+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kapanmak istiyorum nasıl giyinmeliyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sunni
  Üye
  Reklam

  Kapanmak istiyorum nasıl giyinmeliyim

  Reklam

  Kapanmak istiyorum nasıl giyinmeliyim Mumsema ben 16 yasindayim,artik ergenlige girdigim icin allahin emirlerini en guzel sekliyle yerine getirmek istiyorum.
  abime soyledim ateist oldugu icin benle cok alay etti "yuruyen carsaf olursun artik sokakta gorsem taniyamam" "beyaz giyme sakin gece gorur hayalet sanip tirsarim" gibisinden gulup eglendi.
  simdi seytan vesvese veriyor ailene soylersen onlarda alay edecek seninle asla kapanamayacaksin diye icim vesveselerden patladi.
  bunun ustesinden nasil gelebilirim?
  birde kapanmak ile ilgili guzel hadisler alabilirmiyim acaba kapanmayı tesvik edici vesveselerden kurtulmami saglayacak?
  tum ayrintiları ogrenmek istiyorum kapali bir hanim tam olarak nasil ne renk ne sekilde giyinmeli,davranmali.
  cok tesekkurler simdiden allah hepinizden razi olsun

 2. BouGie
  Devamlı Üye

  Cevap: Kapanmak istiyorum lütfen yardim edin


  Reklam


  milletin kınamasına aldırırsan dinini yaşayamazsın.
  Müslüman kadın, örtüsü geniştir vücut hatlarını belli etmez, sad renk giyer erkeklerin dikkatlerini üzerine çekmez.

 3. seniseviyorum
  Üye
  Selamun aleykum


  Ilk basta; kararli olmalisin. Kim ne derse desin, kararimdan donmem diyeceksin.
  Bende 16 yasimda kapandim ve tecrubelerimi paylasmak istiyorum.

  Abin ateist oldugu icin alay etmis (Rabbimiz boyle insanlardan korusun). Ama konu tesettur oldugunda inanin muslumanlar bile ateistleri koyup geciyor.
  Oncelikle sunu bil ki; skmabas olmak, pantolon giymek, rengarenk giymek ve basindakini bir bez parcasi olarak gormek kesinlikle tesettur DEGILDIR.
  Basinda bir bez parcasi degil, AYET tasiyorsun.
  Tesettur; TARZ degil FARZ'dir.
  Kesinlikle moda'ya kapilma. Bol bol tesetturlu insanlar ile beraber ol. Seni destekleyen insanlarin dusuncelerine deger ver, sana karsi olanlarin degil.


  MUSLUMAN HANIM NE SEKILDE GIYINMELI?

  Tesettur'ün bazi altin kurallari vardir.
  1 - Elbise ALTINI GOSTERMEYECEK derecede KALIN.
  2 - Avret yerlerini ORTECEK derecede UZUN.
  3 - VUCUT HATLARINI TESHIR ETMEYECEK derecede BOL olmalidir.

  Bu mesele Halebî-i Sağir'de şöyle belirtilir:
  "Elbise altını, tenin rengini belli edecek şekilde ince olursa, bununla avret yeri örtülmüş olmaz. Fakat kalın olsa da, uzva yapışsa ve uzvun şeklini alsa
  (uzvun şekli görünür hale gelse), bu durumda örtünme hasıl olduğu için men edilmemesi gerekir, namaz caiz olur."
  SAC BAGLAYIS SEKLI VE DEVE HORGUCU

  Müslüman kadının saçını bağlayış şekli o kadar mühimdir ki, bu bağlayış şekli İslâm’a uygun ise, ilahi rızayı celbe, değilse ilâhi gazaba ve azaba yol açar.
  İman eden kadın saçlarını bağlayış şekliyle İslâm dışı tavır, davranış ve öylesi kadınlara özenmez. Modanın maymunu olmaz. Asla kendisini teşhire yeltenmez. Müslüman kadın, saçlarını örtüsünün altında belli olmayacak biçimde sarar. Saçlar örtünün altında belli olacak şekilde ise, saçları örtmenin fazileti kalmaz.

  Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz: "Başlarını deve hörgücü gibi yapan kadınları gördünüz mü? Bilin ki, ALLAH onların namazlarını kabul etmiyecektir” buyurmuştur.

  “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınla*rına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle.
  Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.”  AYET VE HADISLER

  “Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) ko*rusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müs*tesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakala*rının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının baba*ları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kar*deşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mü’min kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkekler*den, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb., tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında ol*mayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dik*katleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey mü’minler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.''


  EDEP

  Dinimizde hayanın yeri çok mühimdir. Allahü teâlâdan utanmak, imanın kuvvetli olduğuna, hayasızlık da imanın zayıf olduğuna alamettir. Hadis-i şerifte, (Hayanın azlığı küfürdendir) buyuruldu. Hayasız kimse, zamanla küfre kadar gidebilir. Haya, imanın esasındandır. Hayası olan Allah’tan utandığı için günahtan çekinir. İnsanlardan utanmayan Allah’tan da utanmaz. İnsanlardan utanarak günahı gizlemek de hayadandır. İnsanlardan utananın, Allahü teâlâdan da utandığı anlaşılır. Çünkü hadis-i şerifte, (Allah’tan sakınan, insanlardan da sakınır) buyuruluyor. Hayasız olan mürüvvetsiz olur. Hazret-i Ebu Bekir, (Hayasız insan, halk içinde çıplak oturan gibidir) buyurdu.

  Tesettür EDEP'tir! EDEP yok ise başörtüsü nicedir?

  Bir kadının iffetli sayılabilmesi için, örtünmesi yeterli değildir. Kadının bakışları, yürüyüşü, hareketleri… Bunlar tesettürü oluşturan bütünün parçalarıdır..


  Allahü teâlâdan haya edin! Allah’tan haya eden, kötü düşünceden uzak durur, midesine girenleri kontrol eder, ölümü hatırlar.

  “Hayâ on kısımdır. Dokuzu kadında, biri erkektedir” hadis-i şerifinde bildirildiği gibi, kadınların hayâsı erkeklerden çoktur.
  Yine hadis-i şerifte, “Hayâ güzeldir, fakat kadında daha güzeldir” buyuruldu. Bununla beraber şehvetin de onda dokuzu kadındadır.
  Bunu frenleyen ise kadının hayasıdır. Haya perdesi yıkılınca her türlü rezalet, ahlaksızlık toplumu kuşatır.


  RENK TERCIHLERI

  Musluman bayanin renk tercihi her daim DIKKAT CEKMEYEN turden olmalidir. Siyah, beyaz ve mat tonlar gibi. Albenili renkler dikkat
  cektiginden, harama sebebiyet verir.


  MUSLUMAN HANIM NASIL DAVRANMALI?
  Musluman hanim tam bir iffet abidesi olmalidir. Bunlara erkeklerde dahil. Bos konusmamalidir. Gereksiz laf yapmamalidir.
  Gerekmedikce erkeklerle muhattap olmamalidir. Ihtiyac hasil oldugunda ise kisa ve oz konusulmalidir. Erkekleri zinaya yonelten turden
  konusmamalidir (sesi inceltmek, suslu kelimeler kullanmak, laf acmak gibi). Kahkaha ve espirili konusmaktan kacinmalidir.


  VESVESE VE AILEYE SOYLEME KONUSU

  Iblis her daim vesvese verir. Onun isi gucu o zaten. Rabbimin bizi sinama yontemlerinden biri iblistir zaten. O herzaman her konuda vesvese vermeye devam edecektir. Sakin ona aldanipta dunya islerini duzeltmek icin ahiretini karartma. Sen dogruyu yaptikca iblis dahada ofkelenecek ve gittikce yilacaktir. Sana karsi cikanlar cogaldikca sevinmelisiz zira tesettur'un icin savasmak cihada girer.
  Cihad ederken olmek; Sehitlik mertebesidir.

  Sen vesveselere kulak asma. Kimin dalga gecip kimin destekleyecegi hic belli olmaz. Icinden gecenleri soyle ve kararli ol. Asla vazgecme.
  Hicbirsey basta kolay degildir. Zamanla alisacaklardir. Zaten sende basladinmi birakamayacaksin
  Ayetlere ve hadislere saril. Bol bol dua et. Sadece tesetture girme. Ayni zamanda; namaz kil, oruc tut ve bol bol Kuran oku.


  UZUN LAFIN KISASI;

  - DEVE HORGUCUNUN (TOPUZUN) BUYUGUDE KUCUGUDE HARAMDIR, SAKIN YAPMA. HZ.FATMA VALIDEMIZIN SACLARI BELINE KADARMIS AMA O ORER VE GIYSISININ ICINE SAKLARMIS. YANI UZUN SAC TOPUZ YAPMAK ICIN BIR SEBEB DEGIL

  - ESARBINI YAKANIN UZERINE KADAR SAL

  - SADE RENKLER KULLAN, ALBENIDEN SAKIN

  - ESARBIM AYAKKABIM UYSUN! GIBI SACMA SEYLERLE VAKTINI OLDURME

  - UNUTMA KI SEN; DIKKATLERI UZERNDEN CEKMEK ICIN TESETTURLUSUN, HERKES SANA BAKSIN DIYE DEGIL

  - MAKYAJINI VE GUZEL ELBISELERINI ESINE SAKLA ( EN GUZEL MAKYAJ; ABDEST SUYUDUR )

  - HERKES ICIN DEGIL, SADECE ESIN ICIN SUSLEN

  - BAKIMLI OL AMA HER ZAMAN SADE OL

  - ZORLUKLAR SENI YILDIRMASIN HER DAIM DUA ET

  - EN GUZEL ELBISE, TAKVA ELBISESIDIR (TESETTUR)


  Rabbim yar ve yardimcin olsun


 4. rana
  Aciz Kul
  ben 16 yasindayim,artik ergenlige girdigim icin allahin emirlerini en guzel sekliyle yerine getirmek istiyorum.abime soyledim ateist oldugu icin benle cok alay etti "yuruyen carsaf olursun artik sokakta gorsem taniyamam" "beyaz giyme sakin gece gorur hayalet sanip tirsarim" gibisinden gulup eglendi.simdi seytan vesvese veriyor ailene soylersen onlarda alay edecek seninle asla kapanamayacaksin diye icim vesveselerden patladi.bunun ustesinden nasil gelebilirim?birde kapanmak ile ilgili guzel*hadisler alabilirmiyim acaba kapanmayı tesvik edici vesveselerden kurtulmami saglayacak?tum ayrintiları ogrenmek istiyorum kapali bir hanim tam olarak nasil ne renk ne sekilde giyinmeli,davranmali.cok tesekkurler simdiden allah hepinizden razi olsun
  Abine bakma cahillik ediyor. Ahirette alaymi gercekmi gördügü vakit ki insaAllah daha önce pisman olup tekrar hidayet nasip olur, tekrar dünyaya gelip kulluk etmek istiycek.

  Allah c.c. tesettürü rica etmemis, emretmis kardesim.
  Tesettüre büründügünde kendini hem korunmus hemde sereflenmis hissedeceksin.
  Yaz aylarinda dahi kolaylik saglicak kiyafetler var.
  Sen niyet et, rabbinin emrine uy, abini bosver o kendi haline yansin.
  Aileninde cok sevinecegini düsünüyorum.
  Sahsen ben isteyerek 9yssinda kapandim üzerimde farz olmadigi halde ve hic bir zorlukla karsilasmadim cünkü ben Onun c.c rizasi pesindeydim/pesindeyim..

  Nureddin yildiz hocamizin tesettür ile ilgili sohbetini dinlemeni tavdiye ederim kardesim.. 5. Misafir
  Bende kapanmak isteyip bir türlü nefsini yenemeyin biri olarak çok etkilendim eklediğiniz bilgilerden ve yorumunuzdan Rabbim kapanmayı nasip etsin inş bize

 6. Misafir
  Selammunalleykum ben kapanmak istiyorum ama nasil kapanacagimi bilmiyorum nasil giyinecegimi ilaki etek giymek zorundamiyim pantolonlu da kapanabilir miyim bana yardimci olun

 7. Misafir
  Bende kapanmak istiyorum üniversiteye. Başlayınca inş. Pantolon giymek istemiyorum elbise yada etek ama bulamazsam mecbur pantolon da giyicem Allahim hayirlisi neyse onu nasip eder inş. Amin

 8. Misafir
  Selaminaleykum arkadaslar nolur bana da yardim edin. Universitedeyim ikinci sinifin yari donem tatiline girmek uzereyiz. Kapanmak istiyorum ama okulumun ortasinda yapmaktan korkuyorum acik basladim kapaninca nasil olacak diye. Lutfen fikir verin ne zaman yapmaliyim. cok tesekkur ederim

 9. mum
  Administrator
  pantolonlu da kapanabilir miyim
  Pantolon örtünmek için uygun değildir.
  pantolonlu da kapanabilir miyim
  Mümine bir kız, Allahı dikkate alır Kulları değil

 10. Misafir
  Ben 14 yasindayim arkadasimla kapmaya karar cerdim insAllah kapanacagim da 8 e gectim 5 yildir ayni okuldayim kimsenin ne tepki verecegini umuramiyorum yanimda olanlar ztn dostlarimdir giden de gitmistirrr....ama hocalarimin tepkisini merak ediylruz arkadasimlaa arkadaslarimizda. Bizi dondurmeye calisti ailemde calisti yasiniz kucuk dediler ama biz yine de insAllah kapanacagiz

 11. Misafir
  Tesettür ederim diye bir kitap var tavsiye ederim güzelce nasıl olması gerektiğini anlatmış delilleriyle.

 12. Misafir

  Reklam


  Bence şu şekilde giyinebilirsin uzun bol ve siz kapaklarının sınırını geçecek bir gömlek veya üzerine yapısmayan bir tunik altında bir pantolon gidebilirsin ayni şekilde bu bol ve uzun gömleğin üzerine hırka da giyebilirsin lütfen yanlış anlaşılmasın kısa üzerine yapışan badiler ve her yerini gösteren pantolonlardan bahsetmiyorum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kapanmak istiyorum,  kapanmak istiyorum nasıl giyinmeliyim,  yeni kapandım nasıl giyinmeliyim,  kapanmak istiyorum yardım edin,  kapanmak istiyorum ama utanıyorum,  kapanmak,  kapanmak isteyenler