İstimnadan nasıl kurtulabilirim ? 5 üzerinden 4.56 | Toplam : 9 kişi
 1. 1
  alperen38 Üye
  alperen38
  Üye

  Profili:
  Üye No: 97812
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?


  Sevgili kardeşlerim ve sevgili mumsema öncelikle esselamun aleyküm diyerek sözüme başlamak istiyorum ben daha 13 yaşındayım ve bu yaşta istimna yapıyorum sizlerden cevaplamanızı istediğim 2 sorum var ;

  1 - İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  2 - İstimnayı bırakınca yaparken ki zararları tamamen vücuttan atılır mı ? (Cevap veren her kardeşimden ALLAH razı olsun ALLAH yolunuzu açık eylesin abilerim ablalarım.)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ebediyyetyolcusu Emekli
  ebediyyetyolcusu
  Emekli
  ebediyyetyolcusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 602
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 43
  Yer: imtihan dünyası

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?


  aleyna aleyküm selâm

  Kardeş istimnayı bırakmak tamamen kendi nefsinin terbiyesi ile ilgilidir !

  İstimna'yı alışkanlık haline getirmeden kurtulabilmek elbetteki daha kolaydır.
  Nefsini bir kere alıştırdın mı kurtulması zor olur.

  Nefsini tahrik eden her türlü şeylerden ve görüntülerden uzak durman lazım, bunlar
  örneğin dergilerde veya sokaklarda ve TV'deki açık saçık Kız, Kadınlar vs. olabilir.

  İstimna'ya istek duyduğunu hissettiğin zaman, bil ki nefsin ve şeytan
  sana bunu yapmayı fısıldıyor onlardan Allahu teala'yı sığın.

  Nasıl ki Adem A.S ve Havva validemize cennete bir ağaç yasak edildi de onlar o yasak ağaçdan şeytana uydukları gibi yediler ve güzel cennetten çıkarıldılar, sen de istimnayı o yasak ağaç kabul et ve ondan uzak durmaya çalış ki şeytana ve nefsine uymayasın.

  Günahları o yasak ağaç kabul eder ve daima bunun şuuru içinde olursak, bu sayede günahlardan uzak durabiliriz.

  vesselâm


 3. 3
  Searhalu Devamlı Üye
  Searhalu
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 97790
  Mesaj Sayısı: 168
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?


  Rasulullah'ın tavsiyesi olan oruç en güzelidir pazartesi ve perşembe günleri orucunu tut ama oruçta seni tutsun kardeşim yani hakkını vererek tut :)


 4. Reklam

 5. 4
  alperen38 Üye
  alperen38
  Üye

  Profili:
  Üye No: 97812
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?


  ALLAH razı olsun kardeşlerim peki ben bunu bırakmak için yemin ettim cevaplarınızlada kendime güvenim çoğaldı peki bu illeti bıraktıktan sonra zararları vücuttan atılır mı ?


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Belli bir zararı yoktur. Sadece yorgunluk hissi yapar, hemen kurtulursun.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  Belli bir zararı yoktur. Sadece yorgunluk hissi yapar, hemen kurtulursun.

  nasıl yok ? var,yanılıyorsun.gercekten bu kadar basıt olsaydı gunah olmazdı.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamın aleyküm abilerim ve kardeşlerim
  Size son zamanlarda beni mahfeden bir durumdan bahsedeceğim. Lütfen yardımcı olun. Ben 15 yasındayım ve istimnayı bırakamıyorum 1 ay dayansam bile en sonunda yapıyorum Allah'a kaç defa tövbe edip yemin Edip bozduğumu hatırlamıyorum
  Çok utanıyorum ilk önce yapıyorum sonra yemin ediyorum diyorum ki Allah'im yemin ederim ki 1 yıl boyunca bir daha yapmayacağım beni cezalandırma diyerek ama 1 ay geçsin yapıyorum ve bunu çokça kez yaptım yemin kefareti varmış onu yeni öğrendim kefareti de nasıl yapacağımı bilmiyorum çok kötü durumdayım Allah'im beni kişisel hayatımda cezalandıracağını düşünüyorum bunu yaptığım için lütfen yardımcı olun
  İstimnayı nasıl bırakırım
  Yemin kefaretini nasıl öderim kaç defa yemin Edip bozduğumu hatırlamıyorum
  Lütfen bana yardımcı olun başka kimseye bu konuyu açamıyorum utancımdan Allah rızası için bir bakın


 9. 8
  Pandala Üye
  Pandala
  Üye

  Profili:
  Üye No: 121466
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  selamın aleyküm abilerim kardeşlerim çok kötü bir durumdayım yardımınıza ihtiyacım var ben 15 yaşındayım ve 2 yıldır istimnayi bırakmaya çalışıyorum artık paronayak oldum Allahıma sürekli yemin ediyorum Allah'ım 1 sene boyunca istimna yapmayacağım diye ama 1 ay dayanıyorum sonra yapıyorum çok araştırma yaptım ama yinede bırakamıyorum çok fazla yemin bozdum bozdugum yemin sayısını bile hatırlamıyorum normalde kuran okumayı bilirim hatta kuran kursunda birinciligim var yani din konusunda bilgiliyim piskolojim bozuldu her yaptıktan sonra Tevbe yemin edip bozdugum için Allah'ım beni kişisel hayatımda cezalandıracak olmasında korkuyorum çünkü her yaptığımda kötü birşeyler oluyor ve yıkılıyorum en son Allah'ım 1 yil boyunca yapmayacağım bu son yemin ederim beni cezalandırma bir daha yaparsam cezalandırır son şeklinde dualar ve yeminler ettim ve 1bucuk ay sonra kendimi yapmis bir şeklide buldum nefsine mudafa olamıyorum ve şuanda Allah'ım beni cezalandirmasindan korkuyorum lütfen bana yardım edin
  Şu illetten nasıl kurtulurum
  Yemin kefaretimi nasil öderim
  Kendimi nasıl Allahıma affettiebilirim
  Benim bir hedefim var bu hayatta basketbolcu olmak istiyorum her istimnaya yaptığımda kendimi kötü hissediyorum ve beni Allah'ın cezalandirdigini düşünüyorum ve basketbol idmanlarimda performans düşüklüğü yaşıyorum koçumdan azar yiyorum
  Bu olayi istimnaya yaptigima bağlıyorum
  Piskolojim bozuldu lütfen bana yardimc iolun
  Çok kötü durumdayım size yalvarıyorum


 10. 9
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  zararlarını öğrenirsen inşaallah istimnadan uzak durmak hususunda muvaffak olabilirsin.

  insanın gizlide işlediği günahların onun izzetini ve şahsiyetini kırdığını söylemişler. insan aslında günahını ahmetten mehmetten gizlerken, haliyle kendisinden gizleyemeyeceği için farkında olmadan kendi kendine: senin nefsinin bir kıymeti yok ki, esas ahmetin mehmetin nefsi nefis, sen esas onlardan gizle dermiş. tabi ki günahlar açık edilmez, allah avc her günahı bağışlar yeter ki sonrasında açığa vurulmasın ancak gizlide günah işlemenin zararlarını bilmek de belki bunlardan uzak durmak hususunda yardımcı olabilir.

  ayrıca bu tür günahlar suçluluk duygusuyla gizlide alelacele işlenir ve bu durum ileride insanın evlilik hayatına da yansıyabilir. halbuki bu fiil gönül rahatlığıyla ve ancak helal yoldan yapıldığı zaman sağlıklı olabilir. henüz bekarlığa tahammül edemeyecek yaşlarda değilsin, onun için bunu kendini tanıma veya kendini kurcalama aracına dönüştürme. yani kendini tatmin ettiğini sanma, kendini kurcaladığının farkına var.

  bunlar bir tarafa ayrıca kadınların yumurta sayısı bellidir, halk arasında da erkeklerin sperm sayısının belli olduğunu, bu tür fiilleri fazlaca yapmanın, insanın erken yaşta testinin içinde ne var ne yok devirmesine, boşa harcamasına neden olabileceğini söylemişler.

  sonuçta bunun tek yolu evlilik. hayatın şartları ortada, insanların zihniyetleri ortada. buna esir olmak hususunda zorunlu olmasan da, bekarlığa tahammül edemeyecek yaşlara gelmeden şahsiyetini kazanmaya kendini donatmaya ve sorumluluğunu üstlenmeye bak. fazla vakit kaybetme.

  ayrıca dikkat ediyorsundur ancak bunun en önemli etkeni gözlerden ve kulaklardan, kalbe ve zihne girenlerdir. farkına varmadan orada yer edinirler. nelere baktığına ve neleri dinlediğine çok dikkat et. gözlerine ve kulaklarına sahip çıkmak hususunda kararlılık göstermezsen, bunların zihninde yer etmesine mani olamazsın.


 11. 10
  Pandala Üye
  Pandala
  Üye

  Profili:
  Üye No: 121466
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz birde yaptıktan sonra suçluluk la beraber kötü bir şeyle Allah'ın beni cezalandirmasindan korkuyorum ne yapabilirim.

  Şimdi Allah'ın beni cezalandirmasindan korkuyorum ve kötü birşey olcak gibi hissediyorum yaptığım için nasıl tevbe.edicem vede nasıl yemin kefareti ödeyeceğim


 12. 11
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  mazaret uydurma ! allah korusun mazaretlerinle başbaşa kalırsın. salih niyetten şaşma ! insanlar bütün ömürleri boyunca salih olmayan niyetleriyle imtihan ediliyorlar da haberleri bile olmuyor. allah tevbe eden kullarını sever. herhalde en anlatılmayacak şeylerden biri de, allah avc nin kullarının en yakını olmasıdır. karamsarlığa düşme, allah a karşı mahcub ol. allah mü min kullarının işlerini üzerine almıştır yeter ki biz buna tenezzül edelim :( . allah ın kendisine itaatle ömrünü geçiren gençlere hangi nazarla baktığını öğren. iblis yalan söylememek üzere rasulullah sav e gönderilmiş de, rasulullah sav: en çok kimi sevmiyorsun buyurmuş, iblis seni demiş; rasulullah: peki ya ondan sonra buyurmuş da, iblis allah yolundaki bir genci demiş.

  siz gençler güzel olanla tanışıyor ve güzel olana talib oluyorsunuz ancak zaman içerisinde bu güzel olanı korumanın da bir o kadar önemli olduğunu öğrenmeniz lazım. şeytanın hilelerini, bunların yollarını kapatmasını ve bunlara düştüğünüz zaman ayağa kalkmasını öğrenmeniz lazım. ne yazık ki günah işlememek üzere edilen yeminleri tutmak o kadar kolay olmuyor, şeytan bunun için daha çok da uğraşabiliyor, aynı kararlılıkla ve aynı azimle bu günahlardan uzak durmaya çalışmak mümkündür, söz istiyorsan biz sözü kalu bela da verdik zaten.

  açıkcası yemin nedir,senin söylediğin nedir, kefareti nedir bilmiyorum.


 13. 12
  Pandala Üye
  Pandala
  Üye

  Profili:
  Üye No: 121466
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah razı olsun yemin edilip bozunca 3 gün artarda oruç tutmak gerekiyormuş bende ne kadar yemin Edip bozdugumu hatırlamıyorum


 14. 13
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  yemin nedir, senin söylediğin nedir derken onu kastediyordum. ne söylediniz, söylemedinizde içinizden mi geçirdiniz ?

  yemin sadece allah ın üzerine edilir. bundan başkası yemin değildir. yemin vallahidir billahidir tallahidir. allah ın isim ve sıfatlarının üzerine yemin edilebilir ayrıca kabe nin rabbi ve benzer söylemler kullanılabilir yine allah ın üzerine yemin edilmiş olur. kur an ı kerimin üzerine yemin edilmesi de örfen uygun olduğu durumlarda uygundur. bunun dışında allah dan gayrısına yemin etmek şirktir küfürdür. buradaki şirk veya küfür dinden çıkaran değil büyük günah olduğu anlamındadır. abdullah ibn mesud ra a nisbet ederler; allah ın üzerine yanlış yemin etmeyi, allahdan gayrısının üzerine doğru yemin etmeye tercih ederim demiştir. çünkü birinde yemin vardır, diğerinde allahdan gayrısını tazim yüceltme vardır.

  yemin üçe ayrılır. geçmiş zaman üzerine, an üzerine ve gelecek üzerine yemin edilir. geçmiş zaman ve an üzere edilen kasti yalan yeminlerin kefaretlerinin de olmadığı söylenir. sadece bağışlanma dilenir ve allah a kalmıştır. gelecek üzere yemin edildiği zaman, bazen bozulması gereken bir yemin bile olabilir (yanlış bir iş üzere yemin edilirse bunun bozulması gerekebilir) veya tutulması mümkün olmayan bir yeminde olabilir ancak kefareti gerekir. kefareti köle azad etmek, on fakiri (sabahlı akşamlı veya öğün ?) yedirmek veya on fakiri giydirmek, veya üç gün ard arda oruç tutmaktır. bunun öncelik sırası var mıdır bilmiyorum. onun için neyi ne zaman nasıl söylediğinizi ehline sorarak cevap ararsanız daha iyi cevap bulabilirsiniz. ben ehli değilim. sohbet edince dertleşince farklı oluyor, arkadaşca bir şey sorunca cevap verince farklı oluyor, net cevap istendiği hüküm verildiği zaman, özel genele genel özele oturtulacağı zaman farklı oluyor. yani yeminin kefareti nedir üç gün ard arda oruç tutmaktır denebilir ama benim özel sorulara cevap verebilecek yetkinliğim yok. bir kaç kere ayan beyan ortada olan hususlara cevap yazayım dedim onu da beceremedim.onun için özel değilde genel konuşmayı uygun buluyorum, özel sorularınızı ehline sorun.özelden kastım mesafe yakınlık uzaklık değil, birebir hüküm içeren sorular.


 15. 14
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  pandala


  allah a söz vermekle yeminle ve kefaretle alakalı nureddin yıldız hocanın verdiği bir kaç fetvayı aradım


  Alıntı
  Hocam ben ALLAHA bir konuda söz verdim bunu yapmıcam dedim. Bir daha bu günaha düşmicem dedim söz verdim ve bu sözümü tutamasam bunun kefareti ne olur, günahı çok mudur. Beni aydınlatın bu konuda lütfen.

  Selamünaleyküm. Böyle bir sözden ötürü kefaret gerekmez. Daha dikkatli olmak, günahlardan uzak kalmak gerekiyor. Allah’a emanet olun.

  Alıntı
  Ben Allah’a bir konuda söz verdim. Hala sözümü bozmadım fakat yarı yıl tatilinde bozmak istiyorum. Napıcam günah olur diye korkuyorum. Bana yardım edin lütfen, Teşekkürler.

  Selamünaleyküm. İleride sözünü bozmaya niyetlenmek doğru değil. Müslüman söz verir, bozmamaya kararlı olur. Sıkışınca da sozarsa Allah onu affeder.
  Alıntı
  Hocam selamünaleyküm Allah’ın selamı üzerinize olsun. Ben bir günahı işlememek üzere Allah’a ahdettim ve kendi içimde dedim ki “bu günahı her işlediğimde ertesi günden başlamak üzere 3 gün oruç tutacağım.” Fakat daha sonra bu günahı tekrar işledim ve orucu daha tutamadan tekrar tekrar işledim. Sonra bu kadar biriken orucu tutamayacağımı düşünüp bir daha tövbe ettim ve dedim ki “bu günahı her işlediğimde 3 cüz kuran okuyacağım.” Şu anda bir hatimden fazla gene okumam var buna göre. Yani iki defa Allaha verdiğim ahdi bozmuş oldum. Çok zor durumdayım ne yapmam lazım? İki defa yemini bozma kefareti mi vermem gerekiyor? Yemin kefareti olan 10 fakiri doyurma işini iki defa yapmam yeterli olur mu? 10 fakiri bulup doyurmak büyük sorun şu anda. Onun yerine İHH gibi kurumlara bunun yaklaşık bedelini yatırabilir miyim?


  Selamünaleyküm. Bir kere böyle bir boş bulunma sözü kullanmamayı anlamış olun. Sonra da o günahı zaten bırakmanız gerekirdi, bırakın. Üç gün orucunuzu da tutun yeter.

  Alıntı
  Selamünaleyküm. Ailesinden harçlık alarak geçinen bir öğrencinin bozduğu bir yemin için ailesinden aldığı harçlıklarla yeminin keffaretini yerine getirmesi gerekir mi? Allah razı olsun.

  Selamünaleyküm. Keffaret veremeyecek durumda olan üç gün oruç tutar. Öğrenci de üç gün oruç tutarsa inşaallah yeterli olur.

  Alıntı
  Birçok defa yeminimi bozdum, nasıl keffâret ödemeliyim?

  Her bozulan yemine bir keffaret gerekir. Eğer karıştıracağınız kadar çok ve unutulmuş ise bir keffaret tutup istiğfar edin.

  benim anladığım... allah a söz verip tutamayınca istiğfar ediyorsun kefareti yok. allah ın üzerine yemin edince kefaret veriyorsun önce köle azad etmek, sonra on fakiri iki öğün yedirip içirmek veya giydirmek, öğrenci olunca da ardarda üç gün oruç tutuyorsun. aslında aynı sebebden olan yeminlerin kefaretlerinin birleştirilmesi de detaylı bir olayken, herhalde siz iyi niyetli genç delikanlılarsınız diye size torpil yapıyorlar.ama aynı sebebden olması lazım. sayısını bilmeyince emin olamayınca tek kefaret yetiyor. allahdan başkasının üzerine yapılan yeminlerde yemin olmuyor. dolayısıyla onlarında kefareti yok istiğfar etmek gerekiyor.

  ayrıca bunlardan sonra tekrar bu günahlardan uzak durmak için öyle büyük konuşarak değil yemin etmeden allah a söz verilebiliyor( kendinde araştırabilirsin sözle yeminin farkını ) ve günahdan uzak durmaya azmediliyor. yemin etmedikce ve bozulmadıkca kefaret tutulmuyor sadece istiğfar ediliyor ayrıca hem yemin edip hem adak adayınca kefaret artı adak oluyor. adakdan normalde de uzak durmak gerekiyor aynı hayrı durduk yere işleyebilecekken insan durduk yere üzerine farz kılıyor sorumluluğu haline getiriyor, allah ın yüklemediği bir sorumluluğu yüklemiş oluyor.benim diyeceğim bunlar. sen aklına yatmayan bişey olursa artık başkasına sorarsın allah a emanet ol sağlıcakla kal.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son