İntiharla ilgili ayet ve hadisler 5 üzerinden 4.42 | Toplam : 48 kişi
 1. 1
  hclrl_hc Üye
  hclrl_hc
  Üye

  Üye No: 97680
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1

  İntiharla ilgili ayet ve hadisler


  intihar edenin ebedi cehennemde kalacağına dair ayet ve hadis varmıdır

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İsmailAbi Üye
  İsmailAbi
  Üye

  Üye No: 98294
  Mesaj Sayısı: 194
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: intiharla ilgili ayet ve hadisler


  Dinimizde/Kitap ve Sünnette İNTİHAR

  Düşünüyormusun kardeşim delil istiyorsun?


  İntihar, İslâm'ın haram kıldığı büyük günahlardan birisidir. Bir Müslümanın kendi kendisini öldürmesi, başka birisini öldürmesinden daha büyük bir cinayet ve günahtır. Bu sebeble âlimler, "intihar edenin cenaze namazını kılınır mı, kılınmaz mı" şeklinde ihtilâfa bile düşmüşlerdir. Bu ihtilâf, başkasını öldüren katil hakkında yoktur. Katilin cenaze namazı kılınır.

  Kalbinde îmanın zerresi olan bir kimse, böyle büyük bir günaha ve kötü âkıbete razı olmaz, kendini öldürmeye teşebbüs etmez. Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm), intihar etmenin büyük günah olduğunu pek çok hadîs-i şerîflerinde haber vermiştir. Bir hadîs-i şerif'te şöyle buyurulur:

  "Kendini boğarak öldüren kimse, cehennem için boğmuş olur. Kendini vuran kimse, cehennem için vurmuş olur." (Buhârî, Cenâiz 84)

  Demek oluyor ki mü'min te'sirinde kaldığı dünyevî bir hâdisenin zorluğuna tahammül edemeyip böyle büyük bir günahı işlemeye teşebbüs etmemelidir. Zira mü'minin nazarında dünyanın en büyük ve en kötü hâdisesi bile, âhiret mes'elesi yanında büyük sayılmaz, korkutucu olmaz. Dünya nasıl olsa fânidir, gelip geçicidir.

  Bu gün dayanılmaz zannederek intihara insanı zorlayan hâdiseler, bir müddet sonra aslında hiç o derece üzülmeye değmediği ortaya çıkabilir, zamanla unutulur, yerine yeni mes'eleler zuhur eder. Sabrın, musibetin geldiği ilk anda gösterilmesinin hikmeti de buradadır.

  İmanlı insanlar, böyle fâni ve geçici şeyleri, geçmeyecek elem ve keder sanarak onların altında ezilmezler. "Bu da geçer yahu!.." diyerek sabır gösterirler, sabrın sevabını kazanmaya çalışırlar. Böylece o musibetli hâli haklarında rahmete çevirirler.

  İntihar edenin cenaze namazı kılınır. Çünkü ortada imandan çıkmak gibi bir durum yoktur. Sadece îman zâfiyetinden, hâdiselerin tazyikine dayanamama durumu vardır. Bu sebeble intihar edenin cenaze namazı kılınır. Ancak o müntehir, âhirette intihar cezasını çektikten sonra, Cennet girmeye hak kazanacaktır.

  İntiharın büyük günah oluşunun sebeplerinden biri de, insanın kendini öldürmeye yetkili olmamasıdır. İnsan vücûdu, Allah'ın binasıdır. O binayı kim yaptı ise, o yıkacaktır. İnsanın kendi vücuduna ve nefsine sâhip olması söz konusu değildir...


 3. 3
  Sumame Tombik Ammo
  Sumame
  Tombik Ammo

  Üye No: 47625
  Mesaj Sayısı: 590
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 24

  Cevap: intiharla ilgili ayet ve hadisler


  Intihar eden ebedi cehennemde değil ama intihar ettiği şekilde azap görecek


 4. Reklam

 5. 4
  hclrl_hc Üye
  hclrl_hc
  Üye

  Üye No: 97680
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: intiharla ilgili ayet ve hadisler


  Hocam allah razı olsun.ancak elimde bir h.ş. var."Her kim intihar ederse,kıyamet gününde cehennem ateşinde devamlı olarak aynı şekilde azap görür."(buhari.Tıb,56)bu h.ş. sahih midir?


 6. 5
  Sumame Tombik Ammo
  Sumame
  Tombik Ammo

  Üye No: 47625
  Mesaj Sayısı: 590
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 24

  Devamlı olarak ama bu sınırlı bir süredir
  Ebedi değil.

  Günahı ne olursa olsun hiç bir müslüman ebedi azap görmez


 7. 6
  İsmailAbi Üye
  İsmailAbi
  Üye

  Üye No: 98294
  Mesaj Sayısı: 194
  Tecrübe Puanı: 2

  Fakat 100 yıllık bir azabı kaldırabilecek bir bünye varmı ki?Azabların hepsi aklımızın alamıyacağı zorluklar ve vakitler taşıyor.Yani o doğrultuda hareket etmeliyiz.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kimse bilemez cennetemi cehennememi gitceğini onu ancak Allah bilir kimse gidipde gördümü intihar günahtır ama insan aklı gittimi cinnet gecirirse o an sorumlu tutulmayabilir onun hükmünü Allah verir biz veremeyiz ayette kesin olarak intihar ile ilgili açıķlama yok
  ------------
  (Tanrı ruhunu affetsin, diyen papaza karşılık olarak) Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı.
  Charlie Chaplin. böyle demiş neden olsa ruhumuzda bedenimizde onun ölüm insana bir nedenle gelecek diye azraile bildirildiğine dair ayetlerde var sonuç kişinin ölümünü yine allah beliirliyor ya intihar ya trafikte yada hastalıkta geliyor ölüm


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  neden hiç bu konuyla ilgili ayet açıklaması yokk... ticaretle ilgili bir ayetin ortasında nefsinizi öldürmeyiniz kısmını alıp , kendinizi öldürmeyinize çevirmişler... bu konuyla ilgili açıklama bekliyorum


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evet günah. günah olduğu kesin ama Ayet bile yoksa nasıl bu kadar büyük günah olduğunu iddia edersin ?


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Değerli kardeşim. Herşeyi kuranda aramaya gerek yoktur. Çünkü bize kuranı tefsir eden ve Allah'ın izniyle konuşan bir peygamberimiz vardır. Bir başkasını öldürmek nasıl haramsa kişinin kendini öldürmesi de haramdır. Bir ayetin içerisinde bir kaç farklı konu ve emir olması normal bir durumdur.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben birşey sormak istiyorum kader diye birşey vardır herkesin kaderi dogdunda yazılır ya intihar eden kişi de kaderini yaşamıyor mu neden yasaklanıyor bunu anlamadım eğer bu bir kader ise intihar etmemek neden günah


 13. 12
  emre Üye
  emre
  Üye

  Üye No: 845
  Mesaj Sayısı: 286
  Tecrübe Puanı: 4

  Bir senaryo yazıldı da sen onumu oynuyorsun. Kaderi bu şekil anlıyorsan yanlıştır. Kederin yazılı olmasının anlamı senin karar verip yaşadığının yazılı olduğudur. O halde hiç kimse kaderimde intihar yazılıdır diyemez.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bir arkadaş demiş ya herşeyi kuranda arama diye. Allah bize herşeyi anlamamız için Kuran-ı kerimi göndermiş. Kurandan buhari,tebrizi,cubbeli ahmet vs. Bunlardan bahsetmiyor. Neden kuran bize yetmiyor? Kendimiz anlayamıyor muyuz? Bu kesinlikle çok yanlış bir açıklama. Eğer Allah u Teâla bize kuran dısında birseye inanın deseydi ve bunlar gelecekteki alimler deseydi eyvallah. Ama ayetlerinde açıklıyor. Benim kitabim size yeterli değil mi diyor. Çünkü günümüzdeki cehaletide ancak ve ancak bilen yanlızca Allahtır.


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  15 yasinda tanıdığım biri intihar etti .acaba bu kişi cehenneme girer mi


+ Yorum Gönder
Git 12 Son