5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  SoruSorcam Üye
     

  İslamın sağladığı kolaylıklar hadisi hakkında soru

  Selamun aleykum.
  İslam kolaylıklar dinidir.

  İslâm'ın kolaylıklar dini olduğunu gösteren, Asr-ı Saâdet'te cereyan etmiş pek çok vâkıa vardır. Onlardan bazılarını burada zikredeceğiz. Enes bin Mâlik Hazretleri anlatmaktadır: "Nebî (sav) bir gün mescide girdi. İçeri girer girmez de gözüne mescidin iki direği arasına çekilmiş bir ip ilişti. - Bu ip nedir? diye sordu. Sahâbîler: - Bu, Zeyneb'in ipidir. Zeyneb, nâfile namaz kılarken ayakta durmaktan yorulunca, bu ipe tutunuyor, dediler. Peygamber (sav): - Hayır, (İbadette böyle güçlük ihtiyâr olunmaz.) Bu ipi çözünüz. Sizden biriniz zinde ve neş'eli oldukça namazını ayakta kılsın. Yorulunca da hemen otursun. (... Ve namazını oturduğu halde tamamlasın.) buyurdu."

  arkadaşım bu hadis üzerinde oturarak namazın olmayacağını söylüyor ben ise zıttını düşünüyorum hoş hadisdede belirtilmiş siz ne düşünüyorsunuz ?
  selam ve dua ile

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör

  Cevap: Bu hadis hakkında soru.

  Alıntı
  Selamun aleykum.
  İslam kolaylıklar dinidir.

  İslâm'ın kolaylıklar dini olduğunu gösteren, Asr-ı Saâdet'te cereyan etmiş pek çok vâkıa vardır. Onlardan bazılarını burada zikredeceğiz. Enes bin Mâlik Hazretleri anlatmaktadır: "Nebî (sav) bir gün mescide girdi. İçeri girer girmez de gözüne mescidin iki direği arasına çekilmiş bir ip ilişti. - Bu ip nedir? diye sordu. Sahâbîler: - Bu, Zeyneb'in ipidir. Zeyneb, nâfile namaz kılarken ayakta durmaktan yorulunca, bu ipe tutunuyor, dediler. Peygamber (sav): - Hayır, (İbadette böyle güçlük ihtiyâr olunmaz.) Bu ipi çözünüz. Sizden biriniz zinde ve neş'eli oldukça namazını ayakta kılsın. Yorulunca da hemen otursun. (. Ve namazını oturduğu halde tamamlasın.) buyurdu."

  arkadaşım bu hadis üzerinde oturarak namazın olmayacağını söylüyor ben ise zıttını düşünüyorum hoş hadisdede belirtilmiş siz ne düşünüyorsunuz ?
  selam ve dua ile
  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  Bu hadisten çıkarılması gereken hüküm: Nafile ibadet kılarken kendine eziyet etmemeli ve yorulunca oturarak kılabileceğidir.


 3. 3
  SoruSorcam Üye

  Cevap: islamın sağladığı kolaylıklar hadisi hakkında soru

  Arkadaşım hocasına sormuş ve ;
  o arkadaşın yanlış anlamış bu hadisi
  burdaki istirahat çok farklı hani müminin ıstırahatı nafile namaz kılıyodur yorulduysa kuran okur yorulduysa tesbih çeker ve asla elden ayaktan düşmedikce oturarak kılamazsın bir namazı demiş.
  kafam çok karıştı üşenmedim net ve kesin bir cevap a ulaşmak için diyanete bile sordum cevap bekliyorum bakalım.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder