5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  acizkul Kıdemli Üye
     

  Bu yazdıklarımın doğruluğu hakkında bilgisi olan var mı ?

  Kim kabir ziyareti esnasında,ihlas suresini onbir defa okuyup hasıl olan sevabı oradaki ölülerin ruhuna bağışlarsa, ölülerin adedi kadar amel defterine sevap yazılır.(Darekutni)

  Kim mezarlığa gidince Yasin suresini okursa orada bulunanların azapları hafifler.Oradakilerin adedi kadar amel defterine sevap yazılır(Ahmed b.Hanbel)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  karadamlalar Kesintili Üye

  Cevap: Bu yazdıklarımın doğruluğu hakkında bilgisi olan var mı ?

  bu tip hadisler uydurma hadislerdir, aksini söyleyen isnadını ravi zincirini vs getirsin isbat etsin hadisin altında nerede bulunduğunu yazmak "bu hadis sahih" demek değildir.


 3. 3
  HAK.ISLAM Üye

  Cevap: Bu yazdıklarımın doğruluğu hakkında bilgisi olan var mı ?

  sana kaynak vermiş ahmet bin hanbel diye hatırımda kaldıgına göre ibni mace de de geçmektedir. acizkul kardeşim hadislerle amel et. o uydurma bu uydurma diyenlere bakma.


 4. Reklam

 5. 4
  karadamlalar Kesintili Üye

  Cevap: Bu yazdıklarımın doğruluğu hakkında bilgisi olan var mı ?

  hadis ahmed bin hanbelin kitabında geçince sahih mi oluyor? ya ahmed bin hanbel "sakının bu hadisten, zayıftır" diye almışsa kitabına? kaynak var diye hadis sahih olmaz, ravi zinciri vs sağlamsa sahih olur. bilen birisi varsa bu hadisin kritiğini aktarsın, yoksa kafaya göre şu kitapta geçti diye hadis sahih değildir. imam buhari de sahih hadis kitabı dışında zayıf hadislerin bulunduğu tarih kitapları yazmıştır, ne olacak peki buhari yazdı diye araştırmayacak mıyız? böyle bir hadis usulü yok arkadaşlar.


 6. 5
  HAK.ISLAM Üye
  karadamlalar milleti saptırma okunmayacagına dahil o zaman zayıf bir hadis getir ..


 7. 6
  imam Özel Üye
  Hakislam kardeş bu hadisler uydurma degilse rakamini verin kaynağına bakalım.
  14 hadis kitabini okudum öyle bir hadis görmedim


 8. 7
  HAK.ISLAM Üye
  "Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar." (İbni Mace Tercemesi, 4:274)

  "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, 5:26)

  bak bunların numarası var bulabilirsen bak kardeş :)


 9. 8
  imam Özel Üye
  Hamdolsun Allaha tum kaynak eserler var kitapligimda Kaynakları arastircagim inşallah
  Unutnaki ölülere yasin konusu hadislerde yok sadece bir hadis var o da ölmek üzere olan hastaların yaninda okunur


 10. 9
  HAK.ISLAM Üye
  imam peki bu yasin kur'an okunmaz diyen bir ehli sünnet alimi ismide verebilirmisin bana..


 11. 10
  imam Özel Üye
  Yasin okunmaz diyenler hemde çok ama ben okunmaz demedim kaynak yok dedim.


 12. 11
  HAK.ISLAM Üye
  imam kardeş kimse demiyor ki okunmaz diye. şuan bir kaç prof tv lere çıkıp diyor. diyen kişilerede bir dikkat et. hep inkarcı gurubu. hep hadisleri inkar eden gruplardır onlar. hatta . Mustafa islamoğluna. ona yöneltilen soruda hocam kabire fatiha okunmaz diyor bir hoca ne yapalım okumayalım mı sorusuna, mustafa islamoğlunun yanıtı ne yapalım gazelmi okuyalım fatiha okumayalımda.

  yani diyeceğim o ki. 4-5 hadis biliyoruz bu konu ile ilgili ama okunmayacagına dahil hiç bir hadis bilmiyoruz. bir kere imam kardeş. Sahih hadiste Peygamber efendimiz kabirdekinin azabını hafiflemek için iki dalı koparıp mezara dikiyor. ve bunlar zikir ettikce bunların azapları hafifleyecegini umarım diyor. peki Allahın Kelamı Kur'an neden azaplarını hafifletmesin. iki kuru dal parcası yapıyorda. Kur'an mı yapamayacak.

  Ha diyorsan Kuran ölü kitabı degil diriler içindir. zaten buna ben birşey demem. Dirilere gönderildi zaten. diriler okuyacak anlayacak amel edecek , okudugu ayetlere iman edecek. ölüye karşı okunmasındada şaşılacak bir şey yoktur. çünkü kabirdekide diridir. asıl ölü olan yaşayanlardır ve onlar bizlerden birşeyler bekliyorlar. oda onlara ulaşacak hayırlı birşeyler. en hayırlısı ise Kur'an dır.


 13. 12
  karadamlalar Kesintili Üye
  Hak islam islamoğlu Allah bir dese "HAYIR YANLIŞ SÖYLEDİ" mi diyeceksin? :) doğru olan bir bilgiyi yanlış birisi savundu diye reddetmekten vazgeçin artık, son mesajında yazdığın şeylerin fıkıhta yeri nedir acaba? ibadette kıyas olur mu hiç araştırdın mı mesela? Peygamberin yapmadığı, sahabeye yaptırmadığı öğretmediği bir şeyi ibadet diye kabul edip peşinden gitmek bidattir Peygamberimiz mezara gittiğinde mezardakileri selamlardı daha fazlasını yapmazdı, "olur diyen alimler var ama" diye çıkarsan öyle garip içtihadlar var ki...


 14. 13
  HAK.ISLAM Üye
  neyin kıyasını yapmışım ben. size ayet hadis okusam anlamazsınız. akılla gitsem ondada kıyas dersiniz. ne yapalım. bende diyecegim o ki. getirdigim hadisi şeriflerin uydurma oldugunu kanıtlayın. madem ki uydurma diyorsunuz. buyrun kanıtlayın


+ Yorum Gönder