhtemeldir okulu bırakmamış olsaydım, o kaligrafi dersine girmemiş olacaktım, ve kişisel bilgisayarlar şu an sahip oldukları o harika tipografiye sahip olamayabileceklerdi tabii ki üniversitedeyken noktaları ileriye bakarak birleştirmek imkansızdı fakat on sene sonra geriye dönüp baktığımda herşey çok ama çok berraktı

  tekrar söylüyorum, noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz; onları sadece geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekiyor bir şeye güvenmelisiniz - tanrıya, cesaretinize, kaderinize, hayata, karmaya, herhangi bir şeye bu yaklaşım beni hiçbir zaman yolda bırakmadığı gibi hayatımı da bütünüyle değiştirdi’


  ikinci hikaye: [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/sevgi+ve+kaybetmek"]sevgi ve kaybetmek[/URL]

  ‘hayatımın erken bir döneminde neyi sevdiğimi bulduğum için şanslıydımm woz[URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/steve+wozniak"][/URL] ve ben [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/apple"]apple[/URL]ı 20 yaşındayken ailemin garajında kurduk çok yoğun çalıştık, ve 10 sene sonra apple garajdaki iki kişiden, 4000 çalışanı olan 2 milyar dolarlık bir şirkete dönüşmüştü en nadide ürünümüz [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/macintosh"]macintosh[/URL]’u piyasaya sürdüğümüzde ben 30 yaşına yeni basmıştım
  ardından kovuldum
  kendi kurduğunuz bir şirketten nasıl kovulabilirsiniz? şöyle: apple büyük bir şirket haline geldiği için biz de şirketi benimle birlikte yönetebilicek, yetenekli olduğuna inandığım birini işe aldık ve ilk sene işler iyi gitti fakat daha sonra, geleceğe yönelik görüşlerimiz farklılık göstermeye başladı ve bir noktada koptu bu noktada yönetim kurulumuz onun tarafında yer aldı sonuçta 30 yaşımda dışarda kalmıştım hem de herkesin gözü önünde hayatımın odak noktası olan şey bir anda yokolmuştu, bu büyük bir yıkımdı
  birkaç ay ne yapacağımı bilemedim bir önceki girişimci nesli yüz üstü bbırakmış, rütbe tam bana teslim edilirken onu elimden düşürmüş gibi hissetmiştim [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/dave+packard"]dave packard[/URL] ve [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/bob+noyce"]bob noyce[/URL]’dan bu başarısızlığım için özür diledim fazla göz önünde olan bir başarısızlık sembolü olmuştum ve vadiden kaçmayı bile düşündüm fakat içimde bir şeyler uyanmaya başladı yaptığım işi hala sevdiğimi farkettim apple’da olanlar bunu en ufak şekilde değiştirememişti
  dışlanmıştım ama hala aşıktım ve yeniden başlamaya karar verdim
  o zaman farkına varmamıştım ama apple’dan kovulmak başıma gelebilecek en iyi şey olmuştu başarılı olmanın ağırlığı; yeniden başlamanın hafifliğiyle yer değiştirmişti, hiçbir şey hakkında eskisi kadar emin değildim hayatımın en yaratıcı dönemine girmek üzere özgürleşmiştim
  sonraki beş sene [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/next"]next[/URL] adında bir şirket kurdum, pixar adında başka bir şirket, ve eşim olacak inanılmaz kadına aşık olmuştum [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/pixar"]pixar[/URL]’da dünyanın ilk bilgisayar animasyon filmi [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/toy+story"]toy story[/URL]‘yi yarattık ve şu an dünyanın en başarılı animasyon stüdyosuyuz inanılmaz olaylar zincirinden sonra, apple next’i satın aldı, ben apple’a döndüm ve apple’ın yenilenmesinin kalbinde next’te geliştirdiğimiz teknoloji yatıyor ve laurence ile harika bir aile kurduk
  apple’dan kovulmamış olsaydım bunların hiçbirinin olmayacağndan son derece eminim tadı çok kötü bir ilaçtı, ama sanırım hastanın da buna ihtiyacı vardı
  bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur sakın inancınızı kaybetmeyin
  devam etmeme sebep olan şeyin yaptığım işe olan aşkım olduğuna ikna olmuş durumdayım neyi sevdiğinizi bulmanı gerek ve bu aşklarınız için geçerli olduğu gibi işiniz için de geçerlidir işiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınız işi sevmenizden geçer henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin
  durulmayın tüm gönül meseleleri gibi, onu bulduğunuz zaman anlayacaksız ve her büyük ilişki gibi, seneler geçtikçe daha da güzelleşecek yani bulana kadar devam edin yılmayın ’


  üçüncü hikaye: [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/%F6l%FCm"]ölüm[/URL]

  ‘on yedi yaşınndayken, şöyle bir şey okumuştum:
  ‘her gününü, hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın ’
  bu cümle beni çok etkilemişti ve o günden bu yana, yani 33 yıldır, her sabah aynaya bakıp, kendi kendime hep şunu sordum: ‘eğer bugün hayatının son günü olsaydı, bugün (normalde) yapacağın şeyleri yapmak ister miydim?’ uzun süre art arda, ‘hayır,’ yanıtını verdiğimde, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım
  insanın kısa süre içinde öleceğini bilmesi, yaşantısına damga vuracak kararlar vermesi açısından büyük önem taşır çünkü her şey, tüm dış beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları - tüm bunlar ölüm karşısında değerlerini yitirir, yalnızca ölümdür önemli olan
  kaybedecek bir şeyler olduğu (tuzak) düşünceyi yok etmenin en iyi yolu insanın öleceğini hatırlamasıdır zaten çıplak ve savunmasızsın yüreğinin sesini dinlememen için hiçbir neden yok
  bir yıl kadar önce bana [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/kanser+te%FEhisi"]kanser teşhisi[/URL] kondu sabah 7:30?da girdiğim [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/ultrason"]ultrason[/URL]da pankreastaki tümör bariz bir şekilde görünüyordu bense pankreasın ne olduğunu bile bilmiyordum doktorlar bu tip bir kanserin tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu ve üç ila altı aydan fazla yaşamayı beklemememi söylediler bu, çocuklarınıza ilerideki 10 yıl içinde söyleyeceklerinizi birkaç ay içinde söylemeye çalışmak demekti bu, aileniz rahatı için gerekli her şeyin kısa zamanda yapılması demekti bu veda etmek demekti
  bütün gün o teşhisle yaşadım akşama doğru [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/biyopsi"]biyopsi[/URL] yapıldı, boğazımdan bir [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/endoskop"]endoskop[/URL] soktular, mide ve bağırsaklarımdan geçerek bir iğneyle pankreasımdaki tümörden birkaç hücre aldılar ben narkozla uyutulmuştum, fakat eşimin söylediğine göre doktorlar alınan hücreleri mikroskobun altına koyduklarında sevinç çığlıkları attığını söyledi benim kanserim ameliyatla tedavi edilebilecek bir türdenmiş ameliyat oldum ve şimdi iyileştim
  beni ölüme en çok yaklaştıran olay budur ve umarım uzun yıllar boyunca bir daha bu denli yaklaşmam bu deneyimi yaşamış biri olarak diyebilirim ki ölüm faydalı fakat sadece entelektüel bir kavramdır
  [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/hi%E7+kimse+%F6lmek+istemez"]hiç kimse ölmek istemez[/URL] cennete gitmek isteyenler bile, oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemezler oysa ölüm hepimizin ortak sonu şimdiye dek hiç kimse ölümden kaçamamıştır bunun böyle de olması gerekir, çünkü ölüm hayatın en güzel icatlarından birisi hayat’ın değişim ajanı yenilere yer açmak için, eskilerden kurtulmanın tek çaresi ‘Şu an için yeni sizsiniz, ama günün birinde, üstelik pek yakında siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız ‘bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm, ama gerçek bu
  zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler bunun dışındaki herşey ikinci planda
  gençliğimde, bizim neslin kutsal dergilerinden biri sayılan, [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/the+whole+earth+catalog"]the whole earth catalog[/URL] adında inanılmaz bir yayın vardı menlo park yakınlarında yaşayan [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/steward+brand"]steward brand[/URL] adında biri tarafından şiirsel bir tarzla kaleme alınmıştı size anlattığım bu olay, 1960lardan kalma, masa üstü bilgisayarlardan ve bilgisayar destekli yayınlardan önce, yani bu dergi daktilolar, makaslar ve polaroid kameraların yardımıyla yapılmıştı google ortaya çıkmadan 35 yıl önce, dergi formatında bir google gibiydi: idealistti, anlaşılır bilgiler ve harika görüşlerle doluydu
  stewart ve ekibi bunun birçok baskısını yayımladılar ve dergi miyadını doldurduğunda son bir baskı yaptılar 1970lerin ortalarıydı, o zamanlar sizin yaşlarınızdaydım son baskının arka kapağında, sabahın erken saatlerinde çekilmiş bir yol fotoğrafı vardı, hani her maceracının kendini otostop çekerken bulabileceği yollardan biri
  fotoğrafın altında şu sözler yer alıyordu: ‘[URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/a%E7+kal%FDn%2C+budala+kal%FDn"]aç kalın, budala kalın[/URL] (stay hungry stay foolish) ’ aramızdan ayrılırken bize verdikleri veda mesajları buydu aç kalın, budala kalın kendim için hep bunu diledim ve şimdi, sizin için de aynı dilekte bulunuyorum:
  aç kalın, budala kalın ’


  denmesine gerek olmayan zaten yaşanan durumların söylenmişliği

  çok gaza getirici bir laftır ve zaten ‘sen beceremezsin’, ‘sen yapamazsın’ laflarına da çok benzemektedir tek farkla ‘bakın ben bunları umursamadım ve başardım lanet herif sen bana bak, gaza gel benim gibi bir milyonda bir rastlanan her şeyin yoluna gitmesi durumuna denk geleme’ ve ‘aç kal budala kal’ ve bunu kabüllen

  bakın üniversiteden ayrıldım ve başarıyı yakaladım tabi canım zaten her üniversiteden ayrılan başarılı olmaktadır üniversiteden ayrılanların bir milyonda biri, ayrılmayanların binde biri amaca ulaşıyor o kadar ve sen de sadece bir milyonda bire denk gelen birisisin o kadar sen [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/zeki"]zeki[/URL]sin, sen [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/yetenekli"]yetenekli[/URL]sin, sen [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/mac"]mac[/URL]'a [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/font"]font[/URL] yapmışsın, sen bilmem ne geliştirmişsin ama hiç mi işlerin bir şekilde yolunda gitmesinin bunda katkısı yok bir sürü kafası çalışan bir sürü font ve font psikolojisi bilen, programcılığın da kralı olan kişi bunlara ulaşamıyor işte şansı yaver gitmeyiveriyor ne yapsın [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/vermeyince+mabud+ne+yaps%FDn+mahmut"]vermeyince mabud ne yapsın mahmut[/URL] mahmut istediğin kadar kendini geliştir, istediğin kadar garajlarda hayat geçir, istediğin kadar üniversiteen kaç mahmuuut ‘aç kal budala kal’

  [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/kayma%F0%FD+tereya%F0%FDna+%E7eviren+fare"]kaymağı tereyağına çeviren fare[/URL] sen kaç fareden o [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/bakra%E7"]bakraç[/URL]ın dışına çıkabilen oldun [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/kayma%F0%FD+tereya%F0%FDna+%E7eviren+fare"]kaymağı tereyağına çeviren fare[/URL] neden kurtulmanı diğer hayvanlara yanlış anlattın senin o bakraçtan kurtulmanın aslını niçin diğerleri ile paylaşmadın ne sütü! ne sütü tereyağına çevirmesi! senin kurtuluşun şöyle değil miydi; ‘o bakraçta bir sürü fare vardı ve sen ölen diğer fareleri üst üste koyarak’ çıktın oradan bir de diğerleri bakraçın eğiminin yanlış kısmına denk gelmişti sen ise en kolay çıkılabilecek kısmındaydın neden bunlardan kimseye bahsetmedin de millete yalan attın, şansının yaver gitmesini sütün tereyağına çevrilmesi olarak anlattın hah şimdi sen de bakraçın dışındasın ve bu sana yetmeyecek, sen de ‘aç kal budala kal’

  elmaları parlatıp satan sonra amcasından kalan mirasa konan elma satıcısı bir tek sen doğruyu söyledin olayın elmalarla, elmaları alıp parlatmakla alakalı olmadığını söyledin ama olsun sen de, sen de evet evet sen de ‘aç kal budala kal’

  kaybettikçe kazandığını söyleyen ‘[URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/steve+jobs"]steve jobs[/URL]‘ musun nesin ben de hep kaybediyom ama her kaybımdan sonra başımdan bir kaç [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/tel"]tel[/URL] daha eksiliyor, her geçen gün daha [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/korkun%E7+kabuslar"]korkunç kabuslar[/URL] görüyorum, her kayıptan sonra daha da çöküyor daha da [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/ya%FEland%FD%F0%FDm%FD+hissediyorum"]yaşlandığımı hissediyorum[/URL] her kaybımdan sonrası [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/%F6%F0renilmi%FE+kehanet"]öğrenilmiş kehanet[/URL] ve hiç bir zaman kazanamayacağım duyguları ile dolup taşıyor ve boşalıp duruyorum [URL="http://www.itusozluk.com/goster.php/steve+jobs"]steve jobs[/URL] sen de ‘aç kal budala kal’ 15. 14
  DZALBAY Kıdemli Üye
  DZALBAY
  Kıdemli Üye

  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 1,229
  Tecrübe Puanı: 29
  Yaş: 63

  En güzel cevap OGOG kardeşten gelmiş...

  Rabbim cc herkesten razı olsun.


+ Yorum Gönder