5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  m_baran Üye
     

  Namazdan sonra okunması gereken ve sünnet olan dua ve zikirlerin sıralaması nasıldır?

  Namazdan sonra okunması geren ve sünnet olan dua ve zikirlerin sıralaması nasıldır?
  Bunlar: tesbihatlar,Ayetül Kürsi her namazdan sonra oumak,Allahümme einne ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibedetike, ihlas-felak-nas süreleri, amenerrasülü ve okunmas gereken diğer sünnet olan dua -zikirler.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İnanc Devamlı Üye

  Cevap: Namazdan sonra okunması gereken ve sünnet olan dua ve zikirlerin sıralaması nasıldır?

  Namaz bittikten sonra Ayetel Kursinin peşinden ..

  33 SubhanALLAH
  33 Elhamdulillah
  33 Allah-u Ekber


 3. 3
  m_baran Üye

  Cevap: Namazdan sonra okunması gereken ve sünnet olan dua ve zikirlerin sıralaması nasıldır?

  Allah razı olsun. İlgilendiğin için fakat istediklerim tam olarak bunlar değil. dahası yazmıştım zaten


 4. Reklam

 5. 4
  İnanc Devamlı Üye

  Cevap: Namazdan sonra okunması gereken ve sünnet olan dua ve zikirlerin sıralaması nasıldır?

  Namazdan sonra edebileceğim güzel bir dua örneği verebilir misiniz; Arapça ya da Türkçe fark etmez ?..

  Değerli kardeşimiz;
  Namazlardan sonra, mutlaka şu dua okunmalıdır, diye bir kural yoktur. Herkes ihtiyacına göre dua eder. Hep aynı duayı okumak da uygun değildir. Ne istediğini şuurlu olarak bilmek gerekir. Ne istediğinin farkında olmadan dua etmek uygun olmaz. Belli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi dua etmek de uygun görülmemiştir.Dua, uyanık kalb ile ve sessiz yapılmalı ve her fırsatta dua etmelidir!

  Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- namaz kıldıkları zaman sağ eliyle başlarını meshederler ve:

  "Kendisinden başka ilâh bulunmayan Allah'ın adıyle. Rahman ve Rahîm ancak O'dur. Benden üzüntüyü, düşünceyi ve hüznü gider ey Rabbim!" (Buharî, Deavat, 35, 40) derlerdi.
  "Farz namazı kıldığınız zaman, her bir farz namazdan sonra on defa: "Lâ ilâhe illellâhu vahdehû lâ şerîke lehü lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve alâ kulli şeyin kadîrun." deyiniz. Böyle diyene bir köle azâd etmiş gibi ecir yazılır." (Buhârî, Ezan, 155) buyururlardı.
  Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:
  "Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti:
  "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!." (Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60)
  Ayrıca şöyle de dua edilebilir:
  Elhamdülillahi Rabbilâlemin esselatü vesselamü alâ Resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.

  Ya Rabbi, kıldığımız namazları kabul eyle! Ahir ve akıbetimizi hayreyle! Son nefesimizde kelime-i tevhid söylememizi nasip eyle! Ölmüşlerimizi af ve mağfiret eyle!

  Allahümmağfir verham ve ente hayrürrahimin. Teveffeni müslimen ve el hıkni bissalihin. Allahümmağfir li veli valideyye ve lilmüminine vel müminat yevme yekumül hisab.

  Ya Rabbi, bizi şeytan ve düşman şerrinden ve nefs-i emmaremizin şerrinden muhafaza eyle! Evimize iyilikler, hayırlı ve bereketli rızıklar ihsan eyle! Ehl-i İslama selamet ihsan eyle! Din düşmanlarını kahr ve perişan eyle! Kâfirlerle cihad etmekte olan Müslümanlara imdad-ı ilahiyyen ile imdat eyle!

  "Allahümme inneke afüvvün kerimün tuhibbülavfe fafü anni."

  Ya Rabbi, hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva ihsan eyle! Allahümme inni eselükessıhhate velafiyete vel-emanete ve hüsnelhulki verridae bilkaderi bi rahmetike ya erhamerrahimin.

  Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, belâdan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm görmekten, azdıran zenginlik ve azdıran fakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşman galebesinden, kötü huydan, bid’at işlemekten, dalalete düşmekten, ihlassız amelden, her çeşit günahtan, küfre girmekten, erzeli ömürden, ölürken gelecek fitnelerden, dinimize, dünyamıza zarar verecek şeylerden bizleri koru!

  Hakiki iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalb, zikredici bir dil, kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür, az yemek, az uyumak, az konuşmak, az gülmek ve çok hizmet etmeyi; kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı, ömür boyu rızana uygun iş yapmayı, şehit olarak ölmeyi ve son nefeste Ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tövbe nasip eyle.

  Not: Geniş bilgi ve dualar için İmam Nevevi'nin Dualar ve Zikirler adıyla tercüme edilen eserine bakmanızı tavsiye ederiz.


 6. 5
  İnanc Devamlı Üye
  Ayrıca her namazın peşinden Hazreti Allah'ın Esmaül Hüsnasını okumanızı tavsiye ederim..
  Kendinize 99günlük proğram yapın ..
  Mesela ..

  Pazartesi : Et Tevvab.
  Salı : Rahman
  Çarşamba : Er Rahim
  Perşembe : Hakem
  Cuma : Kadir gibi 5vakit namazın peşinde 100 ' er veya 50 şer defa okuyun okuma adeti size kalmış...

  Selametle kardeşim. 7. 6
  m_baran Üye
  Allah sizlerden razı olsun. Hakkınızı helal edin. Zaten İmam Nevevinin El-ezkar adlı eseerini okudum. Hadislerle sabit dua ve zikirler vardı ben de tam bu nokta da takıldım acaba bu sünnetler ve güzel dualar namazdan sonra hangi sırayla okunsa iyi olur dedim ve sizleri rahatsız ettim.


 8. 7
  İnanc Devamlı Üye
  Helal olsun kardeşim :) Allah sendende razı olsun ..


+ Yorum Gönder