İnkar ettim mürted oldum nasıl affedilirim? 5 üzerinden 4.75 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  NFN Üye
  NFN
  Üye

  Profili:
  NFN
  Üye No: 102500
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  İnkar ettim mürted oldum nasıl affedilirim?


  Selam arkadaşlar ben çook büyük bir günah işledim ve inkar ettim ateist oldum.Sonradan anladımki çok büyük hata etmişim tekrar müslüman olup Allah tarafından affedilmek istiyorum.
  Ben salağın tekiyim hak dinindeyken inkar ettim ah ah lütfen bana yardım edin nasıl affedilirim.:agla::agla:

  İlgili Yazılar

 2. 2
  umutlucan Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 101338
  Mesaj Sayısı: 1,402
  Tecrübe Puanı: 15

  Cevap: Nasıl affedilirim


  yapacagın iş birader
  tekrar kelime i şahadet getirip bol bol tevbe ve istiğfarda bulunmalısın.
  bak hatanın farkına varıp pişman olup tekrar dine yönelmek istemişsin .önce 2 rekat bir namaz kıl ardından ALLAH a bol bol istiğfarda bulun kelime i şahadet getir.sen ALLAH a 1 adımla yaklaş o sana 10 adımla gelir... saygılarrrr


 3. 3
  NFN Üye
  NFN
  Üye

  Profili:
  NFN
  Üye No: 102500
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Nasıl affedilirim


  @umutlucan haklısın.şimdi gidip gusül alıcam ve tevbe edicem tavsiyen için çok saol.
  Allah her daim yanında olsun.


 4. Reklam

 5. 4
  umutlucan Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  umutlucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 101338
  Mesaj Sayısı: 1,402
  Tecrübe Puanı: 15

  Cevap: Nasıl affedilirim


  sen ALLAH a tevbe ve istiğfarda bulun , ilim ögren dine yönel namaza başla ALLAH her daim yardımcın olur.
  selametleeee


 6. 5
  Üstad Devamlı Üye
  Üstad
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 2553
  Mesaj Sayısı: 487
  Tecrübe Puanı: 6

  Mürted olup İslam dininden çıkan bir kimse, tekrar Müslüman olursa, eski amelinin durumu nedir?


  "Sizden kim, dininden döner ve kâfir olarak ölürse, işte onların dünya ve âhirette amelleri boşa gitmiştir. İşte cehennemlikler onlardır. Onlar orada ebedî olarak kalacaklardır." (Bakara, 2/217).

  Önce Müslüman olup sonra İslâm'ı inkâr ederek başka bir dine geçen veya dinsizliği seçen kimselere mürted denilmektedir. Hak dine aykırı olan inancının belirgin özelliği şirk; yani "Allah'a ortak koşmak, O'na mahsus olan sıfat ve fiillere başkaları da ortak etmek" olan kimselere müşrik denir. İçi kâfir dışı Müslüman olanlar münafıklardır. Kâfir terimi ise bu üç terimden daha geniş bir anlam ihtiva etmekte olup, hak dine aykırı olan ve kişiyi hak dinin dışına çıkaran bütün inançların sahiplerini ifade etmektedir.

  Birçok âyete göre kâfirlerin (müşrik, münafık, mürted) bu inançları, dünyada yaptıkları iyi işlerin dinî sonuçlarını iptal etmekte, onlardan -sevap, ecir, âhiret azığı ve sermayesi olarak- fayda görmelerini engellemektedir. (Mâide 5/5; En'âm 6/88; Tevbe 9/17,69) Kâfirler dünya hayatında "kardeşlik, velayet (birbirinin velileri olmak), vârislik, ganimet payı, evlenmenin caiz olması" gibi Müslümanlara mahsus bulunan haklardan ve ilişkilerden mahrum kaldıkları gibi, âhirette de cehenneme girmekte ve orada devamlı kalmaktadırlar.

  Hak dinden dönen kimse yeniden İslâm'a gelirse, ilk İslâmî hayatında yaptığı sevaplarla ibadetler defterine yazılır, yeniden değer kazanır mı, yoksa araya giren inkâr sebebiyle defterden silinmiş olduğu için boşa mı gitmiş olur?

  Başta mealini verdiğimiz âyete göre mürted bu hali üzere ölürse ameli boşa gitmektedir, inkârından cayar ve yeniden İslâm'a dönerse amelleri boşa gitmeyecektir. Konuyla ilgili başka âyetlerde ise "hak dinden dönmenin amelleri boşa gidermesi", bu hal üzere ölme şartına bağlanmamıştır. (Mâide 5/5; En'âm 6/88; Zümer 39/65)

  Bu âyetleri bir arada değerlendiren ve farklı yorumlayan müctehid ve tefsirciler farklı sonuçlara ulaşmışlardır. Ebû Hanîfe ve İmam Mâlik'e göre hak dinden dönen kimsenin amelleri boşa gider, daha önceden adak adamış ise yerine getirmesi gerekmez, haccetmiş ise yeniden hacca gitmesi gerekir. Bu âyetteki şartı ve kaydı dikkate alarak diğer âyetleri de buna göre anlayan İmam Şafiî 'ye göre mürted hak dine yeniden dönünce amelleri de onunla beraber döner ve boşa gitmez.

  Her iki görüşün delilleri şöyledir:

  Hanefiler ve Malikilere göre mürted İslâmı terk ettiği anda bütün amelleri boşa gider. Mürtedin Müslüman iken tuttuğu oruç, kıldığı namaz, yapmış olduğu hac, vermiş olduğu zekât gibi ibadetleri tekrar İslama döndükten sonra yeniden yapması gerekir. (Bedaiu’s-Sanai, 1/292; El-Bahru’r-Raik 5/137; El-Huraşi, 8/68) Çünkü, Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

  "Kim imandan sonra küfrederse ameli boşa gider." (Maide, 5/5)
  "Eğer sen şirk koşsaydın mutlaka amelin boşa giderdi." (Zümer, 39/65)
  "Eğer şirk koşarlarsa amelleri boşa gider." (Enam, 6/88)

  - Şafiiler ve Hanbelilere göre bir kimsenin, mürtet olarak ölmeyince, Müslüman iken işlediği ameller boşa gitmez, (Nevevi, el-Mecmu’ Şerh-ul Muhezzeb 3/5-6; el-İnsaf 1/392)

  "Sizden kim dinini terk eder ve kâfir olarak ölürse, işte onların dünyada ve ahirette amelleri mahvolur. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedi kalırlar." (Bakara, 2/217)

  Eğer Müslüman iken işlediği ameller mücerred bir irtidatla mahvolmuş olsaydı, ayette "kâfir olarak ölürse" ibaresinin bir manası olmazdı. Buna göre ancak mürtet olarak ölürse bütün işlediği ameller mahvolur. Ölmeden önce İslama dönerse ne ameli mahvolur ne de cehennemde sonsuza kadar kalır.

  Dinden çıkan kimsenin tekrar Müslüman olması durumunda, daha önce yaptığı ibadetleri tekrar yapması gerekmez. Ancak zengin ise hac ibadetini yeniden yapması gerekir. Yine dinden çıkmadan önceki sevapları, dinden çıktıktan sonra tekrar Müslüman olması durumunda, alimlerin çoğuna göre bu sevaplar boşa gitmez ve tekrar döner.

  Ayrıca dinden çıkanlar, hem Allah hakkı hem de kul hakkı ile sorumludurlar. Bir mürtedin, Müslüman iken terk ettiği namaz, oruç gibi dinî vazifelerini, tekrar Müslüman olduktan sonra onları kaza etmesi gerekir. Çünkü bu vazifeleri terk etmek bir günahtır. Günah ise dinden çıktıktan sonra da devam eder. Bu nedenle önceki günahlarından kurtulmaya çalışması gerekir. (bk. Ö. Nasuhi Bilmen, Hukûkî İslâmiyye ve İstilâhât-ı Fıkhıyye Kamusu, VI/5-30)

  İlave bilgi için tıklayınız:

  MÜRTED...

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 7. 6
  hatalar Devamlı Üye
  hatalar
  Devamlı Üye
  hatalar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 94143
  Mesaj Sayısı: 223
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Dünya

  Tövbe et. ALLAH'ın rızasını gözet. kardeşlerin de dediği gibi namazını kıl. kuran oku. hakkı savun tanıt.
  Ne mutlu ki hatanın farkına vara bilmişsin. ÇOKŞÜKÜR
  Unutma ALLAH çok af edicidir.
  dualarda buluşmak dileği ile ALLAH imandan huzurundan bizleri ayırmasın inşallah (amin)


 8. 7
  22canburak Misafir
  Misafir

  Şu an 19 yaşındayım. 14 yaşımdan beri dini bazı konuları hafife alıp (mucizeler, oruç vb.) bu konular hakkında beni dinden çıkaran ifadeler kullandım. (Bunların beni dinden çıkardığını bilmiyordum). Ama o dönemlerde namaz da kılar şehadet getirip dua da okurdum. Son 1.5-2 seneyi ise ateist olarak geçirdim ve geçen ay hata yaptığımı fark ederek yeniden müslüman oldum. Ancak Nisa 137. ayette defalarca mürted olanın tövbesinin kabul edilmeyeceği yazıyor. Şu an tövbe etmiş olsam da sanki boşa uğraşıyorum gibi geliyor psikolojim çok bozuldu hayatımın geri kalanını imanlı geçirirsem benim için umut var mıdır ?


 9. 8
  Uğur5 Üye
  Uğur5
  Üye

  Profili:
  Üye No: 114977
  Mesaj Sayısı: 79
  Tecrübe Puanı: 1

  Ümtisizlik kafir olan şeytanın ürünüdür sana yeniden hidayet kapısı açıldı mı açıldı sen bunun altında bir hikmet arayacaksın samimi tövbe edicek sin bir daha ateist sayfa kurum kişiler teşkilat arkadaşlar hepsini sileceksin tevbende samimi olacaksın yine aynı günaha düşersen kurtuluşun zor olur bu sefer hakiki manada kalp mührü yersin seni kimse düzeltemez Allah teala sana yol açmış aklına her gelen şeyi sorgulayıp sonra dinden dönülmez Müslümanları dost edineceksin ilim dergahlarına git sana manevi rehberlik yapacak hocalar bul nerede oturuyorsun?


 10. 9
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,930
  Tecrübe Puanı: 10

  Nisa suresinin 137. ayetinde bu konu hakkında mealen şöyle buyrulmaktadır:
  “İman edip sonra inkâr eden, sonra yine iman edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri, Allah, ne bağışlayacak ne de doğru yola iletecektir.”

  Bu ayeti kerimenin işaret ettiği kişiler münafık olan kimselerdir. Çünkü onlar dilleri ile iman ettiklerini söyleseler dahi aslında kalplerine iman girmiş değildir. Bu ayetin münafıklar hakkında olduğunu anlamak için hemen ardından gelen; “Münafıklara, kendileri için can yakıcı bir azap olduğunu müjdele!” ayeti ile anlaşılmaktadır.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam bu durumda Nisa 146. ayetin "Ancak tövbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah’ın kitabına sarılanlar ve dinlerini Allah’a has kılanlar müstesnadır. Bunlar mü’minlerle beraberdirler. Allah, mü’minlere büyük bir mükâfat verecektir." Nisa 137. ayeti de kapsadığı sonucuna varabilir miyiz ? Sanırım birkaç ayet münafıklardan bahsedilmiş ve dah sonra da tövbe edenlerin bağışlanacağı müjdesi verilmiş. Tabii ki doğrusunu ALLAH bilir ben dini konularda pek yetkin olmayan biriyim fetva vermek ayet yorumlamak haddim değil.


+ Yorum Gönder