Babamın söylediği söz dinden çıkarır mı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  kral2a_1988 Devamlı Üye
  kral2a_1988
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 17.Mayıs.2011
  Üye No: 87393
  Mesaj Sayısı: 227
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 31

  Babamın söylediği söz dinden çıkarır mı


  Bu gun babamla bisey konusurken babam birinin profilinde dinim islam mezhebim sunni diye yazan bi adami bana soyledi bhnu kendine saklasin ayrimcilik yapiyorlar fitne cikarmek icin iran gibi olacaz dedi sonrada bence o musluman bile degil dedi bende oyle deme dedim bunda bisey varmi babam onlarin fitme icin yaptiklarini soylerken agzondan cikti sizce bunda bisey var mi?

  Nedn kimse cevap vermiyor

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: bababamin soyledigi soz dinden cikarir mi lutfen cevap verin


  baban sui-zan yapmış bu gunahtır tevbe etsin.

  bir de bu konuyu oku anlat yada okut.

  Alıntı
  MÜSLÜMANA KÂFİR DEMENİN HARAM OLUŞU
  Hadisler
  1736- عَنِ ابنِ عُمَرَ رَضِيَ اللَّه عَنْهُمَا قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « إِذا قَالَ الرَّجُـلُ لأَخِيهِ : يَا كَافِر ، فَقَدْ بَاءَ بِهَا أَحَدُهُما ، فَإِنْ كَان كَمَا قَالَ وَإِلاَّ رَجَعَتْ عَلَيْهِ » متفقٌ عليه .
  1736. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."
  Buhârî, Edeb 73; Müslim, Îmân 111. Ayrıca bk. Tirmizî, Îmân 16
  Aşağıdaki hadis ile birlikte açıklanacaktır.
  1737- وعَنْ أَبي ذَرٍّ رَضِي اللَّه عنْهُ أَنَّهُ سمِعَ رَسُولَ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يَقُولُ : « منْ دَعَا رَجُلاً بالْكُفْرِ ، أَوْ قَالَ : عَدُوَّ اللَّهِ ، ولَيْس كَذلكَ إِلاَّ حَارَ علَيْهِ » متفقٌ عليه . « حَارَ » : رَجَعَ.
  1737. Ebû Zer radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kim bir adamı ey kâfir diye çağırır veya ona ey Allah'ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner."
  Buhârî, Edeb 44; Müslim, Îmân 112
  Açıklamalar
  Bir müslümana kâfir demek yasaklanmış olup, böyle bir sözü söylemek câiz olmadığı gibi, bu şekilde inanmak en büyük günahlardan sayılır. Bu sebeple ulema bu hadisi müşkil, anlaşılması ve bazı rivayetlerle uzlaştırılması zor hadislerden sayar.
  Çünkü büyük günah işleyen, insan öldüren, zina yapan kimse bile kâfir sayılmaz. İslâm dinini kabul etmeyen, bâtıl sayan ve dalâlet ehlinden olanlar dışında müslüman olduğunu söyleyen hiç kimse kâfir olarak nitelendirilmez. Bu sebeple hadisin ifade ettiği mâna, din kardeşine kâfir demeyi helâl sayan kimse olarak yorumlanmıştır. Çünkü bir müslümana kâfir demeyi câiz gören kendisi küfre düşmüş olur. Daha insaflı bir yaklaşım ise, din kardeşine isnad ettiği noksanlık ve ona kâfir demenin günahı kendisine döner, şeklindedir.
  Günümüz müslümanlarının bir kısmında da gördüğümüz gibi, tarih boyunca müslüman kişileri tekfire meraklı olan ve bu sorumsuzlukları yüzünden toplumda birlik ve beraberliğin, kardeşlik ve dostluğun yaygınlaşmasını önleyen, bu bilgisizlikleri ve kindarlıkları sebebiyle İslâm düşmanlarına hizmet ettiklerinin farkında olmayan bir kısım müslümanlar varolagelmiştir.
  Çünkü müslüman bir insana kâfir demek, o kişiyi İslâm toplumundan dışlamak anlamına gelir. Kendisine böyle bir söz söylenilen kişi, bu sebeple müslümanlardan uzaklaşıp kâfir sayılan insanlara yaklaşabilir. Bütün bunlara vesile olan insan da büyük vebâle girmiş olur. Müslümanın vazifesi, müslümanım diyen bir insanı dışlamak değil, hata ve günahı varsa onu kardeşçe ve İslâm âdâbına uygun bir tarzda uyarmak, hata ve günahlarından kurtulmasına vesile olmaktır. İşte Peygamber Efendimiz'in bu hadisiyle bizden istediği hassasiyet, müslüman bir kimseye asla kâfir denmemesi, kendine kâfir denilen kimse gerçekten kâfir değilse, o sözün kendisine geri döneceğini bilmesidir.
  1809 numaralı hadis de bu konuyla ilgilidir.
  Hadislerden Öğrendiklerimiz
  1. Müslüman bir kimseye kâfir denilmesi veya küfürle ilgili bir vasıfla nitelendirilmesi câiz değildir.
  2. Bir müslümana kâfir diyen ve bu şekilde inanan kimse kendisi kâfir olur.
  3. Müslümanlar birbirlerini tekfir ederek birlik ve beraberliklerini, kardeşliklerini ortadan kaldırmamalı, bilerek veya bilmeyerek düşmanlara hizmet etmemelidir.
  Alıntı
  Nedn kimse cevap vermiyor
  5 dk sabredemiyorsunuz!


 3. 3
  kral2a_1988 Devamlı Üye
  kral2a_1988
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 17.Mayıs.2011
  Üye No: 87393
  Mesaj Sayısı: 227
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 31

  Cevap: bababamin soyledigi soz dinden cikarir mi lutfen cevap verin


  Allah razi olsun hocam ben onun inanarak soylemedigini buliyorum kizginlikla soyledi ama tovbe etmesi lazimda nasil anlaticam ben bunu sen dinden cikmis olabilirsin baba,mi dicem offf of


 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: bababamin soyledigi soz dinden cikarir mi lutfen cevap verin


  Alıntı
  Allah razi olsun hocam ben onun inanarak soylemedigini buliyorum kizginlikla soyledi ama tovbe etmesi lazimda nasil anlaticam ben bunu sen dinden cikmis olabilirsin baba,mi dicem offf of
  bugün olmayabilir. uygun bir zamanda bu konuyu bir bahaneyle gündeme getir yada okumasını sağla.

  Büyüklerin çoğu maalesef küçüğünden nasihati kabul etmez/kendine ağır geliyor.


 6. 5
  kral2a_1988 Devamlı Üye
  kral2a_1988
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 17.Mayıs.2011
  Üye No: 87393
  Mesaj Sayısı: 227
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 31

  Anladim hocam peki,inanarak soyle,ediyse dinden cikmamistir degilmi cok zor durumdayim Allah korusun ya

  Peki soyle birsey anlaminda soyledi muslumanliga yakistiramadigi icin soyledi kendi kafasinca simdi yine mi dinden cikar soruyorum cunku uzuluyorum tam olarak dedigimi onemli kastettigimi ?


 7. 6
  noıdnoname Üye
  noıdnoname
  Üye
  noıdnoname - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 20.Haziran.2011
  Üye No: 88125
  Mesaj Sayısı: 121
  Tecrübe Puanı: 2

  Dört mezhebe göre; müslümana tevilsiz ya da imanından dolayı "kafir" demek küfürdür. Çünkü söyleyen kişi İslamı küfür olarak vasıflandırmıştır.

  İbn Ömer radiyAllahu anh'dan Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Bir kimse bir müslümanı kafir diye çağırır veya ona Allah'ın düşmanı derse ve o adam da böyle değilse mutlaka kendisine döner." (Buhari - Müslim)

  Bir müslümanın bir müslümana "ey kafir!" veya "ey Allah’ın düşmanı!" diye hitap etmesi ile İslamı küfür olarak adlandırmak suretiyle onu tekfir etmeyi düşünmemiş ve bu sözden yalnızca mücerred sövgüyü kastetmiş ise bu küfrü gerektirmez.

  Yukarıdaki hadiste göre niyete bağlı olarak söylediği söz kendisine ait olur. Eğer sadece sövgü kastıyla söylemişse küfür işlememiş fakat haram işlemiş olur.

  Diğer bir hadiste Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

  - "Bir mü’mini küfür ile itham etmek onu öldürmek gibidir."

  (Buhari - Müslüm-İbn Heysemi el-İ’lam bi kavaidil islam 2/617) (İbn Hacer ez-Zavacir 2/188-Semerkandi Tuhfe 3/231)

  Şafiilerden İbn Hacer şöyle diyor:

  Bir müslüman diğer bir müslümana dinsiz diye hitap ettiğinde, eğer ikinci şahsın üzerinde bulunduğu dinin din olmadığını kastediyorsa kâfir olur. Tevbe etmediği takdirde öldürülür. Şayet muamelatta ve diğer hususlarda dinsizce hareket ettiğini kastetmiş ise kâfir olmaz. (İbn Hacer El-I'lam bi Kavaidil İslâm 2/23

  Yine Şafîilerden Subki; sözleriyle milleti şaşırtan, saptıran kimsenin kâfir olduğunu ve bunun sözlü irtidattân sayıldığını belirtmiştir. (Subki Fetava 2/577)+ Yorum Gönder