+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rüyalara inanmalı mıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. azeri
  Üye
  Reklam

  Rüyalara inanmalı mıyız?

  Reklam

  Rüyalara inanmalı mıyız? Mumsema benim bir sözüm var yazılıdn yüksek alırsam 10 tane gariban doyuracam diye ve bir gece rüyamda bir ses 14 yıl ömrün kaldı sözünü yerine getir 14 yıl ömrün var dedi rüyalara inanmalımıyız

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Rüyalara inanmalı mıyız?


  Reklam


  benim bir sözüm var yazılıdn yüksek alırsam 10 tane gariban doyuracam diye

  Sözünü yerine getirmelisin.
  Kim ne adrsa mutlaka yerine geirmeli yoksa fakir hakları boynunda kalır.


  ve bir gece rüyamda bir ses 14 yıl ömrün kaldı sözünü yerine getir 14 yıl ömrün var dedi rüyalara inanmalımıyız
  Rüyada ölüm tarihi verildi diye o tarihte öleceksin anlamına gelmez.

  İSLAMDA RÜYA KAVRAMI NEDİR?
  Sözlükte "görmek" anlamına gelen rüya, terim olarak, düş, uykuda görülen şeyler demektir. Uykuda görülen şeyler, gerçeğe işaret olabileceği gibi, gerçek dışı şeyler veya uyanık iken zihnini meşgul eden şeyler, arzu edip de ulaşamadığı şeyler de olabilir. Bu itibarla rüyalar, rüyayı sâdıka ve rüyayı kâzibe olabilir. Sâdık rüyalar, Allah veya melekten; yalancı rüyalar ise, şeytan veya nefistendir.

  Peygamberlere vahiy geliş yollarından biri de, rüyayı sâdıkadır. Peygamberimizin nübüvvetinin ilk yıllarında gördüğü rüyalar gerçek hayatta aynen vaki olmuştur. Rüyaların gerçek olacağına Kur'ân'da da işaret edilmektedir: "Yusuf babasına: `Babacığım! Onbir yıldız, güneş ve ayın bana secde ettiklerini gördüm' demişti. (Babası) Yavrucuğum! dedi; rüyanı sakın kardeşlerine anlatma; sonra sana bir tuzak kurarlar! Çünkü şeytan apaçık bir düşmandır." (Yusuf, 12/4-5). Sâdık rüya, bazen imtihan için de olabilir: "Her ikisi de teslim olup, onu alnı üzerine yatırınca; Ey İbrahim! Rüya'yı gerçekleştirdin. Biz iyileri böyle mükafatlandırırız.." (Saffat, 37/103-105). Peygamberlerin gördüğü rüyalar doğru ve gerçek olduğu gibi, sâlih insanların gördüğü rüyalar da doğru ve gerçek olabilir. Hz. Peygamber de buna işaret etmiştir: "Her kim rüyasında beni görürse, muhakkak o, hak ve gerçek olarak beni görmüştür. Çünkü şeytan benim şekil ve hilkatime giremez." (Tecrid, No: 2105).

  Mahiyeti kesin olarak bilinmemekle beraber insan rüya gerçeği ile sık sık karşılaşmaktadır. İslâm bilginleri iyi rüyaların Allah'tan, kötü olanların şeytandan geldiğini, bazılarının da bedenin fizyolojik ihtiyaçlarından dolayı ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Ayrıca rüya sahibi sevdiği bir rüya görürse bunun Allah'tan olduğuna güvenmeli ve başkalarına da söylemelidir. Hoşlanmadığı bir rüya gördüğünde de onun şeytandan olduğunu düşünmeli, onun şerrinden Allah'a sığınmalı, başkalarına da açıklamamalıdır. Görülen rüyaların bilgili ve sâlih kişilere tabir ettirilmesi, onların da rüyayı hayra yormaları tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte rüyalar bir delil değildir; bunlarla amel edilmez.
  DİYANET

 3. azeri
  Üye
  peki rüyamızda peygamber efendimizi gördüğümüzü birine söylersek gösteriş için değil ma birine söylerek bir daha rüyamızda peygamber efendimizi göremiyomuşuz bu doğrumu

 4. Jordisss94
  Üye
  kardeş rüyalarda öyle şeyler görüyorum ki inanmassam çok kötü bir insan olurum herhalde , Yaradan rüyalarda inanılmaz bilgiler ,dersler , ibretler ve nasihatler veriyor , her rüyaya değil ama bir çoğunu dikkate al bence

 5. Hoca
  erimeye devam...
  peki rüyamızda peygamber efendimizi gördüğümüzü birine söylersek gösteriş için değil ma birine söylerek bir daha rüyamızda peygamber efendimizi göremiyomuşuz bu doğrumu
  Doğru değil ama Peygamberimizi rüyasında gören sadece yorum amaçlı bir Alime anlatmalıdır.
  Bu gibi hayırlı rüyaları herkese anlatmak doğru değildir, kişide kibir meydana gelir.

 6. srknblr
  Üye
  Bildğim kadarıyla bir hadiste Peygamber efendimiz sav : beni rüyanızda görürseniz o doğrudur ( yani benimdir ) çünkü şeytan benim kılığıma giremez. diye bir hadis vardı sanırım hatırımda kalmış detaylı ararştırırsan sahih hadislerde bu söylediğimi bulursan rüyan doğrudur.

 7. Misafir
  1 - Rüyada 2 tane erkek bebegın olması ne demektir internette farklı farklı seyler söylüyor buna ınanmalımıyız

  2 - rüyamda bir kertenkele sürüsünün yanımdan geçip akar suya gittiğini gördüm acaba ne anlama geliyor

 8. arifselim
  Yönetici
  1- Değerli kardeşim. Bir rüya bu kadar kısa bir açıklama ile tabir edilemez. Kitaptan veya internette okumakla da doğru bir tabir bulmak çok zordur. En doğrusu işin ehli olan birisine ama ayrıntılı bir şekilde anlatmakla olur.

  2- Rüya geniş ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Kertenkele görmek sağlık sorunlarının ortaya çıkması manasına yorumlanmıştır. En doğrusunu Allah bilir.

 9. Misafir
  1 - Ben rüyamda sağ göğsümün kaydığını ve onu tutup hastaneye gittiğimi gördüm

  2 - Ya aslında bene neredetse her gün rüya görüyorum ve hep anlamları kötü çıkıyor ne yapmalıyım bu artık beni bir süre sonra üzüyor lütfen yardım edin

 10. arifselim
  Yönetici
  1- Rüyada göğüs güven ve emanete sadık olmak demektir. Bunun kayması ise atacağın adımlara dikkat etmen gerektiğine işaret eder.

  2- Her rüya gerçekten çıkar diye bir şey yoktur ve rüyaları genellikle hayra yormak gerekir. Ancak bilen insanlara anlatmak doğru olur.

 11. Misafir
  benim iki yasinda oglum var yogun bakimda agir durumu gece ruyamda kirli sudan oglumu cikarttimi gordum anlami nedir

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Allah şifalar versin ve Allah onu size bağışlasın. İnşaallah bu rüya oğlunuzun sağlığı hakkında hayırlara bir işaret olması ümit edilir. Şifayı veren Allah'tır ondan ümit kesilmez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
rüyalara inanmalımıyız,  ruya tabirlerine inanmalı mıyız,  ruyalara inanmalımıyız,  rüyalara ne kadar inanmalıyız,  ruyalara inanmalimiyiz,  rüyaya inanmalımıyız,  rüya tabirlerine inanmalı mıyız